Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 2023-cü ildə mühüm fundamental və tətbiqi nəticələr əldə edilmişdir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 2023-cü ildəki elmi, elmi-təşkilati fəaliyyəti məhsuldar olub. Bu haqda məlumat verən İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayevin sözlərinə görə təmsil etdiyi elmi müəssisənin əməkdaşları tərəfindən 2023-cü ildə bir üstün istiqamət və bir problemi əhatə edən 12 mövzu və 35 mərhələ üzrə Zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materialların, yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən, potensial dərman maddələrinin məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi sahəsində fundamental və tətbiqyönlü tədqiqatlar aparılmış və 6 fundamental, 5 tətbiqi xarakterli olmaqla 11 ən mühüm nəticə əldə edilmişdir.
Ən mühüm nəticələrdən söz salan Ə.Sucayev bildirib ki, müştərək beynəlxalq tədqiqatlar çərçivəsində tərkibində tiosianat qrupu saxlayan yeni heterotsiklik birləşmələrdən ibarət canlı orqanizmlərin bəzi patoloji proseslərinin yeni nəsil inhibitorları yaradılmışdır. Xüsusən, karbon anhidraz izoenzimin yeni inhibitorları qan damarları və kapilyarların genişlənməsi və tıxanmasının qarşısını almaq qabiliyyətinə malik potensial dərman təsirinə malikdir.
O, əlavə edib ki, Portuqaliyanın Lissabon Universitetinin əməkdaşları ilə birlikdə pirazol əsaslı birləşmələrin və eyni zaman da optimal struktura malik N-əvəzli tiokarbamidlərin yeni metal kompleksləri sintez edilmişdir. Həmin komplekslər stirolun benzaldehidə peroksid oksidləşməsində ilk dəfə katalitaztor kimi tətbiq olunmuş və məqsədyönlü məhsul kimi benzaldehidin çıxımı 80%-ə qədər artmışdır: “Fundamental tədqiqatlar zamanı metalların turş mühitdə korroziyasının qarşısını yeni inhibitorlar, tərkibində siyrilməyə qarşı xassələrin daşıyıcıları olan tion və sulfid kükürd atomlarını saxlayan uyğun efirlər, allilkaprilat, butilmetakrilat və stirolun birgə polimerləşməsindən ikili və üçlü birgə polimerlər də alınmışdır”.
İcraçı direktor qeyd edib ki, fundamental nəticələrin yeniliyi və əhəmiyyəti nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc olunan məqalələrə dünya alimləri tərəfindən edilən çoxsaylı istinadlarla təsdiqlənmişdir.
Tətbiqi xarakterli nəticələrə gəldikdə isə Ə.Sucayev vurğulayıb ki, İnstitut alimlərinin tədqiqatları zamanı xüsusi təyinatlı itiyerişli yerüstü texnikanın turboüfürmə ilə yüksək gücləndirilmiş dizel mühərriklərinin bütün mövsümlərdə istismarını təmin edən yeni motor yağı yaradılmışdır: “Strateji material olan xüsusi təyinatlı sürtkü yağlarının yaradılması ölkəmizin müdafiə qüdrətini artırır, xarici ölkələrdən asılılığını azaldır və müdafiə sənayesinin inkişafına yardım edir. Yeni yağın istehsalı Yüksək Texnologiyalar Parıkının rezidenti olan Təcrübə-Sənaye Zavodunda həyata keçirilir. Yaradılmış yeni xüsusi təyinatlı motor yağının AR Müdafiə Nazirliyi sərəncamında olan müvafiq xüsusi təyinatlı texnikada sınaqlarına başlanılmış və ilkin nəticələr müsbət olmuşdur”.
İnstitut rəsmisi digər bir tətbiq olunan mühüm nəticənin Bakı Neft Emalı Zavodlarının uzun illər ərzində fəaliyyəti nəticəsində əmələ gəlmiş Abşeronun Balaxanı ərazisinə tullanaraq həddindən artıq ekoloji gərginlik yaradan min tonlarla turş qudronun emal məhsulundan istifadə edərək mazut əsasında alınan qalıq yanacaqların istismar xassələrini yaxşılaşdıran əlavə yaradılmasından ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb: “Turş qudronun emal məhsulu artıq tətbiq edilir. İnstitutda yaradılmış “Depressator-AKİ” aşqarının istehsalı institutun “Aşqar” EİB-də bu il də davam etdirilib. Eyni zamanda aviasiyada istifadə olunan sintetik sürtkü yağının 200ºC-dən yuxarı temperaturlarda oksidləşməsinin qarşısını alan və istismar müddətini uzadan AKİ-194, o cümlədən yağlayıcı-soyuducu mayelərə yüksək bakterisid və funqisid xassələrə malik yeni aşqarlar da yaradılmışdır”.
