Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənclərin maraqlı elmi məruzələri dinlənilib
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı ilə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan gənc alim, doktorant, disertant və magistrlər arasında elan edilən “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsinə məruzə təqdim edən namizədlərin təqdimat mərasimi keçirilib.
İnstitutun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev gənclər arasında keçirilən müsabiqələrin əhəmiyyəti haqqında məlumat verərək bildirib ki, bu həm gənclərin alim kimi hazırlanmasına töhfə verir, həm də müəyyən mükafat almaqla elmə, elmi tədqiqatlara daha da həvəslənməsinə dəstək vermiş olur.
Onun sözlərinə görə, artıq 10 ilə yaxındır ki, bu müsabiqələr keçirilir və bir ənənə halını alıb: “Hər il Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olduğu ildönümə həsr edilir. Bu il də “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində İnstitutda hazırlanan Tədbirlər Planına uyğun həyata keçirdiyimiz əhəmiyyətli silsilə tədbirlərdən biridir”.
İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova çıxışında namizədlərin seçimi zamanı mövzunun aktuallığı, əldə olunan nəticələrin elmi və praktikliyi, məruzəçinin sualları cavablandırma səviyyəsi və mövzu ilə əlaqədar dərc etdirdiyi elmi əsərlər kimi meyarların əsas götürüldüyünü bildirib, qaliblərin seçilməsi meyarları və qiymətləndirmə, eləcə də gənc alimlərin məruzə təqdimatları barədə danışıb.
Elmi müsabiqənin şərtlərinə uyğun olaraq Ekspert Komissiyası üzvləri qiymətləndirmə aparmaq üçün namizədlərin özlərinin elmi-tədqiqat mövzularına uyğun hazırladıqları məruzələri dinləyiblər. Hər bir namizədə 10-15 dəqiqə vaxt verilib. Təqdimat zamanı 4 elmi məruzə dinlənilib və suallar cavablandırılıb.
Bir-birindən maraqlı məruzələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, müsabiqənin qalibləri may ayının əvvəlində elan olunacaq. Qaliblərə diplom və pul mükafatları veriləcək.

Interesting scientific reports of young people were heard at the Institute of Chemistry of Additives
345
Today, the presentation ceremony of candidates who submitted a report for the “Best Scientific Report” competition, announced among young scientists, doctoral students, dissertators and masters, dedicated to the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev, took place. The event was organized by the territorial organization of the New Azerbaijan Party and the Council of Young Scientists and Specialists of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The executive director of the institute, doctor of chemical sciences Afsun Sujaev informed about the importance of holding competitions among young people and said that this contributed to the preparation of young people as scientists, and receiving a certain award supports further motivation for science and scientific research. According to him, these competitions had been held for almost 10 years and had become a tradition: “Every year they are timed to coincide with the anniversary of the national leader Heydar Aliyev. This year is one of the important events that we have held in accordance with the Action Plan prepared at the Institute within the framework of the “Year of Heydar Aliyev”.
In her speech, the chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute, Gunay Ismayilova, noted that the selection of candidates took into account such criteria as the relevance of the topic, the scientific and practical results, the level of answers to the questions posed.
In accordance with the terms of the scientific competition, the members of the Expert Commission listened to the reports prepared by the applicants in accordance with the subject of their scientific research, in order to evaluate them. Each candidate was given 10-15 minutes. During the presentation, 4 scientific reports were heard and questions were answered.There was a wide exchange of ideas around interesting reports.
For information, we note that the winners of the competition will be announced in early May. The winners will be awarded diplomas and cash prizes.