Aşqarlar Kimyası İnstitutu 7 saylı orta məktəbin “Kiçik Akademiya”sına elmi dəstək verəcək
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu (AKİ) Bakı şəhəri M.Rahim adına 7 saylı orta məktəbin nəzdində fəaliyyət göstərən “Kiçik Akademiya”ya elmi dəstək verəcək. Bu haqda razılıq İnstitutda 15 mart 2023-cü il tarixində məktəb rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə əldə olunub.
Elmi müəssisənin baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, fitri istedadı olan şagirdlərdə aşağı yaş qruplarından başlayaraq elmə marağın yaradılması üçün məktəblərlə birgə iş aparmaq lazımdır: “Fizika, kimya, biologiya kimi qavranılması bir qədər çətin olan təbiət fənnlərinin maraqlı tərəfi laboratoriya təcrübələrinin aparılmasıdır. Şagirdlərə dərsləri təcrübə əsasında tədris edəndə həmin fənnlərə maraq oyanır və sevməyə başlayırlar. Eyni zamanda hər hansı bir elmi ideyalar da xüsusi maraqdan yaranır”.
V.Fərzəliyev məktəblilərin elmə həvəsləndirilməsi üçün Elm və Təhsil Nazirliyinin həyata keçirdiyi “Sabahın alimləri” Respublika elmi müsabiqəsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib: “Bu layihə çərçivəsində indiyə qədər həm paytaxt, həm də regionlarda yerləşən bir çox məktəblərlə əməkdaşlıq edilmiş, nəticə etibarilə şagirdlərin İnstitut laboratoriyalarında yerinə yetridikləri layihələr həmin müsabiqə və beynəlxalq bilik yarışlarında qalib olublar”.
V.Fərzəliyev İnstitut tərəfindən yerinə yetirilən “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” layihəsi çərçivəsində 7 saylı məktəblə də elmi əməkdaşlığın mümkün olduğunu, buna uyğun olaraq məktəbdə şagirdlər üçün AKİ-nin aparıcı alimlərinin təqdimatında ustad dərslərinin təşkili, məktəblilərin İnstitut laboratoriyalarına ekskursiyası, birgə startap layihələrinin yerinə yetirilməsi və sair işlərin həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
Məktəbin direktoru Könül Təhməzova rəhbərlik etdiyi tədris müəssisəsində “Kiçik Akademiya”nın fəaliyyət göstərdiyini, orada istedadlı şagirdlərin müxtəlif elmi layihələr həyata keçirdiklərini söyləyib. O, həmin Akademiya rəhbərliyi və istedadlı şagirdlərin bir qurupunun bir müddət öncə Aşqarlar Kimyası İnstitutuna etdikləri ekuskursiyanın şagirdlərdə böyük təəssürat yaratdığını və bu imkanlara görə İnstitut rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
K.Təhməzova İnstitutla əməkdaşlığın böyük maraq doğurduğunu və bu fəaliyyətdən gələcəkdə istedadlı şagirdlərinin elm yoluna istiqamətlənməsinə böyük təkan verəcəyini qeyd edib.
Görüşdə İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev, elmi katibi k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri k.ü.f.d. Elxan İsakov və 7 saylı məktəbin kimya müəllimi Səadət Nəcəfova iştirak edərək, müxtəlif məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Институт химии присадок окажет научную поддержку «Малой академии» средней школы №7
Институт химии присадок им.академика Али Кулиева (ИХП) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики окажет научную поддержку «Малой академии», действующей при средней школе №7 им. М.Рахима в Баку. Договоренность об этом достигнута на состоявшейся 15 марта 2023 года в институте встрече с руководством школы.
Академик Вагиф Фарзалиев, генеральный директор научного учреждения, сказал, что необходимо совместно со школой формировать интерес к науке у учащихся с врожденной одаренностью, начиная с младших возрастных групп: «Для лучшего восприятия естественных наук,таких как физика, химия, биология,  которые несколько трудно понять, следует проводить лабораторные эксперименты. При преподавании урока с показом экспериментов, ученики начинают интересоваться и любить эти предметы. В то же время любые научные идеи возникают на основе особого интереса».
В.Фарзалиев сообщил, что большое значение для поощрения школьников к изучению науки имеет Республиканский научный конкурс «Ученые завтрашнего дня», проводимый Министерством науки и образования: «В рамках этого проекта мы сотрудничали со многими школами, расположенными как в столице, так и в регионах, и в результате проекты, реализованные учениками в лабораториях института,  побеждали на этих и международных конкурсах знаний.
В.Фарзалиев подчеркнул, что в рамках реализуемого институтом проекта «Сегодняшний студент — завтрашний ученый» возможно также научное сотрудничество со школой №7, соответственно организация мастер-классов для студентов в презентации ведущих ученых ИХП, экскурсии школьников в лаборатории института, выполнение совместных старт ап-проектов и др.работ.
Директор школы Конуль Тахмазова рассказала, что в руководимом ею учебном заведении действует «Малая академия», где талантливые ученики выполняют различные научные проекты. Она отметила, что экскурсия руководства Академии и группы талантливых учеников  в Институт химии присадок некоторое время назад произвела большое впечатление на них и она выразила свою благодарность  руководству института за предоставленные возможности.
К.Тахмазова отметила, что сотрудничество с институтом вызывает большой интерес и что эта деятельность даст большой импульс направлению талантливых студентов в науку в будущем.
На встрече приняли участие и обменялись мнениями по различным вопросам исполнительный директор института, д.х.н. Афсун Суджаев, ученый секретарь д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, председатель профсоюзной организации Института, д.ф.п.х. Эльхан Исаков и учитель химии школы №7 Саадат Наджафова.