Onun sözlərinə görə, bəzi fundamental və tətbiq xarakterli elmi nəticələrin yeniliyi və mühüm əhəmiyyəti 13 patentlə təsdiq edilmişdir.
Hesabat dövründə İnstitutun elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verən Ə.Sucayev diqqətə çatdırıb ki, il ərzində 52 elmi məqalə, o cümlədən  onlardan  22-i respublikada, 30-u xaricdə (17 məqalə  Web of Science  və Scopus bazalarında, 10 məqalə isə digər beynəlxalq bazalara  daxil olan jurnallarda)  olmaqla, ümumilikdə 164 elmi əsər çap olunub. 2023-cü  ildə  İnstitut əməkdaşlarının məqalələrinə 300-ə  yaxın is­ti­­nad edilib.
Ə.Sucayev hesabat dövründə yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı, İnstitutun beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin, elm-təhsilin inteqrasiyasının sürətləndirilməsi istiqamətində eləcə də, gənclərin elmə marağının artırılması üçün müxtəlif həvəsləndirmə tədbirləri həyata keçirildiyini, İnstitut əməkdaşlarının xarici ölkələrdə qısa və orta müddətli təcrübəkeçməyə göndərildiyini və beynəlxalq, respublika əhəmiyyətli elmi konfranslarda fəal iştirak etdiklərini, alimlərin elmi-ictimai fəaliyyətinin diplom və sertifikatlarla təltif edildiyini vurğulayıb.

In 2023, important fundamental and applied results were achieved at the Institute of Chemistry of Additives
271
The scientific and organizational activities of academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in 2023 were fruitful. According to the executive director of the institute, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev, in 2023, using the capabilities of fine organic synthesis and computer modeling for various purposes, fundamental and applied research was carried out on 12 topics and 35 stages, covering one current direction and one problem in the field of targeted synthesis of organic reagents and composite materials for various purposes, highly effective physiologically active compounds, including potential medicinal substances and studying the mechanism of functional action, and 11 most important results were obtained – 6 fundamental and 5 applied ones.
Speaking about the most important results, A.Sujayev said that within the framework of joint international research, a new generation of inhibitors of some pathological processes of living organisms, consisting of new heterocyclic compounds containing a thiocyanate group, was created. In particular, new carbonic anhydrase isoenzyme inhibitors have potential therapeutic effects because they can prevent dilation and occlusion of blood vessels and capillaries.
Concerning applied nature, A.Sujayev emphasized that during the research of the institute’s scientists, a new motor oil which ensured the operation of high-strength diesel engines of special-purpose ground vehicles with turbocharging in all-season operating conditions was created: “The creation of special-purpose lubricants, which are strategic materials, increases the defense capability of our country, reduces dependence on foreign countries and promotes the development of the defense industry. The production of new oil is carried out at the Pilot Industrial Plant, which is a resident of the High Technologies Park. Testing of the newly created special-purpose motor oil begun on the appropriate special equipment at the disposal of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, and the first results were positive.”
An official of the institute noted that another important applied result was the additional creation of fuel oil fossil fuel through the use of a product from the processing of thousands of tons of acid tar formed as a result of the activities of Baku oil refineries over many years and discharged into the territory of Balakhany of the Absheron Peninsula, which caused severe environmental damage tension: “The product of acid tar processing is already being used. The production of the additive “Depressator-AKI” created at the institute was continued this year at the institute’s design bureau “Ashgar”. At the same time, there was created AKI-194 additive which prevented the oxidation of synthetic lubricating oil used in aviation at temperatures above 200°C and extended its service life, as well as new additives with high bactericidal and fungicidal properties for cutting fluids.”
According to him, the novelty and importance of a number of fundamental and applied scientific results are confirmed by 13 patents. A. Sudzhaev, who provided information on the scientific activities of the institute for the reporting period, drew attention to the fact that 52 scientific articles were published during the year, including 22 in the republic, 30 abroad (17 articles in the Web of Science and Scopus database, as well as 10 articles in other international databases. A total of 164 scientific papers were published. In 2023, about 300 articles by the institute’s staff were cited.
A.Sujayev said that during the reporting period, the training of highly qualified personnel, the acceleration of international cooperation relations of the institute, the integration of science and education, as well as various incentive measures were implemented to increase the interest of young people in science. Employees of the institute are sent for short- and medium-term internships in foreign countries, moreover, of international and republican significance. He emphasized that they actively participated in scientific conferences, and the scientific and social activities of scientists were marked by diplomas and certificates.