Aşqarlar Kimyası İnstitutu Belarus Milli Elmlər Akademiyası Bioloji Aktiv Birləşmələrin Biokimyası İnstitutu ilə müştərək elmi tədqiqat işlərini davam etdirir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu Belarus Milli Elmlər Akademiyası Bioloji Aktiv Birləşmələrin Biokimyası İnstitutu ilə birgə yerinə yetirdiyi müştərək beynəlxalq tədqiqatları davam etdirir. Bu haqda məlumat verən İnstitutn icraçı direktoru professor Əfsun Sucayevin sözlərinə görə, ötən dövr ərzində zərif üzvi sintez vasitəsilə yüksək təsirə malik üzvi reagentlərin sintezi hesabat dövründə də davam etdirilmiş və müxtəlif funksional xassələrini, onların təsir mexanizmini tədqiq etmək və quruluşları ilə səmərəliliyi arasında olan əlaqəyə əsasən perspektivli reagentlərin seçilməsinin elmi əsasları işlənmişdir: “Belə ki, tərəfimizdən alınan tiosianat tərkibli yeni heterotsiklik birləşmələrin Bioloji Aktiv Birləşmələrin Biokimyası İnstitutunun “Molekulyar Genetika” laboratoriyasında heyvanlar üzərində eksperimental modellərdə effektivliyi qiymətləndirilmiş, bioloji fəaliyyət spektrinin kompüter hesablamaları aparılmış, bu birləşmələrin standart dərmanlarla müqayisədə yüksək effektivliyə malik olduğu sübut olunmuşdur”.
Tədqiqatlar zamanı müəyyən edilmişdir ki, dərman maddələrinin yaradılmasında faydalı ola bilən ən yüksək fizioloji aktivliyə malik olan birləşmə N-[1-(fenilsulfonil)-2-(propoksikarbonil)-3-(tiosianato)-4,6-dimetil]-piperidindir. Bu birləşmə antioksidant təsirə malik olub, bioloji membranın fəaliyyətinə əhəmiyyətli təsir göstərir, aşağı qatılıqlarda isə eritrositlər olan membranları stabilləşdirir. Mitoxondri membranın potensialının artması effekti müşahidə olunur, ehtimal edilir ki, bu daşıyıcı zülallara bağlanmaq qabiliyyəti ilə əlaqədardır. Bundan əlavə, bioloji aktivlik spektrinin virtual proqnozlaşdırılmasında perspektiv ola bilən bir sıra xassələr üzə çıxmışdır.
Hazırda bu yeni birləşmənin şəkərli diabet xəstəliyinə qarşı potensial təsirlərinin heyvanlar üzərində olan sınaqaqları davam etdirilir.
Müştərək əməkdaşlıq üzrə əldə olunan əsas nəticələrlə bağlı 1 məqalə hazırlanıb nüfuzlu xarici jurnala (Bioorganic Chemistry, Elsevier – İF- 5.1) göndərilmişdir

The Institute of Chemistry of Additives continues joint scientific research with the Institute of Biochemistry of Biologically Active Compounds of the National Academy of Sciences of Belarus
264
Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan continues international research conducted jointly with the Institute of Biochemistry of Biologically Active Compounds of the National Academy of Sciences of Belarus. According to the executive director of the institute, Professor Afsun Sujayev during the reporting period, the synthesis of highly effective organic reagents by the method of fine organic synthesis was continued, and based on the study of their various functional properties, mechanism of action, as well as the relationship between their structure and effectiveness, the scientific basis for the selection of reagents has been developed: “Thus, the effectiveness of the new heterocyclic thiocyanate compounds we obtained was assessed in the laboratory of Molecular Genetics of the Institute of Biochemistry of Biologically Active Compounds on experimental animal models, computer calculations of the spectrum of biological activity were carried out, and the high effectiveness of these compounds was proven compared to standard drugs.” Research has shown that the compound with the greatest physiological activity that may be useful in drug development is N-[1-(phenylsulfonyl)-2-(propoxycarbonyl)-3-(thiocyanato)-4,6-dimethyl]piperidine. This compound exhibits an antioxidant effect, has a significant effect on the activity of the biological membrane, and in low concentrations stabilizes erythrocyte membranes. An effect of increasing mitochondrial membrane potential is observed, which is likely due to the ability to bind to transport proteins. In addition, a number of properties have been identified that may be promising in virtual prediction of the spectrum of biological activity.
Animal testing of the potential antidiabetic effects of this new compound is ongoing.
One article on the main results of joint cooperation was prepared and sent to a prestigious foreign journal (Bioorganic chemistry, Elsevier – IF-5.1).