Aşqarlar Kimyası İnstitutu Belarus Milli Elmlər Akademiyası Bioloji Aktiv Birləşmələrin Biokimyası İnstitutu ilə müştərək elmi tədqiqat işlərini davam etdirir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu Belarus Milli Elmlər Akademiyası Bioloji Aktiv Birləşmələrin Biokimyası İnstitutu ilə birgə yerinə yetirdiyi müştərək beynəlxalq tədqiqatları davam etdirir. Bu haqda məlumat verən İnstitutn icraçı direktoru professor Əfsun Sucayevin sözlərinə görə, ötən dövr ərzində zərif üzvi sintez vasitəsilə yüksək təsirə malik üzvi reagentlərin sintezi hesabat dövründə də davam etdirilmiş və müxtəlif funksional xassələrini, onların təsir mexanizmini tədqiq etmək və quruluşları ilə səmərəliliyi arasında olan əlaqəyə əsasən perspektivli reagentlərin seçilməsinin elmi əsasları işlənmişdir: “Belə ki, tərəfimizdən alınan tiosianat tərkibli yeni heterotsiklik birləşmələrin Bioloji Aktiv Birləşmələrin Biokimyası İnstitutunun “Molekulyar Genetika” laboratoriyasında heyvanlar üzərində eksperimental modellərdə effektivliyi qiymətləndirilmiş, bioloji fəaliyyət spektrinin kompüter hesablamaları aparılmış, bu birləşmələrin standart dərmanlarla müqayisədə yüksək effektivliyə malik olduğu sübut olunmuşdur”.
Tədqiqatlar zamanı müəyyən edilmişdir ki, dərman maddələrinin yaradılmasında faydalı ola bilən ən yüksək fizioloji aktivliyə malik olan birləşmə N-[1-(fenilsulfonil)-2-(propoksikarbonil)-3-(tiosianato)-4,6-dimetil]-piperidindir. Bu birləşmə antioksidant təsirə malik olub, bioloji membranın fəaliyyətinə əhəmiyyətli təsir göstərir, aşağı qatılıqlarda isə eritrositlər olan membranları stabilləşdirir. Mitoxondri membranın potensialının artması effekti müşahidə olunur, ehtimal edilir ki, bu daşıyıcı zülallara bağlanmaq qabiliyyəti ilə əlaqədardır. Bundan əlavə, bioloji aktivlik spektrinin virtual proqnozlaşdırılmasında perspektiv ola bilən bir sıra xassələr üzə çıxmışdır.
Hazırda bu yeni birləşmənin şəkərli diabet xəstəliyinə qarşı potensial təsirlərinin heyvanlar üzərində olan sınaqaqları davam etdirilir.
Müştərək əməkdaşlıq üzrə əldə olunan əsas nəticələrlə bağlı 1 məqalə hazırlanıb nüfuzlu xarici jurnala (Bioorganic Chemistry, Elsevier – İF- 5.1) göndərilmişdir

Институт химии присадок продолжает совместные научные исследования с Институтом биохимии биологически активных соединений Национальной академии наук Беларуси
184
Институт химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики продолжает совместные международные исследования, проводимые совместно с Институтом биохимии биологически активных соединений Национальной академии наук Беларуси. По словам исполнительного директора института, профессора Афсуна Суджаева, который сообщил об этом, в отчетный период был продолжен синтез высокоэффективных органических реагентов методом тонкого  органического синтеза, и на основе изучения их различных функциональных свойств, механизма действия, а также связи между их строением и эффективностью были разработаны научные основы выбора реагентов:«Таким образом, эффективность полученных нами новых гетероциклических соединений роданида была оценена в лаборатории «Молекулярной генетики» Института биохимии биологически активных соединений на экспериментальных моделях на животных, проведены компьютерные расчеты спектра биологической активности, и  была доказана высокая эффективность эти соединений  по сравнению со стандартными препаратами». Исследования показали, что соединением с наибольшей физиологической активностью, которое может быть полезно при разработке лекарств, является N-[1-(фенилсульфонил)-2-(пропоксикарбонил)-3-(тиоцианато)-4,6-диметил]пиперидин. Это соединение проявляет антиокислительное  действие, оказывает существенное влияние на активность биологической мембраны, а в низких концентрациях стабилизирует мембраны эритроцитов. Наблюдается эффект повышения потенциала митохондриальной мембраны, что, вероятно, связано со способностью связываться с транспортными белками. Кроме того, выявлен ряд свойств, которые могут быть перспективны при виртуальном предсказании спектра биологической активности.
В настоящее время продолжаются испытания на животных потенциальных антидиабетических эффектов этого нового соединения.
Подготовлена ​​и отправлена ​​в престижный зарубежный журнал (Биоорганическая химия, Elsevier – IF-5.1) 1 статья об основных результатах совместного сотрудничества.