Aşqarlar Kimyası İnstitutu AMEA və TÜBİTAK tərəfindən elan edilmiş müsabiqənin qalibi olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) tərəfindən elan edilmiş 4-cü layihə müsabiqəsi çərçivəsində təqdim edilmiş və ilkin ekspertizadan uğurla keçmiş 62 layihə üzrə elmi ekspertiza tamamlanıb. Qeyd edilməlidir ki, hər bir layihə həm AMEA, həm də TÜBİTAK tərəfindən 2 müstəqil rəyçiyə göndərilib və ümumilikdə 4 müstəqil ekspert tərəfindən qiymətləndirilib.
Ekspertizanın nəticələrinə əsasən, 4 layihə yüksək nəticələrlə qalib seçilib.
Bunlardan biri də  akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu tərəfindən təqdim olunmuş koordinatoru professor Pərvin Məmmədova olan “Mikroorqanizm yüklü nüvə/qabıq maqnit nanohissəciklərdən istifadə etməklə dəniz suyunda və torpaqda neft dağılmalarının nanotəkmil bioremediasiyası” adlı layihədir.

The results of the project competition announced by ANAS and TUBITAK have been published
The scientific examination of 62 projects submitted and successfully passed the initial examination within the framework of the 4th project competition announced by the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK) has been completed.
It should be noted that each project was sent to 2 independent reviewers of ANAS and TUBITAK and assessed by a total of 4 independent experts.
Based on the results of the examination, 4 projects were selected as winners with high results. One of them is project called “Nanoenhanced bioremediation of oil spills in seawater and soil using magnetic core/shell nanoparticles saturated with microorganisms”, presented by Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives and coordinated by Professor Parvin Mammadova.