ADNSU-nun tələbələri Aşqarlar Kimyası İnstitutunda istehsalat təcrübəsinə başlayıblar
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) Kimya texnologiya fakültəsinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə IV kurs tələbələri Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası  İnstitutunun (AKİ) müvafiq laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsinə start veriblər. Bununla əlaqədar 19 fevral 2024-cü il tarixdə İnstitutun akt zalında təcrübəçi tələblərlə görüş keçirilib.
Görüşdə İnstitutun icraçı direktoru kimya elmlər doktoru, professor Əfsun Sucayev təcrübə keçəcək tələbələri institutun tarixi, mövcud laboratoriyaları, fəaliyyət istiqamətləri, dünya şöhrətli alimləri, mühüm elmi nailiyyətləri, ölkənin iqtisadi həyatında və müdafiə qüdrətinin artırılmasında rol onyayan tətbiqi işləri haqqında məlumatlandırdı. O tələbələri laboratoriyalar haqqında məlumatlandırıb və bildirib ki, təcrübə müddətində institutun laboratoriyalarında cihaz və avadanlıqların iş prinsipləri, müasir fiziki-kimyəvi analiz üsulları ilə yaxından tanış olacaq, bəzi təcrübələrin aparılmasında yaxından iştirak edəcəklər və öyrəndikləri nəzəri bilikləri real iş şəraitində tətbiq edə biləcəklər. Bu da onların əldə etdikləri nəzəri bilik və bacarıqlarının təcrübi yolla möhkəmlənməsinə imkan verəcək.
Ə.Sucayev bu yaxınlarda ADNSU ilə Aşqarlar Kimyası İnstitutu arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalandığını, sənəddə beynəlxalq səviyyəli müştərək elmi tədqiqatlardan tutumuş tələbə və magistrantların təcrübəkeçməyə qədər bütün məsələlərin öz əksini tapdığını, bunun da elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm əməli addım atılmasının bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
O eyni zamanda qeyd edib ki, artıq 3 ildir ki, institutda təcrübəkeçən tələbələrin elmə və təcrübəkeçməyə marağının artırılmasından ötrü onların içərisində öz bilik-bacarıq və davranışı ilə seçilən üç tələbəyə sonda diplom verilir. Bu ildə həmin ənənə davam etdiriləcək.
Sonra tələbələr qruplara ayrılaraq ayrı-ayrı laboratoriyalara təhkim olunublar.
Məlumat üçün qeyd edək ki, 40 nəfər tələbənin istehsalat təcrübəsi 24 may 2024-cü il tarixinə qədər davam edəcək.

Students of ASOIU have started practical training at the Institute of Chemistry of Additives
Fourth-year students of the Faculty of Chemical Technology of the Azerbaijan State  Oil and Industry University (ASOIU) with a specialty in “Chemical Engineer” began practical training in the relevant laboratories of academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives (ICA) of the Ministry of Science and Education of the Azerbaijan Republic. In connection with this on February 19, 2024, a meeting with students took place in the assembly hall of the institute.
At the meeting, the executive director of the institute, Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev informed the students about the history of the institute, existing laboratories, areas of activity, world-famous scientists, important scientific achievements, applied works that played a role in the economic life of the country and increasing defense power.
He informed the students about the laboratories and said that during the internship they would get acquainted with the principles of operation of instruments and equipment, modern methods of physical and chemical analysis in the laboratories of the institute, will take direct part in conducting some experiments, and they would be able to apply the acquired theoretical knowledge in real working conditions. This would allow them to experimentally consolidate their acquired theoretical knowledge and skills.
A.Sujayev said that recently a memorandum of cooperation was signed between ASOIU and the Institute of Chemistry of Additives; the document reflects all issues from joint scientific research at the international level to internships for students and graduate students, and this is a clear example of making an important practical decision, a step towards integration of science and education.
At the same time, he noted that over the past 3 years, in order to increase the interest of students who completed internships at the institute, three students, distinguished by their knowledge, skills and behavior, were awarded diplomas. This year this tradition will continue.
The students were then divided into groups and assigned to separate laboratories. For information, we note that the practical training of 40 students will continue until May 24, 2024.