Oktyabrın 8-də Nobel Mükafatları Komitəsi fizika üzrə 2024-cü ilin Nobel mükafatı laureatının adını açıqlayıb. Komitənin qərarı ilə yüksək elmi mükafata amerikalı, Prinseton Universitetinin professoru John J.Hopfield və kanadalı, Toronto Universitetinin professoru Geoffrey E.Hintona “süni neyron şəbəkələri ilə maşın öyrənməsinə imkan verən təməl kəşflərə və ixtiralara görə” layiq görülüblər.
Komitənin açıqlamasında qeyd olunur ki, J.Hopfield məlumatı saxlaya və yenidən qura bilən struktur yaratdı. E.Hinton verilənlərdəki xassələri müstəqil olaraq kəşf edə bilən və hazırda istifadə olunan böyük neyron şəbəkələri üçün vacib hala gələn bir üsul icad ediblər.
Oktyabrın  9-da kimya, 10-da ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatının sahibi bəlli olacaq. Oktyabrın 11-də sülh və nəhayət, oktyabrın 14-də iqtisadiyyat elmləri üzrə Nobel mükafatı qaliblərinin adları elan olunacaq.

The names of the 2024 Nobel laureates in physics have been announced
On October 8, the Nobel Committee announced the name of the 2024 Nobel Prize laureate in Physics. According to the decision of the committee, American, Princeton University professor John J.Hopfield and Canadian, University of Toronto professor Geoffrey E.Hinton were awarded the high scientific award “For fundamental discoveries and inventions enabling machine learning using artificial neural networks.”
The committee’s statement notes that J.Hopfield created a structure capable of storing and reconstructing information. E.Hinton invented a method that allows independent discovery of data properties and is becoming important for large neural networks currently in use.
The Nobel Prize laureate in Chemistry will be announced on October 9, and the Nobel Prize laureate in Literature on October 10. The names of the Nobel Peace Prize laureates will be announced on October 11, and finally on October 14.
It should be noted that the award ceremony will take place on December 10 in the capitals of Sweden and Norway, on Alfred Nobel’s birthday.