Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 15 İyun – Azərbaycanın Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
404
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı, Azad Həmkarlar Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə 15 İyun – Azərbaycanın Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndərin və Azərbaycan ərazi bötüvlüyü uğurunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbir iştirakçıları Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxı izləyiblər.
Tədbirdə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev giriş nitqi ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, “Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən mühüm başlanğıcların əsası qoyulub. 15 İyun –Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür”. Akademik bu gün haqqında geniş məruzə ilə çıxış edərək Milli qurtuluşdan başlanan yolda əldə edilən uğurların əsas məqamlarını təqdim edib.
Sonra kiçik elmi işçi Vahidzadə Leyla tədbir iştirakçılarına bu günlə bağlı hazırladığı məruzəni təqdim edib.

An event dedicated to the National Salvation Day of Azerbaijan was held at the Institute of Chemistry of Additives
339
On June 15, an event dedicated to the National Salvation Day of Azerbaijan took place at academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan under the joint organization of the Territorial Organization of the New Azerbaijan Party, the Organization of Free Trade Unions, the Council of Young Scientists and Specialists.
First, the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and after a minute’s silence in memory of the Great Leader and our martyrs, who fell for the success of the territorial integrity of Azerbaijan, the participants of the event watched a video that reflected the life and activities of the national leader.
Academician Vagif Farzaliyev, Director General of the Institute of Chemistry of Additives, gave an introductory speech at the event. He said: “There are days of great significance in the destiny of the Azerbaijani people, these days determine its future life. June 15 –  the National Salvaition Day – day of great public, political and historical significance for the people of Azerbaijan.” The academician gave an extensive speech on the occasion of this day and outlined the main points of success achieved on the path of national liberation.
Then junior researcher Vahidzadeh Leyla presented the report prepared by her that day to the participants of the event.
Nusrat Aliyev, a well-known scientist of the institute, shared his thoughts on the importance of this day.