Aşqarlar Kimyası İnstitutunda ixtisas fənnindən doktoranturaya qəbul imtahanı keçirilib
10 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya ixtisas fənnindən qəbul imtahanı keçirilib.
İnstitutun Təhsil şöbəsindən verilən məlumata görə, imtahanda “Neft kimyası” və “Üzvi kimya” ixtisası üzrə “Xarici dil” və “Fəlsəfə” imtahanlarını müvəffəqiyyətlə verərək, növbəti mərhələyə keçən 3 namizəd iştirak edib.
İmtahan komissiyasının sədri institutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev,  üzvləri – icraçı direktor, k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, elmi katibi, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, “Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar” laboratoriyasının müdiri, k.e.d.,professor Pərvin Məmmədova və aparıcı elmi işçisilər, k.ü.f.d. Elnarə Həsənova, k.üf.d. Vəli Kazımov, k.ü.f.d. Məlahət Abbasova olublar. 2 saat müddətində 5 sualı cavablandıran namizədlər  “Neft kimyası”  ixtisası üzrə  Niftəliyev Şahin Rövşən oğlu və Həsrətli Rəhman Əli oğlu 40 balla, “Üzvi kimya” ixtisası üzrə isə İsmayılov Akim İsmətullah oğlu 47.4 balla   qiymətləndiriliblər.

В Институте химии присадок состоялся прием в докторантуру
10 сентября 2024 года в Институте химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся вступительный экзамен в докторантуру по подготовке доктора философии. По информации отдела образования института, в экзамене приняли участие 3 кандидата, успешно сдавшие экзамены «Иностранный язык» и «Философия» по специальностям «Химия нефти» и «Органическая химия» и прошедшие в следующий этап.
Председателем экзаменационной комиссии был генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, ее членами —  исполнительный директор, д.х.н., доцент Афсун Суджаев, ученый секретарь, д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, заведующая лабораторией «Смазочно-охлаждающие композиции», профессор Парвин Мамедова и ведущие научные сотрудники, д.ф.п.т.  Эльнара Гасанова, д.ф.п.х. Вели Казимов, д.ф.п.х. Малахат Аббасова.
Кандидаты, ответившие на 5 вопросов в течение 2 часов, оценивались в следующем порядке:  Нифталиев Шахин Ровшан оглу и Хасратли Рахман Али оглы по специальности «Нефтехимия» — 40 баллов,  Исмайлов Аким Исматулла оглы по специальности «Органическая химия» — 47,4 баллов.