Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 8 noyabr – Zəfər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “8 noyabr – Zəfər Günü”nə həsr olan bayram tədbiri keçirilib.
Tədbir  dövlət himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanılıb. Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki: “8 noyabr – Zəfər Günü işğal altında olan torpaqlarımızın düşməndən azad edilməsi uğrunda 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqı üçün böyük tarixi əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi ilə başa çatdığı günüdür. Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən işğalından azad edilməsi müharibənin taleyində həlledici rol oynamışdır. Biz qalib ölkənin qalib vətəndaşları olmağın qürurunu yaşayırıq. Bu şanlı tarix təkcə bizim üçün yox, gələcək nəsillər üçün də qürur mənbəyi olacaq”.
Sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının gənc mütəxəssisi – Məcdi Nərgis 44 günlük Vətən müharibəsinə – Zəfər Gününə həsr olunmuş təqdimatla çıxış edib.
İnstitutun alimləri bu gününün tarixi əhəmiyyəti ilə bağlı öz fikirlərini bölüşüb və gənc nəsilə arzu və tövsiyələrini çatdırıblar.

В Институте химии присадок состоялось мероприятие, посвященное 8 ноября – Дню Победы
В Институте химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось праздничное мероприятие, посвященное «8 ноября – Дню Победы». Мероприятие началось с исполнения государственного гимна и минуты молчания в память о шехидах.
Генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, выступивший на мероприятии с вступительной речью, отметил: «8 ноября — День Победы — великий исторический момент для азербайджанского народа в Отечественной войне, который начался 27 сентября 2020 года и длился 44 дня за освобождение наших оккупированных земель от врага. Это день освобождения города Шуши, имеющий большое и символическое значение. Военные победы Азербайджана, особенно освобождение Шуши от вражеской оккупации, сыграли решающую роль в судьбе войны. Мы гордимся тем, что являемся победоносными гражданами страны-победительницы. Эта славная история станет источником гордости не только для нас, но и для будущих поколений».
Затем молодой специалист Совета молодых ученых и специалистов института Мажди Наргис выступила с докладом, посвященным 44-дневной Отечественной войне – Дню Победы.
Ученые института поделились своим мнением об историческом значении этого дня и передали молодому поколению свои пожелания и рекомендации.