Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 15 İyun – Azərbaycanın Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
404
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı, Azad Həmkarlar Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə 15 İyun – Azərbaycanın Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndərin və Azərbaycan ərazi bötüvlüyü uğurunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbir iştirakçıları Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxı izləyiblər.
Tədbirdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev giriş nitqi ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, “Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən mühüm başlanğıcların əsası qoyulub. 15 İyun –Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür”. Akademik bu gün haqqında geniş məruzə ilə çıxış edərək Milli qurtuluşdan başlanan yolda əldə edilən uğurların əsas məqamlarını təqdim edib.
Sonra kiçik elmi işçi Vahidzadə Leyla tədbir iştirakçılarına bu günlə bağlı hazırladığı məruzəni təqdim edib.

15 июня в Институте химии присадок состоялось мероприятие, посвященное Дню национального освобождения Азербайджана.
281
15 июня в Институте химии присадок им.академика Али Кулиева  Министерства науки и образования Азербайджанской Республики  состоялось мероприятие, посвященное Дню национального освобождения Азербайджана при совместной организации Территориальной организации партии «Ени Азербайджан», Организации свободных профсоюзов, Совета молодых ученых и специалистов.
Сначала прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики, а после минутного молчания в память о Великом Лидере и наших шехидах, павших за успех территориальной целостности Азербайджана, участники мероприятия посмотрели видеоролик, отражающий жизнь и деятельность национального лидера.
Со вступительным словом на мероприятии выступил генеральный директор Института химии присадок академик Вагиф Фарзалиев. Он отметил, что в судьбе азербайджанского народа есть дни большого значения, в эти дни закладывался фундамент важных начинаний, определяющих его дальнейшую жизнь. 15 июня — День национального освобождения — день большого общественного, политического и исторического значения для народа Азербайджана. Академик выступил с обширной речью по поводу этого дня и изложил основные моменты успехов, достигнутых на пути национального освобождения.
Затем младший научный сотрудник Вахидзаде Лейла представила участникам мероприятия доклад, подготовленный ею в этот день.