29 dekabr 2021-ci il tarixində AMEA akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 31 dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü  və Yeni İl Bayramı münasibətilə tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş  direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev ilk öncə 31 dekabrın dünya azərbaycanlılarının həmrəylik bayramı kimi qeyd olunmasının tarixi barədə  barədə danışdı. O qeyd etdi ki, məhz Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Milli Şurası tərəfindən Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün bayram kimi qeyd olunması barədə qanun qəbul edilmişdi.
Akademik Fərzəliyev bu bayramın bütün azərbaycanlılar üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı, belə ki Həmrəylik günü milli birlik, Azərbaycana məhəbbət, milli mənəvi dəyərlərimizə hörmət və Vətənə bağlılıq hisslərini özündə təcəssüm etdirir.
Daha sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova və  İnstitutun Azad Həmkarlar Təşkilatı Komitəsinin sədri Elxan İsakov mövzu ətrafında çıxış etdilər.

A festive event was held at the Institute of Chemistry of Additives of ANAS
On December 29, 2021, at academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of ANAS there was held an event devoted to the World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year.
Opening the event, Director General of the Institute of Chemistry of Additives, Academician Vagif Farzaliyev first spoke about the history of celebrating December 31 as a day of solidarity for Azerbaijanis around the world. He noted that on the initiative of our great leader Heydar Aliyev the National Council of the Supreme Council of the Republic of Azerbaijan adopted a law on celebrating the World Azerbaijanis Solidarity Day. Academician Farzaliyev noted that  this holiday was of great importance for all Azerbaijanis, as the Day of Solidarity embodied the sense of national unity, love to Azerbaijan, respect for our national moral values ​​and attachment to the Motherland.
Then, the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, Gunay Ismayilova, and the chairman of the Committee of the Free Trade Union of the Institute, Elkhan Isakov, spoke on the topic.