Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 2023-cü ildəki elmi nəşr fəaliyyətinin elmmetrik meyarlarla təhlili aparılıb
418
21 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutununda geniş tərkibdə  Elmi Şurasının iclası keçirilib.
İlk öncə İnstitutun “Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar ” laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri doktoru, professor Məmmədova Pərvin Şamxal qızı 80 illik yubileyi  münasibətilə Azad Həmkarlar Təşkilatının Fəxri Fərmanı ilə təqdim edilib.
Daha sonra gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, Elmi Şurada institut əməkdaşlarının 2023-ci ilin 6 ayı ərzindəki fəaliyyətinin qısa hesabatı dinləniləcək, fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlarin elmi-tədqiqat fəaliyyəti müzakirə olunacaq.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, elmi tədqiqat müəssisələrinin əsas vəzifələrindən biri yüksəkixtisaslı kadr hazırlığından ibarətdir. Müzakirəni təşkil etməyin əsas məqsədi elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə iddia edən doktorant, dissertantların problemlərini təhlil etmək və həllinə nail olmaqdır. “Bütün bu müzakirələr, təhlillər ona görədir ki, dissertasiya işi müdafiə edən doktorant və ya dissertantın həm tədqiqat işi samballı, elmə töhfə verə bilən elmi iş olsun, həm də iddiaçının bilik səviyyəsi müvafiq elmi dərəcə və ya elmi ad almağa layiq görülsün”, deyə akademik fikirlərinə əlavə edib.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., dos. Əfsun Sucayev institut əməkdaşlarının 2023-cü ilin yarımillik fəaliyyətinin əsas nəticələrinin qısa hesabatını təqdim edib. O, hesabat dövründə elmi fəaliyyətin yeni əsaslarla təşkili və idarə edilməsi, ölkənin intellektual resurslarının səfərbər edilməsi, AKİ-nin fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, beynəlxalq və yerli aparıcı elmi-təhsil qurumları ilə əməkdaşlığa böyük önəm verildiyini vurğulayıb.
İnstitutunun 2023-cü il 6 aylıq nəşr fəaliyyətini elmmetrik meyarlarla təhlil edən Ə.Sucayev bildirib ki, hesabat dövrünün nəticələrinə əsasən ölkə üzrə fəaliyyət göstərən universitet və elmi tədqiqat institutlarının beynəlxalq səviyyədə 20 mindən çox alim və mütəxəssisin profili və 150 minə yaxın elmi nəşrin təhlili əsasında hazırlanmış reytinq sıralanmasında –  “Azerbaijan National H-index Ranking-2023” “Web of Science”, “Scopus” və “Google Scholar” göstəriciləri əsasında hesablanmış Hirş indeksə (H-index) görə Aşqarlar Kimyası İnstitutu  Azərbaycanda lider elmi təşkilatların reytinq siyahısında 83 elmi təşkilatının və universitetin arasında milli H-indeksi (National H-index) 17 olmaqla reytinq siyahısında 18-ci yerdə qərarlaşıb (İnstitutun H-indeksi “Web of Science” və “Google Scholar” üzrə 22, “Scopus” üzrə isə 21-yə bərabərdir).
İcraçı direktor AKİ-də elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılması, ölkənin digər elm müəssisələrində və ali məktəblərində aparılan fundamental və tətbiqi araşdırmaların əlaqələndirilməsi, onların nəticələrinin tətbiqinin təmin edilməsi, İnstitutun mövcud kadr potensialından düzgün istifadə edilməsi istiqamətində atılan addımlardan danışıb.
Ə.Sucayev bu elmi-tədqiqat müəssisəsində çalışan elmi işçilər, təhsil alan magistr və doktorantların fəaliyyətin qiymətləndirilmə sisteminin keyfiyyətcə yaxşılaşdırılması, onların müştərək beynəlxalq tədqiqatlara cəlb olunmasının vacibliyini vurğulayıb, hər bir işçinin elmmetrik səhifə və profillərin yaradılmasına, tədqiqat zamanı aldıqları mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu jurnallarda dərc edilməsinə önəm verilməsini elmi müəssisənin nüfuzunun daha da artırılması nöqteyi-nəzərdən məqsədəuyğun hesab edib.

The scientific publication activity in 2023 was analyzed using scientometric criteria at the Institute of Chemistry of Additives
320
On June 22, 2023, a wide meeting of the Academic Council was held at the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
First of all, the head of Cutting Fluid Compositions laboratory of the Institute, Doctor of Chemical Sciences, Professor Mammadova Parvin Shamkhal gizi was awarded the Certificate of Honor of the Organization of Free Trade Unions in connection with her 80th anniversary.
Then, informing about the issues on the agenda, the Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, said that the Academic Council is going tol hear a brief report on the activities of the Institute’s employees for 6 months of 2023 and discuss issues of research activities of doctoral students and dissertators for the preparation of Doctors of Philosophy and Sciences.
V. Farzaliyev noted that one of the main tasks of research institutions is the training of highly qualified personnel. The main purpose of organizing the discussion is to analyze and solve the problems of doctoral students and dissertators applying for the scientific degree of Doctor of Science and Doctor of Philosophy. “All these discussions and analyzes are carried out to ensure that a doctoral student or dissertator defending the dissertation has a сonsiderable research work that can contribute to science, and that the level of knowledge of the applicant is worthy of obtaining an appropriate scientific degree or scientific title,” the academician said.
Executive Director of the Institute, Doctor of Chemistry, Assoc.Prof. Afsun Sujayev presented a brief report on the main results of the six-month activities of the Institute’s employees in 2023. He stressed that during the reporting period, great importance was attached to the organization and management of scientific activities based on new foundation, the mobilization of the country’s intellectual resources, the further development of priority areas in the activities of the ICA, the use of advanced technologies, and cooperation with leading international and local scientific and educational institutions.
After analyzing the publication activity of the institute for 6 months of 2023 according to scientometric criteria, A.Sujayev reported that on the basis of analysis profiles of more than 20 thousand scientists and specialists of operating universities and research institutes in the country at the international level and about 150,000 scientific publications according to the H-index (H-index), calculated on the basis of the Azerbaijan National H-index Ranking-2023, Web of Science, Scopus and Google Scholar indicators the Institute of Chemistry of Additives takes 18th place in the ranking list with the National H-index of 17 (the H-index of the Institute is 22 in “Web of Science” and “Google Scholar” and 21 in “Scopus”) among 83 scientific organizations and universities in the ranking list of leading scientific organizations in Azerbaijan.
The Executive Director spoke about the steps taken to further improve the efficiency of scientific activities of the Institute of Chemistry of Additives, coordinate fundamental and applied research conducted in other scientific institutions and universities of the country, ensure the application of their results, as well as the proper use of the existing human resources of the Institute.
A.Sujayev emphasized the importance of improving the quality of the system for assessing the activities of scientists, undergraduates and doctoral students working in this research institution, their involvement in joint international research, and the creation of a scientometric page and profile of each employee, the publication of important scientific results obtained in the course of research in prestigious journals, considered it appropriate in terms of further enhancing the prestige of the scientific institution.
Later, an exchange of views took place with each doctoral student and dissertation student separately.