Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 8 noyabr – Zəfər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “8 noyabr – Zəfər Günü”nə həsr olan bayram tədbiri keçirilib.
Tədbir  dövlət himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanılıb. Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki: “8 noyabr – Zəfər Günü işğal altında olan torpaqlarımızın düşməndən azad edilməsi uğrunda 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqı üçün böyük tarixi əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi ilə başa çatdığı günüdür. Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən işğalından azad edilməsi müharibənin taleyində həlledici rol oynamışdır. Biz qalib ölkənin qalib vətəndaşları olmağın qürurunu yaşayırıq. Bu şanlı tarix təkcə bizim üçün yox, gələcək nəsillər üçün də qürur mənbəyi olacaq”.
Sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının gənc mütəxəssisi – Məcdi Nərgis 44 günlük Vətən müharibəsinə – Zəfər Gününə həsr olunmuş təqdimatla çıxış edib.
İnstitutun alimləri bu gününün tarixi əhəmiyyəti ilə bağlı öz fikirlərini bölüşüb və gənc nəsilə arzu və tövsiyələrini çatdırıblar.

An event dedicated to November 8 – Victory Day was held at the Institute of Chemistry of Additives
A festive event dedicated to “November 8 – Victory Day” was held at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event began with the performance of the national anthem and a minute of silence in memory of the martyrs.
Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, who delivered an opening speech at the event, noted: “November 8 – Victory Day – is a great historical moment for the Azerbaijani people in the Patriotic War, which began on September 27, 2020 and lasted 44 days for the liberation of our occupied lands from the enemy. This is the day of the liberation of the city of Shusha, which has great and symbolic significance. The military victories of Azerbaijan, especially the liberation of Shusha from enemy occupation, played a decisive role in the fate of the war. We are proud to be victorious citizens of the victorious country. This glorious history will be a source of pride not only for us, but also for future generations.”
Then a young specialist of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute Majdi Nargis made a report dedicated to the 44-day Patriotic War – Victory Day. The scientists of the Institute shared their opinions on the historical significance of this day and conveyed their wishes and recommendations to the younger generation.