Aşqarlar Kimyası İnstitutu 7 saylı orta məktəbin “Kiçik Akademiya”sına elmi dəstək verəcək
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu (AKİ) Bakı şəhəri M.Rahim adına 7 saylı orta məktəbin nəzdində fəaliyyət göstərən “Kiçik Akademiya”ya elmi dəstək verəcək. Bu haqda razılıq İnstitutda 15 mart 2023-cü il tarixində məktəb rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə əldə olunub.
Elmi müəssisənin baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, fitri istedadı olan şagirdlərdə aşağı yaş qruplarından başlayaraq elmə marağın yaradılması üçün məktəblərlə birgə iş aparmaq lazımdır: “Fizika, kimya, biologiya kimi qavranılması bir qədər çətin olan təbiət fənnlərinin maraqlı tərəfi laboratoriya təcrübələrinin aparılmasıdır. Şagirdlərə dərsləri təcrübə əsasında tədris edəndə həmin fənnlərə maraq oyanır və sevməyə başlayırlar. Eyni zamanda hər hansı bir elmi ideyalar da xüsusi maraqdan yaranır”.
V.Fərzəliyev məktəblilərin elmə həvəsləndirilməsi üçün Elm və Təhsil Nazirliyinin həyata keçirdiyi “Sabahın alimləri” Respublika elmi müsabiqəsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib: “Bu layihə çərçivəsində indiyə qədər həm paytaxt, həm də regionlarda yerləşən bir çox məktəblərlə əməkdaşlıq edilmiş, nəticə etibarilə şagirdlərin İnstitut laboratoriyalarında yerinə yetridikləri layihələr həmin müsabiqə və beynəlxalq bilik yarışlarında qalib olublar”.
V.Fərzəliyev İnstitut tərəfindən yerinə yetirilən “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” layihəsi çərçivəsində 7 saylı məktəblə də elmi əməkdaşlığın mümkün olduğunu, buna uyğun olaraq məktəbdə şagirdlər üçün AKİ-nin aparıcı alimlərinin təqdimatında ustad dərslərinin təşkili, məktəblilərin İnstitut laboratoriyalarına ekskursiyası, birgə startap layihələrinin yerinə yetirilməsi və sair işlərin həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
Məktəbin direktoru Könül Təhməzova rəhbərlik etdiyi tədris müəssisəsində “Kiçik Akademiya”nın fəaliyyət göstərdiyini, orada istedadlı şagirdlərin müxtəlif elmi layihələr həyata keçirdiklərini söyləyib. O, həmin Akademiya rəhbərliyi və istedadlı şagirdlərin bir qurupunun bir müddət öncə Aşqarlar Kimyası İnstitutuna etdikləri ekuskursiyanın şagirdlərdə böyük təəssürat yaratdığını və bu imkanlara görə İnstitut rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
K.Təhməzova İnstitutla əməkdaşlığın böyük maraq doğurduğunu və bu fəaliyyətdən gələcəkdə istedadlı şagirdlərinin elm yoluna istiqamətlənməsinə böyük təkan verəcəyini qeyd edib.
Görüşdə İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev, elmi katibi k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri k.ü.f.d. Elxan İsakov və 7 saylı məktəbin kimya müəllimi Səadət Nəcəfova iştirak edərək, müxtəlif məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

The Institute of Chemistry of Additives will support Small Academy, operating at secondary school No.7
308
Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives (IСA) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan will provide scientific support to the “Small Academy”, operating at M.Rakhim secondary school No.7 in Baku. An agreement on this was reached at a meeting held at the Institute on March 15, 2023 with the leadership of the school.
Academician Vagif Farzaliev, director general of the scientific institution, said that it was necessary, together with the school, to form an interest in science among students with innate giftedness, starting from younger age groups: “For a better perception of natural sciences, such as physics, chemistry, biology, which are somewhat difficult to understand, laboratory experiments should be carried out. When teaching a lesson showing experiments, students become interested in and like these subjects. At the same time, any scientific ideas arise on the basis of special interest”.
V. Farzaliyev said that the Republican scientific competition “Scientists of Tomorrow”, held by the Ministry of Science and Education, was of great importance for encouraging schoolchildren to study science: “Within this project, we cooperated with many schools located both in the capital and in the regions, and as a result, projects implemented by students in the laboratories of the institute won these and international knowledge competitions“.
V. Farzaliyev stressed that within the framework of the project “Today’s student – tomorrow’s scientist” being implemented by the institute, scientific cooperation with school No. 7 is also possible, respectively, organizing master classes for students in the presentation of leading scientists -projects and other works.
The director of the school, Konul Tahmazova, said that the “Small Academy” operated in the educational institution, where talented students carried out various scientific projects. She noted that the excursion of the leadership of the Academy and a group of talented students to the Institute of Chemistry of Additives some time ago made a great impression on them and she expressed her gratitude to the leadership of the institute for the opportunities provided.
K.Tahmazova noted that cooperation with the institute was of great interest and that this activity would give a great impetus to the direction of talented students in science in the future.
The meeting was attended by the Executive Director of the Institute, Doctor of Chemical Sciences. Afsun Sujayev, scientific secretary of Ph.D. Mehpara Safarova, chairman of the Trade Union organization of the Institute, Ph.D. Elkhan Isakov and chemistry teacher of school No.7 Saadat Najafova and they exchanged views on various issues.