Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənclərin maraqlı elmi məruzələri dinlənilib
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı ilə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan gənc alim, doktorant, disertant və magistrlər arasında elan edilən “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsinə məruzə təqdim edən namizədlərin təqdimat mərasimi keçirilib.
İnstitutun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev gənclər arasında keçirilən müsabiqələrin əhəmiyyəti haqqında məlumat verərək bildirib ki, bu həm gənclərin alim kimi hazırlanmasına töhfə verir, həm də müəyyən mükafat almaqla elmə, elmi tədqiqatlara daha da həvəslənməsinə dəstək vermiş olur.
Onun sözlərinə görə, artıq 10 ilə yaxındır ki, bu müsabiqələr keçirilir və bir ənənə halını alıb: “Hər il Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olduğu ildönümə həsr edilir. Bu il də “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində İnstitutda hazırlanan Tədbirlər Planına uyğun həyata keçirdiyimiz əhəmiyyətli silsilə tədbirlərdən biridir”.
İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova çıxışında namizədlərin seçimi zamanı mövzunun aktuallığı, əldə olunan nəticələrin elmi və praktikliyi, məruzəçinin sualları cavablandırma səviyyəsi və mövzu ilə əlaqədar dərc etdirdiyi elmi əsərlər kimi meyarların əsas götürüldüyünü bildirib, qaliblərin seçilməsi meyarları və qiymətləndirmə, eləcə də gənc alimlərin məruzə təqdimatları barədə danışıb.
Elmi müsabiqənin şərtlərinə uyğun olaraq Ekspert Komissiyası üzvləri qiymətləndirmə aparmaq üçün namizədlərin özlərinin elmi-tədqiqat mövzularına uyğun hazırladıqları məruzələri dinləyiblər. Hər bir namizədə 10-15 dəqiqə vaxt verilib. Təqdimat zamanı 4 elmi məruzə dinlənilib və suallar cavablandırılıb.
Bir-birindən maraqlı məruzələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, müsabiqənin qalibləri may ayının əvvəlində elan olunacaq. Qaliblərə diplom və pul mükafatları veriləcək.

Интересные научные доклады молодежи прозвучали в Институте химии присадок
Сегодня состоялась церемония представления кандидатов, представивших доклад на конкурс «Самый лучший научный доклад», объявленный среди молодых ученых, докторантов, диссертантов и магистров, посвященный 100 летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие было организовано территориальной организацией партии Ени Азербайджан и Советом молодых ученых и специалистов Института химии присадок им.академика Али Кулиева Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики.
Исполнительный директор института, доктор химических наук Афсун Суджаев проинформировал о важности проведения конкурсов среди молодежи и сказал, что это способствует подготовке молодежи как ученых, а получение определенной награды поддерживает дальнейшую мотивацию для науки и научных исследований. По его словам, эти конкурсы проводятся уже почти 10 лет и стали традицией: «Каждый год они приурочены к годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Этот год является одним из важных мероприятий, которые мы провели в соответствии с Планом мероприятий, подготовленных в Институте в рамках «Года Гейдара Алиева».
В своем выступлении председатель Совета молодых ученых и экспертов института Гюнай Исмайлова отметила, что при отборе кандидатов учитываются такие критерии, как актуальность темы, научно-практичность полученных результатов, уровень ответов на поставленные вопросы.
В соответствии с условиями научного конкурса члены Экспертной комиссии заслушали доклады, подготовленные соискателями в соответствии с тематикой их научных исследований, с целью их оценки. Каждому кандидату было уделено 10-15 минут. В ходе презентации были заслушаны 4 научных доклада и даны ответы на вопросы. Состоялся широкий обмен идеями вокруг интересных докладов.
Для сведения отметим, что победители конкурса будут объявлены в начале мая. Победители будут награждены дипломами и денежными призами.