AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri 2021-ci ildə 13 patent alıblar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasında 2021-ci il üzrə şöbə və laboratoriyaların elmi və elmi-təşkilati yekunlarına həsr olunan hesabat iclası keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev iclas iştirakçılarına gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verərək bildirib ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq hesabat dövrünün əhəmiyyətli hissəsi xüsusi karantin rejiminə təsadüf edib: “Amma bu məhdudiyyət İnstitutun, o cümlədən elmi işçilərin elmi fəaliyyətinə kəskin təsir etməyib. İnstitutun cari ildə fəaliyyəti nəticəsində 4 mühüm nəticə əldə olunmuşdur ki, onlardan 3-ü fundamental nəzəri, 1-i isə tətbiqi işlə bağlıdır. Bu müddətdə institut əməkdaşlarının 25 məqaləsi impakt faktorlu xarici jurnallarda dərc olunub. Əməkdaşların apardıqları elmi tədqiqatların nəticələrinə həsr olunan məqalələrə dünya alimləri 250-ə yaxın istinad ediblər. Eyni zamanda hesabat dövründə elmi işçilərimiz 13 patent almışlar, bunu da son illərin yüksək göstəricisi hesab etmək olar”.
Sonra İnstitutun 12 laboratoriya, 3 şöbə, 1 Təcrübə Sınaq Stansiyası, 2 ictimai təşkilatın rəhbərləri hesabat məruzələri ilə çıxış etdilər. Laboratoriya müdirləri əsasən hesabat ilində zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materiallarının məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi istiqamətində görülən işlər haqqında geniş məlumat verdilər. Bundan başqa, sintetik yağlara yüksək temperaturlarda davamlı oksidləşmə inhibitorlarının yaradılması, yeni tip çoxfunksiyalı aşqarların və xüsusi təyinatlı yağların yaradılması və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar yerinə yetirilən işləri, həmçinin laboratoriya əməkdaşlarının il ərzində qazandıqları patent və çap etdirdikləri elmi əsərlər haqqında məlumat verdilər.
Məruzələr ətrafında İnstitutun icraçı direktoru, k.e.d., dosent Ə.Sucayev, elmi katib k.ü.f.d. M.Səfərova, laboratoriya müdirləri tex.e.d., prof.H.Cavadova, k.e.d., prof. P.Məmmədova, k.e.d. M.Əliyeva, k.ü.f.d., dosentlər E.İsakov, O.Nəbiyev, V.Kazımov, M.Musayeva və digərləri fikir mübadiləsi apardılar.
Akademik V.Fərzəliyev hesabatları məqbul hesab etdi və növbəti ildə görülməsi nəzərdə tutulan perspektiv elmi işlər haqqında tövsiyə və təkliflərini verdi.
Akademik bildirdi ki, gələcəkdə aparılacaq tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqat işləri respublikamızın iqtisadiyyatına uyğunlaşdırılmalıdır.

Ученые Института химии присадок НАНА получили 13 патентов в 2021 году
Ученый совет Института химии присадок им.академика А.Кулиева Национальной академии наук Азербайджана провел отчетное заседание по научным и научно-организационным результатам работы лабораторий и отделов за 2021 год.
Генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев проинформировал участников о вопросах повестки дня и сообщил, что значительная часть отчетного периода прошла во время специального карантина в связи с пандемией коронавируса.
В результате деятельности института в текущем году было получено 4 важных результата, 3 из которых являются фундаментально-теоретическими, а 1 относится к прикладным работам. За это время в зарубежных журналах было опубликовано 25 статей сотрудников института с импакт-фактором. Около 250 ученых со всего мира процитировали статьи о результатах наших исследований. При этом за отчетный период наши ученые получили 13 патентов, что можно считать высоким показателем за последние годы.
Затем с докладами выступили руководители 12 лабораторий, 3 отделов, 1 опытной станции, 2 общественных организаций института. Руководители лабораторий выступили с докладами о проделанной работе в отчетном году по работе по изучению механизма целенаправленного синтеза и функциональных эффектов высокоактивных физиологически активных соединений, в том числе лекарственных препаратов, различных органических реагентов и композиционных материалов, с использованием возможностей тонкого органического синтеза и компьютерного моделирования. Кроме того, они сообщили о разработке высокотемпературных ингибиторов окисления для синтетических масел, разработке новых типов многофункциональных присадок и специальных масел и выявлении областей применения, а также о патентах и ​​научных статьях, полученных сотрудниками лаборатории в течение года.
С докладами также выступили исполнительный директор института, к.х.н., доцент А.Суджаев, ученый секретарь д.ф.п.х. М.Сафарова, заведующие лабораториями д.т.н., проф. Х.Джавадова, д.х.н., проф. П.Мамедова, д.х.н. М.Алиева, д.ф.п.х., доценты Э.Исаков, О.Набиев, В.Казимов, М.Мусаева и другие обменялись мнениями. Академик В.Фарзалиев счел доклады приемлемыми и дал рекомендации и предложения по перспективным научным работам, которые предстоит проделать в следующем году. Академик сказал, что будущие прикладные исследования должны быть адаптированы к экономике страны.