AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri 2021-ci ildə 13 patent alıblar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasında 2021-ci il üzrə şöbə və laboratoriyaların elmi və elmi-təşkilati yekunlarına həsr olunan hesabat iclası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev iclas iştirakçılarına gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verərək bildirib ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq hesabat dövrünün əhəmiyyətli hissəsi xüsusi karantin rejiminə təsadüf edib: “Amma bu məhdudiyyət İnstitutun, o cümlədən elmi işçilərin elmi fəaliyyətinə kəskin təsir etməyib. İnstitutun cari ildə fəaliyyəti nəticəsində 4 mühüm nəticə əldə olunmuşdur ki, onlardan 3-ü fundamental nəzəri, 1-i isə tətbiqi işlə bağlıdır. Bu müddətdə institut əməkdaşlarının 25 məqaləsi impakt faktorlu xarici jurnallarda dərc olunub. Əməkdaşların apardıqları elmi tədqiqatların nəticələrinə həsr olunan məqalələrə dünya alimləri 250-ə yaxın istinad ediblər. Eyni zamanda hesabat dövründə elmi işçilərimiz 13 patent almışlar, bunu da son illərin yüksək göstəricisi hesab etmək olar”.
Sonra İnstitutun 12 laboratoriya, 3 şöbə, 1 Təcrübə Sınaq Stansiyası, 2 ictimai təşkilatın rəhbərləri hesabat məruzələri ilə çıxış etdilər. Laboratoriya müdirləri əsasən hesabat ilində zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materiallarının məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi istiqamətində görülən işlər haqqında geniş məlumat verdilər. Bundan başqa, sintetik yağlara yüksək temperaturlarda davamlı oksidləşmə inhibitorlarının yaradılması, yeni tip çoxfunksiyalı aşqarların və xüsusi təyinatlı yağların yaradılması və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar yerinə yetirilən işləri, həmçinin laboratoriya əməkdaşlarının il ərzində qazandıqları patent və çap etdirdikləri elmi əsərlər haqqında məlumat verdilər.
Məruzələr ətrafında İnstitutun icraçı direktoru, k.e.d., dosent Ə.Sucayev, elmi katib k.ü.f.d. M.Səfərova, laboratoriya müdirləri tex.e.d., prof.H.Cavadova, k.e.d., prof. P.Məmmədova, k.e.d. M.Əliyeva, k.ü.f.d., dosentlər E.İsakov, O.Nəbiyev, V.Kazımov, M.Musayeva və digərləri fikir mübadiləsi apardılar.
Akademik V.Fərzəliyev hesabatları məqbul hesab etdi və növbəti ildə görülməsi nəzərdə tutulan perspektiv elmi işlər haqqında tövsiyə və təkliflərini verdi.
Akademik bildirdi ki, gələcəkdə aparılacaq tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqat işləri respublikamızın iqtisadiyyatına uyğunlaşdırılmalıdır.

Scientists of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS received 13 patents in 2021
The Scientific Council of Academician A. Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Azerbaijan National Academy of Sciences held a report meeting on the scientific and scientific-organizational results of departments and laboratories for 2021.
Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev informed the participants about the issues on the agenda. As a result of the activity of the institute in the current year, 4 important results were obtained, 3 of them are fundamental theoretical, and 1 is related to applied work. During this period, 25 articles of the institute’s staff were published in foreign journals with an impact factor. About 250 scientists from around the world have cited articles on the results of their research. At the same time, during the reporting period, our scientists received 13 patents, which can be considered as good result.
Then the heads of 12 laboratories, 3 departments, 1 Experimental Station and 2 public organizations of the Institute made reports. The heads of the laboratories reported on the work done in the reporting year to study the mechanism of targeted synthesis and functional effects of highly active physiologically active compounds, including drugs, various organic reagents and composite materials, using the capabilities of fine organic synthesis and computer modeling. In addition, they reported on the development of high-temperature oxidation inhibitors for synthetic oils, the development of new types of multifunctional additives and special oils, and the identification of applications, as well as patents and scientific papers obtained by laboratory staff during the year. Around the reports the executive director of the Institute, Ph.D., associate professor A.Sujayev, scientific secretary Ph.D. in Chem. M.Safarova, heads of laboratories Dr.Sci. in Tech., prof.H.Javadova, Dr.Sci. in Chem., prof. P.Mammadova, Dr.Sci. in Chem. M.Aliyeva, Ph.D. in Chem., Associate Professors E.Isakov, O.Nabiyev, V.Kazimov, M.Musayeva and others exchanged views.
Academician V.Farzaliyev considered the reports acceptable and gave recommendations and suggestions on perspective scientific work to be done next year. The academician said that future applied research should be adapted to the economy of the country.