Aşqarlar Kimyası İnstitutunda doktorantura və dissertanturaya 4 nəfər qəbul olunub
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasının geniş tərkibdə  növbəti iclası keçirilib.
İclasda 2024/2025-ci illər üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olunmuş namizədlərin təsdiqi məsələsi müzakirə olunub.
Qeyd olunub ki,  Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə imtahanda “Neft kimyası” və “Üzvi kimya” ixtisası üzrə “Xarici dil” və “Fəlsəfə” imtahanlarını müvəffəqiyyətlə verərək, növbəti mərhələyə keçən 3 namizəd iştirak edib. Onlardan Rəhman Əli oğlu Həsrətli “Neft kimyası” ixtisası üzrə, Akim İsmətullah oğlu İsmayılov “Üzvi kimya” ixtisası üzrə doktoranturaya qəbul ediliblər.
İnstitutun dissertanturasına 1 yerə 2 nəfər ərizə ilə müraciət etsə də onlardan biri – kiçik elmi işçi Mirəli Elxan oğlu İsakovun institutun əməkdaşı olması və bu sahədə apardığı elmi işlər əsas götürülərək  dissertanturaya o, qəbul edilib.
Müsabiqədə iştirak edən digər iddiaçılar üçün doktorantura və dissertanturaya əlavə yerlərin ayrılması üçün Azərbaycan Respublikası  Elm və Təhsil Nazirliyinə müraciət edilib.
Elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya İnstitutun laboratoriya müdiri k.ü.f.d Mənsurə Teyfur qızı Hüseynova qəbul edilib.

4 people were admitted to doctoral and dissertation studies at the Institute of Chemistry of Additives
Today, the regular meeting of the Scientific Council of Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held. The meeting discussed the issue of approving candidates entering the doctoral and dissertation programs for 2024/2025.
It was noted that 3 candidates who successfully passed the exams “Foreign Language” and “Philosophy” in the specialties “Petrochemistry” and “Organic Chemistry” and passed to the next stage took part in the exam for the preparation of PhD. Among them, Rahman Ali oglu Hasratli and Akim Ismatulla oglu Ismayilov were accepted to the doctoral program in  specialties “Petrochemistry” and “Organic Chemistry”.
Although 2 people applied for 1 place in the dissertation program of the institute, one of them – junior researcher Mirali Elkhan oglu Isakov, was an employee of the institute and was accepted to the dissertation program based on his scientific work in this area.
An application was submitted to the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan for the allocation of additional places for training in doctoral studies and dissertation programs for other candidates participating in the competition.
Head of the laboratory of the institute Mansura Teyfur gizi Huseynova was accepted to the doctoral program for the preparation of a doctor of science.