Aşqarlar Kimyası İnstitutunda dövlət universitetlərinin kimya və kimya mühəndisliyi üzrə ixtisaslaşmış fakültə və kafedra rəhbərləri ilə görüş keçirilib
452
23 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) dövlət universitetlərinin kimya və kimya mühəndisliyi üzrə ixtisaslaşmış fakültə və kafedra rəhbərləri ilə “Kimya elminin perspektiv istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi” mövzusuna həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Unversiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Unversiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Azərbaycan Texniki Unversitetindən nümayəndələr iştirak etdilər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açıq elan edən institutun baş direktoru Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, belə bir görüşün keçirilməsinin əsas məqsədi elmlə təhsilin inteqrasiyasının daha da güclənməsi üçün kimya və kimya mühəndisliyinin prioritet istiqamətləri üzrə mövcud əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, müştərək fundamental-tətbiqi elmi tədqiqatların aparılması, kadr hazırlığı elmi-pedaqoji fəaliyyət, birgə elmi rəhbərlik, təcrübə mübadiləsi, birgə elmi seminarların təşkili və sair istiqamətlərdə əməkdaşlıq məsələlərini qarşılıqlı müzakirə etmək, yaxın gələcək üçün yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsindən ibarətdirt.
Rəhbərlik etdiyi elmi müəssisəsnin fəaliyyət istiqamətləri, əldə etdiyi elmi nailiyyətləri, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri haqqında məlumat verən V.Fərzəliyev qeyd edib ki, indiyə qədər BDU, ATU, BMU ilə müştərək olaraq zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən, dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materialların məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi istiqamətində aparılmış müfəssəl tədqiqatların nəticələri dünyanın nüfuzlu jurnallarında dərc olunmuşdur. O hazırda AKİ-də BDU-nun baza kafedrasının fəaliyyət göstərdiyini, orada tələbə və magistrantların elmi-istehsalat təcrübəsi keçdiyini, laboratroiyalarda tədqiqat işləri ilə məşğul olduğunu vurğuladı. O ATU ilə növbəti mərhələdə işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının flora örtüyündən toplanacaq dərman bitkilərinin ekstraktları üzrə birgə tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Akademikin sözlərinə görə, ayrı-ayrı universitetlərin kimya ixtisası üzrə tələbə və magistrləri fərdi və qrup halında AKİ-nin müasir cihaz və avadanlıqlarla təhciz edilmiş laboratoriyalarında təcrübə keçmiş, diplom və kurs işlərinin təcrübi hissələrini yerinə yetirmiş, AKİ ilə BDU-nun Kimya fakultəsi arasında müştərək elmi əməkdaşlıq çərçivəsində 2023-2024-cü tədris ili üzrə keçiriləcək birgə elmi seminarların planı təsdiq edilmiş, bu ilin sentyabr ayından başlayaraq qarşılıqlı formada aparıcı alimlərin təqdimatında elmi seminarlar təşkil olunacağını söyləyib.
O, belə tədbirlərin Azərbaycan elminə böyük töhvələr verə biləcəyinə inandığını qeyd edib.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin “Üzvi kimya” kafedrasının müdiri akademik Abel Məhərrəmov bu görüşün aktuallığından, ölkəmizdə mövcud olmuş elmi məktəblərin daha da inkişaf etdirilməsi yollarından, eləcə də kadr hazırlığı, birgə tədqiqat mərkəzləri yaratmaq, laboratoriyaların müasir cihaz və reaktivlə təchiz məsləsindən nəzərə çarpan problemlər və onların həlli yolları ilə əlaqədar təkliflərini səsləndirib.
Bakı Dövlət Universitetinin kimya fakültəsinin dekanı k.ü.f.d., dos. Fuad Kərimli unversitetin AKİ ilə əlaqələrindən, kimya elminin perspektiv istiqamətlərindən, qarşıda duran prioritet məsələlərdən danışıb.
Azərbaycan Tibb Universitetinin “Ümumi və toksikoloji kimya” kafedrasının müdiri Eldar Qarayev universitetdə apardıqları elmi-tədqiqat işlərindən və bu işlərin aparılmasında kompüter texnologiyasından istifadə edərək dərman dizaynı və biokimya sahəsində əldə etdikləri uğurlardan danışıb, bu istiqamətlərdə birgə əməkdaşlığın mümkünlüyünü diqqətə çatdırıb.
BDU-nin “Ekoloji kimya” kafedrasının müdiri, k.e.d., professor Sevinc Hacıyeva rəhbərliketdiyi kafedranın yaranmasından, tətbiq sahələrindən, ətraf mühitdə kimyəvi proseslərin canlı orqanizmlərə təsirindən və bu problemlərin aradan qaldırılması üçün həyata keçirlə biləcək müştərək tədqiqat işlərindən danışıb.
