Aşqarlar Kimyası İnstitutunda ixtisas fənnindən doktoranturaya qəbul imtahanı keçirilib
10 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya ixtisas fənnindən qəbul imtahanı keçirilib.
İnstitutun Təhsil şöbəsindən verilən məlumata görə, imtahanda “Neft kimyası” və “Üzvi kimya” ixtisası üzrə “Xarici dil” və “Fəlsəfə” imtahanlarını müvəffəqiyyətlə verərək, növbəti mərhələyə keçən 3 namizəd iştirak edib.
İmtahan komissiyasının sədri institutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev,  üzvləri – icraçı direktor, k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, elmi katibi, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, “Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar” laboratoriyasının müdiri, k.e.d.,professor Pərvin Məmmədova və aparıcı elmi işçisilər, k.ü.f.d. Elnarə Həsənova, k.üf.d. Vəli Kazımov, k.ü.f.d. Məlahət Abbasova olublar. 2 saat müddətində 5 sualı cavablandıran namizədlər  “Neft kimyası”  ixtisası üzrə  Niftəliyev Şahin Rövşən oğlu və Həsrətli Rəhman Əli oğlu 40 balla, “Üzvi kimya” ixtisası üzrə isə İsmayılov Akim İsmətullah oğlu 47.4 balla   qiymətləndiriliblər.

The Institute of Chemistry of Additives has opened admission to a doctoral programme
On September 10, 2024, an entrance examination to a doctoral program for the preparation of PhD degree was held at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
According to the information from the Education Department of the Institute, 3 candidates who successfully passed the exams “Foreign Language” and “Philosophy” in the specialties “PetroChemistry” and “Organic Chemistry” and advanced to the next stage took part in the exam. The chairman of the examination committee was the general director of the institute, academician Vagif Farzaliyev, its members were the executive director, doctor of chemical sciences,  professor Afsun Sujayev, scientific secretary, PhD Mehpara Safarova, head of the laboratory “Cutting Fluid Compositions”, Professor Parvin Mammadova and leading researchers, PhD Elnara Hasanova, PhD Veli Kazimov, PhD Malakhat Abbasova. Candidates who answered 5 questions within 2 hours were assessed in the following order: Niftaliev Shahin Rovshan oglu and Hasratli Rahman Ali oglu in the specialty “Petrochemistry” – 40 points, Ismailov Akim Ismatulla oglu in the specialty “Organic Chemistry” – 47.4 points.