Aşqarlar Kimyası İnstitutunda doktorantura və dissertanturaya 4 nəfər qəbul olunub
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasının geniş tərkibdə  növbəti iclası keçirilib.
İclasda 2024/2025-ci illər üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olunmuş namizədlərin təsdiqi məsələsi müzakirə olunub.
Qeyd olunub ki,  Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə imtahanda “Neft kimyası” və “Üzvi kimya” ixtisası üzrə “Xarici dil” və “Fəlsəfə” imtahanlarını müvəffəqiyyətlə verərək, növbəti mərhələyə keçən 3 namizəd iştirak edib. Onlardan Rəhman Əli oğlu Həsrətli “Neft kimyası” ixtisası üzrə, Akim İsmətullah oğlu İsmayılov “Üzvi kimya” ixtisası üzrə doktoranturaya qəbul ediliblər.
İnstitutun dissertanturasına 1 yerə 2 nəfər ərizə ilə müraciət etsə də onlardan biri – kiçik elmi işçi Mirəli Elxan oğlu İsakovun institutun əməkdaşı olması və bu sahədə apardığı elmi işlər əsas götürülərək  dissertanturaya o, qəbul edilib.
Müsabiqədə iştirak edən digər iddiaçılar üçün doktorantura və dissertanturaya əlavə yerlərin ayrılması üçün Azərbaycan Respublikası  Elm və Təhsil Nazirliyinə müraciət edilib.
Elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya İnstitutun laboratoriya müdiri k.ü.f.d Mənsurə Teyfur qızı Hüseynova qəbul edilib.

В докторантуру и диссертантуру в Институте химии присадок принято 4 человека
Сегодня состоялось очередное заседание Ученого совета Института химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. На заседании обсуждался вопрос об утверждении кандидатов, поступающих в докторантуру и диссертантуру на 2024/2025 год.
Было отмечено, что в экзамене по подготовке доктора философии  приняли участие 3 кандидата, успешно сдавшие экзамены «Иностранный язык» и «Философия» по специальностям «Нефтехимия» и «Органическая химия» и прошедшие в следующий этап.  Среди них в докторантуру по специальности «Нефтехимия» приняты Рахман Али оглы Хасратли и Аким Исматулла оглы Исмайлов по специальности «Органическая химия».
Хотя на 1 место в диссертантуру института претендовали 2 человека, один из них — младший научный сотрудник Мирали Эльхан оглы Исаков, был сотрудником института и на основании своей научной работы в этой области был принят в диссертантуру.
В Министерство науки и образования Азербайджанской Республики подана заявка на выделение дополнительных мест для обучения в докторантуре и диссертантуре для других кандидатов, участвующих в конкурсе.
Заведующая лабораторией института Мансура Тейфур кызы Гусейнова принята в докторантуру по подготовке доктора наук.