Oktyabrın 8-də Nobel Mükafatları Komitəsi fizika üzrə 2024-cü ilin Nobel mükafatı laureatının adını açıqlayıb. Komitənin qərarı ilə yüksək elmi mükafata amerikalı, Prinseton Universitetinin professoru John J.Hopfield və kanadalı, Toronto Universitetinin professoru Geoffrey E.Hintona “süni neyron şəbəkələri ilə maşın öyrənməsinə imkan verən təməl kəşflərə və ixtiralara görə” layiq görülüblər.
Komitənin açıqlamasında qeyd olunur ki, J.Hopfield məlumatı saxlaya və yenidən qura bilən struktur yaratdı. E.Hinton verilənlərdəki xassələri müstəqil olaraq kəşf edə bilən və hazırda istifadə olunan böyük neyron şəbəkələri üçün vacib hala gələn bir üsul icad ediblər.
Oktyabrın  9-da kimya, 10-da ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatının sahibi bəlli olacaq. Oktyabrın 11-də sülh və nəhayət, oktyabrın 14-də iqtisadiyyat elmləri üzrə Nobel mükafatı qaliblərinin adları elan olunacaq.

Стали известны имена лауреатов Нобелевской премии 2024 года по физике
8 октября Нобелевский комитет объявил имя лауреата Нобелевской премии 2024 года по физике. По решению комитета, американец, профессор Принстонского университета Джон Дж. Хопфилд и канадец, профессор Университета Торонто Джеффри Э. Хинтон удостоены высокой научной награды «За фундаментальные открытия и изобретения, обеспечивающие машинное обучение с помощью искусственных нейронных сетей».
В заявлении комитета отмечается, что Дж. Хопфилд создал структуру, способную хранить и реконструировать информацию. Э.Хинтон изобрел метод, который позволяет независимо обнаруживать свойства данных и становится важным для крупных нейронных сетей, используемых в настоящее время.
Лауреат Нобелевской премии по химии будет объявлен 9 октября, а лауреат Нобелевской премии по литературе — 10 октября. 11 октября будут объявлены имена лауреатов Нобелевской премии мира и, наконец, 14 октября.