Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları 20 Yanvar və Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova Azərbaycanda 90-cı ilin “Qanlı yanvar”ında günahsız, əliyalın insanlara qarşı həyata keçirilən qətliyamdan danışıb: “Bu hadisə insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayət olmaqla yanaşı, həm də xalqımızın şərəfli, qəhrəmanlıq tarixinə daxil olan əlamətdar bir gündür. Bu hadisə Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasına həlledici təsir göstərib, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi olub. Məhz bu faciədən sonra milli azadlıq hərəkatı tam siyasi reallığa çevrilib, dönməz xarakter alıb, xalq öz gələcəyini yalnız müstəqil Azərbaycanda görüb”.
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri k.ü.f.d., dosent Elxan İsakov “20 yanvar  faciəsini unutmarıq” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək bildirib ki, 20 Yanvarın təkcə faciə deyil, həm də Azərbaycanın istiqlal yolunun ilk zirvəsi, milli məfkurəmizin azadlıq istəyinin oyanış günüdür. Azərbaycan xalqı 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini əziz tutur. Hər il faciənin ildönümü izdihamlı ziyarətlərlə müşayiət edilir, xalq istiqlal fədailərinin məzarlarına faciənin simvoluna çevrilmiş al qərənfillər düzür, onları qürurla anır, qatillərini lənətləyir, bu faciəni törədənlərə dərin nifrətini bildirir.
E.İsakov qeyd edib ki, qanlı hadisələrdə bütün təbəqələrdən olan günahsız insanlar – şagird, tələbə, müəllim, alim və digər görkəmli ziyalılarımız şəhid olub: “Həmin qırğından 3-4 gün keçməsinə baxmayaraq 24 yanvarda şəhid olanlardan Azərbaycanın fədakar kimyaçı alimləri, professorlar – İbrahim İbrahimov, İsmayıl Mursaqulov və Svetlana Məmmədova da var idi, digər alimlər İdris Əhmədov və Parlaq Məmmədova isə ağır yaralanmışdılar. Bəlkə də tarixi təsadüfdür ki, bizim İnstitutun aparıcı elmi işçisi olmuş professor İdris Əhmədov 5 il bundan öncə məhz 2019-cu ilin 20 yanvar tarixində vəfat etdi. Şübhəsiz onun vəfatında o zaman aldığı fiziki zədə və ən əsası da mənəvi sarsıntıların öz təsiri olmuşdur”.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən aparıcı elmi işçi k.ü.f.d., Nüsrət Əliyev 20 yanvar faciəsi ilə bağlı xatirələrini danışıb və öz yazdığı şeri səsləndirib.
Sonra 20 Yanvar gecəsində baş vermiş həmin qətliyamın dəhşətlərini  əks etdirən fotolar nümayiş etdirilib.

The 34th anniversary of the January 20 tragedy was celebrated at the Institute of Chemistry of​ Additives
172
Today, a commemorative event dedicated to the 34th anniversary of the January 20 tragedy was held at the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. First, the participants of the event honored the memory of the martyrs of January 20 and the Karabakh war with a minute of silence.
In her opening speech, the scientific secretary of the institute, Ph.D., Associate Professor Mehpara Safarova spoke about the mass murder of innocent people and disabled people in Azerbaijan in “Bloody January” of 1990: “This case was not only the most serious crime against humanity, but also a significant day that went down in the glorious and heroic history of our people. This event had a decisive influence on the formation of the national identity of Azerbaijan and became a turning point in the restoration of state independence. It was after this tragedy that the national liberation movement became a full-fledged political reality, acquired an irreversible character, and the people saw their future only in independence of Azerbaijan.”
The chairman of the Trade Union Organization of the institute, Associate Professor Elkhan Isakov, made a report on the topic “We will not forget the tragedy of January 20.” He noted that January 20 was not only a tragedy, but also the first peak on Azerbaijan’s path to independence, awakening the desire for freedom of our national ideology. The Azerbaijani people carefully preserve the memory of the martyrs of January 20. Every year, the anniversary of the tragedy is accompanied by mass visits, people lay red carnations on the graves of the martyrs of independence, who became a symbol of the tragedy, commemorate them with pride, curse their killers, express their deep hatred for those who committed this tragedy: “Innocent people from all over the  layers of society – schoolchildren, students, teachers, scientists and other prominent intellectuals of our countryworld died in the bloody events. Despite the fact that 3-4 days passed after the massacre, among those killed on January 24 there were also selfless Azerbaijani chemists, scientists and professors – Ibrahim Ibrahimov, Ismail Mursagulov and Svetlana Mamedova, and other scientists Idris Akhmedov and Parlag Mamedova were seriously injured. Perhaps it is a historical coincidence that Professor Idris Akhmedov, who was a leading researcher at our institute, died 5 years ago, on January 20, 2019. Undoubtedly, his death was caused by the physical injuries he received then and, most importantly, spiritual shocks.”
Next, the leading researcher of the institute, Nusrat Aliyev talked about his memories associated with the tragedy of January 20 and read a poem he wrote.
Then photographs depicting the horrors of the massacre that occurred on the night of January 20 were  shown.