Tədbir iştirakçıları olan BDU-nun “Neft kimya və kimya texnologiyası” kafedrasının müdiri k.e.d, prof. İbrahim Məmmədov, “Yüksək molekullu birləşmələr” kafedrasının müdiri k.e.d., prof. Rasim Alosmanov, “Analitik kimya” kafedrasının müdiri k.e.d., prof. Famil Çıraqov və k.e.d., professor Namiq Şıxəliyev çıxış edərək, AKİ-nin icraçı direktoru, k.e.d.,dosent Əfsun Sucayev, laboratoriya müdirləri – professor Həqiqət Cavadova və dosent Elmira Nağıyeva qarşılıqlı əlaqələrin əhəmiyyətindən, gələcəkdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarından, kimya sahəsində olan problemlərdən danışıblar və öz reallaşa biləcək təkliflərini diqqətə çatdırıblar.

В Институте химии присадок состоялась встреча с руководителями факультетов и кафедр по специальности «Химия и химическая технология» государственных вузов
290
23 мая 2023 г. в Институте химии присадок имени академика А.Кулиева (ИХП) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное теме «Расширение сотрудничества в перспективных направлениях химической науки» с участием заведующих факультетами и кафедрами, специализирующимися в области химии и химической инженерии государственных университетов.
В мероприятии приняли участие представители Бакинского государственного университета, Бакинского инженерного университета, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Азербайджанского медицинского университета, Азербайджанского государственного педагогического университета, Сумгайытского государственного университета и Азербайджанского технического университета.
Генеральный директор института Вагиф Фарзалиев,  открывая мероприятие вступительной речью, сказал, что основной целью проведения такой встречи является дальнейшее расширение существующих связей по приоритетным направлениям химии и химического машиностроения, проведение совместных фундаментальных и прикладных научных исследований, усиление интеграции науки и образования.Подготовка состоит из научно-педагогической деятельности, совместного научного руководства, обмена опытом, организации совместных научных семинаров и взаимного обсуждения вопросов сотрудничества по другим направлениям, определения дорожной карты на ближайшее будущее.
В.Фарзалиев, давший информацию о направлениях деятельности, научных достижениях и связях международного сотрудничества возглавляемого им научного учреждения, отметил, что до сих пор, используя возможности тонкого органического синтеза и компьютерного моделирования высокоэффективных физиологически активных соединений совместно с БГУ, АТУ, БМУ, в том числе результаты детальных исследований, проведенных в направлении целенаправленного синтеза лекарственных веществ, органических реагентов различного назначения и композиционных материалов и изучения механизма функционального действия, опубликованы в престижных журналы мира. Он подчеркнул, что в настоящее время в ИХП действует базовая кафедра БГУ, где студенты и выпускники проходят научно-производственную практику и занимаются научно-исследовательской работой в лабораториях. Он отметил, что на следующем этапе совместно с АМУ планируется проведение совместных исследований экстрактов лекарственных растений, которые будут собраны из растительного покрова освобожденных от оккупации экономических районов Карабаха и Восточного Зангезура.
По словам академика, студенты-химики и магистры разных вузов индивидуально и в группах проходили практику в лабораториях ИХП, оснащенных современными приборами и оборудованием, выполняли практическую часть дипломной и курсовой работы, участвовали в совместных исследованиях ИХП и химического факультета БГУ. Он сообщил, что утвержден план проведения совместных научных семинаров в рамках сотрудничества на 2023-2024 учебный год,  начиная с сентября этого года будут организованы научные семинары с участием ведущих ученых во взаимной форме.
Он сказал, что считает, что такие меры могут внести большой вклад в азербайджанскую науку.
Позднее академик Абель Магеррамов, заведующий кафедрой «Органическая химия» Бакинского государственного университета, рассказал об актуальности этой встречи, о путях дальнейшего развития существующих в нашей стране научных школ, а также об очевидных проблемах обучения кадров, создание совместных исследовательских центров, оснащение лабораторий современным оборудованием и реактивами, и озвучил свои предложения по их решению.
Декан химического факультета Бакинского государственного университета, доктор философии по химии, доц. Фуад Керимли рассказал о связях университета с ИХП, перспективных направлениях химической науки и приоритетных задачах на будущее.
Эльдар Гараев, заведующий кафедрой «Общая и токсикологическая химия» Азербайджанского Медицинского Университета, рассказал о научно-исследовательской работе, проводимой в университете, и достигнутых ими успехах в области создания лекарств и биохимии с использованием компьютерных технологий при проведении этих работ, и обратил внимание на возможность совместного сотрудничества в этих областях.
Профессор Севиндж Гаджиева, заведующая кафедрой «Экологическая химия» БГУ, рассказала о создании кафедры, областях применения, влиянии химических процессов на живые организмы в окружающей среде, а также о совместных исследованиях, которые могут быть проведены для устранения этих проблем.
Принимавший участие в мероприятии заведующий кафедрой «Нефтехимия и химическая технология» БГУ, д.х.н., проф. Ибрагим Мамедов, заведующий кафедрой «Высокомолекулярные соединения», д.м.н., проф. Расим Алосманов, заведующий кафедрой «Аналитическая химия», д.т.н., проф. Фамиль Чирагов и профессор Намиг Шихалиев, исполнительный директор ИХП, доцент Афсун Суджаев, заведующие лабораторией — профессор Хагигат Джавадова и доцент Эльмира Нагиева рассказали о важности взаимоотношений, путях расширения сотрудничества в будущем, проблемах в области химии и их реализации, поделились своими предложениями.