AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun elmi dəstək verdiyi Mingəçevir məktəbliləri beynəlxalq layihə müsabiqəsində növbəti dəfə qalib olublar
488
26 noyabr 2021-ci il tarixində Türkiyənin İzmir şəhərində “BUCA IMSEF-2021 Beynəlxalq Elm Müsabiqəsi”nin qaliblərinin onlayn mükafatlandırılması tədbiri keçirilib. Bu beynəlxalq əhəmiyyətli elmi layihə müsabiqəsinə qatılan dünyanın 27 ölkəsindən 167 layihənin seçildiyi final mərhələsinə vəsiqə qazanan AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru, dosent Əfsun Sucayevin elmi məsləhətçisi olduğu və dəstək verdiyi Mingəçevir şəhəri Təbiət -riyaziyyat Humanitar elmlər təmayüllü liseyin şagirdi Həsənli Rəsul Zaur oğlu və Səməd Vurğun adına 16 nömrəli tam orta məktəbin şagirdi Musayev Taleh Valeh oğlu kimya fənni üzrə hazırladıqları innovativ layihə təqdimatı ilə bürünc medala layiq görülüblər.
Məlumat üçün bildirək ki, artıq ikinci dəfə təşkil olunan BUCA IMSEF beynəlxalq müsabiqənin əsas məqsədi orta məktəb şagirdlərini elmi və texnoloji tədqiqatlara həvəsləndirmək, elmi araşdırmalar zamanı etik qaydaları öyrənərək və bu qaydaları praktikada tətbiq etməklə gənclərin həyatında həqiqət prinsipini daşıyan şəxsiyyət kimi yetişməsinə töhfə vermək, elmi araşdırmalar aparan, layihələr hazırlayan, yeniliyə açıq, sorğulayan, Atatürk prinsiplərini və inqilablarını mənimsəyən, özünə güvənən, işindən zövq alan nəsillər yetişdirmək, dünyanın hər yerindən eyni yaş qrupundan olan gəncləri bir araya gətirmək, elmi və mədəni mübadilə etmək, gənclərin Türkiyə təmsilçisi olaraq xaricdə keçirilən yarışmalarda öz layihələri ilə iştirakına şərait yaratmaq, dünyagörüşünü genişləndirmək və beynəlxalq platformada söz sahibi olmaq, musiqi istedadı olan uşaqların üzə çıxarılması, onların istedadlarının üzə çıxarılması və bu sahədə inkişafına dəstək olmaqdır.
Ekologiya, sağlamlıq, enerji, texnologiya ilə bağlı problematik mövzularda milli və beynəlxalq səviyyədə elmi araşdırmalar aparmaq və layihələr hazırlayıb təqdim etməklə həll yolu tapa bilən, öyrəndiyi bilikləri tətbiq edə bilən, informasiya texnologiyalarından sorğu-sual edə bilən və faydalana bilən istedadlı gənc mütəxəssislərin məktəb yaşlarından hazırlanmasına dəstək olmaq və bu yolla elm, texnologiya və incəsənəti inkişaf etdirmək də sözügüdən müsabiqənin əsas misiyasına daxildir.
Onu da qeyd edək ki, Mingəçevir şəhəri Səməd Vurğun adına 16 nömrəli tam orta məktəbi artıq ikinci dəfədir ki, məktəblilərin beynəlxalq müsabiqəsinə qatılaraq böyük nailiyyətə imza atmaqla Azərbaycan təhsilini beynəlxalq səviyyədə layiqincə təmsil edir.
Xatırladaq ki, 2020-ci ildə sözügedən məktəbin yetirməsi Raya Həsənli “Tullantıdan möcüzəyə” adlı layihəsi ilə BUCA IMSEF-2020 beynəlxlaq layihə müsabiqəsində gümüş medalla təltif edilmişdi.

Mingachevir schoolchildren, supported by the Institute of Chemistry of Additives of ANAS, once again won the international project competition
558
On November 26, 2021 in Izmir, Turkey, an online ceremony of awarding the winners of the BUCA IMSEF-2021 International Science Competition was held. A student of the Mingachevir Natural-Mathematical and Humanitarian Lyceum Hasanly Rasul Zaur oglu and a student of the secondary school No.16 named after Samed Vurgun Musayev Taleh Valeh oglu, whose scientific supervisor was the executive director of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS, Doctor of Chemical Sciences, Associate Professor Afsun Sujayev, at the stage of selection of 167 projects from 27 countries of the world reached the final and were awarded a bronze medal for the presentation of an innovative chemistry project.
It should be noted that the main goal of the second international competition BUCA IMSEF is to increase the level of interest of high school students in scientific and technological research, to contribute to the development of young people as individuals, to unite young people of the same age group from all over the world, to exchange information in the field of science and culture, to create conditions for participation in youth competitions abroad, to broaden their horizons and express their opinions on an international platform, to identify children with musical talents and support their development in this area.
Supporting talented young professionals from school age who can find solutions to problematic issues through scientific research related to ecology, health, energy, technology at the national and international levels, as well as the development of projects, apply their knowledge, research and benefit from information technology is part of the mission of this competition.
It should be noted that this is the second time that Secondary School No.16 named after Samed Vurgun in Mingachevir has adequately represented Azerbaijani education at the international level, participating in an international competition for schoolchildren and achieving great success.
Note that in 2020, a student of the school, Raya Hasanli, was awarded a silver medal of the international project competition BUCA IMSEF-2020 for her project “From Waste to Miracle”.