13 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Üzvi kimya” və “Neft kimya” ixtisasları üzrə təhsil alan və elmi tədqiqat aparan elmlər və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə əyani, qiyabi doktorant və dissertantların attestasiyası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, hər bir elmi tədqiqat müəssisəsinin əsas funksiyalarından biri də yüksək ixtisaslı kadr hazırlığıdır. Ona görə elmi fəaliyyətini doktorantura və dissertanturada davam etdirən hər bir elmi mütəxəssis elmi işini yüksək səviyyətə yerinə yetirib müvafiq elmi dərəcə qazanmaqla bütövlükdə cəmiyyətə töhvə vermiş olur. Ona görə elmi rəhbərlər istər dissertasiya mövzularının seçilməsində, istərsə də doktorant və dissertantın gələcəyin alimi kimi yetişdirlməsinə məsuliyyətlə yanaşmalı, dünya elminin müasir çağırışlarını nəzərə almalıdır.
Doktorantlar 2021-ci tədris ili ərzində yerinə yetirdikləri elmi-tədqiqat işləri haqqında hesabat verib, fərdi iş planlarında nəzərdə tutulmuş işlər, konfrans və təcrübəkeçmələrdə iştirak, çap işləri müzakirə edilib. Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan işləri tam həcmdə yerinə yetirildiyindən doktorantların növbəti tədris ilində təhsillərini davam etdirməsi tövsiyə olunub.
İclasda icraçı direktor k.e.d., dosent Əfsun Sucayev, elmi katib k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdirləri – tex.e.d., prof. Həqiqət Cavadova, k.e.d., prof. Pərvin Məmmədova və digərləri çıxış edərək fikirlərini bildirib, tövsiyələrini veriblər.

В Институте химии присадок НАНА провели аттестацию докторантов и диссертантов
13 января 2022 года в Институте химии присадок  Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) прошла аттестация докторантов и диссертантов очной, заочной формы обучения по специальностям «Органическая химия» и «Нефтехимия». .
Генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев сказал, что одной из основных функций каждого научно-исследовательского учреждения является подготовка высококвалифицированных кадров. Поэтому каждый научный специалист, продолжающий свою научную деятельность в докторантуре и диссертации, вносит свой вклад в общество в целом, выполняя свою научную работу на высоком уровне и получая соответствующую научную степень. Поэтому научным руководителям необходимо ответственно подходить к выбору тем диссертаций, а также к подготовке докторантов и диссертантов как ученых будущего с учетом современных вызовов мировой науки.
Докторанты доложили о своей научно-исследовательской работе в 2021 учебном году, обсудили выполненную работу, предусмотренную в индивидуальных планах работы, участие в конференциях и стажировках, печатную работу. Решением аттестационной комиссии докторантам рекомендовано продолжить обучение в следующем учебном году, так как работа, предусмотренная индивидуальными планами работы, выполнена в полном объеме.
Во встрече приняли участие исполнительный директор, к.х.н., доцент Афсун Суджаев, ученый секретарь, д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, заведующие лабораториями – д.т.н., проф. Хагигат Джавадова, д.х.н., проф. Парвин Мамедова. Они выступили и дали свои рекомендации.