Aşqarlar Kimyası İnstitutunda ekoloji problemlərin həlli istiqamətində aparılan elmi tədqiqatlara həsr olunan seminarlar davam etdirlir
203
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı tədbirlər planına uyğun olaraq ekoloji maarifləndirmə seminarları davam etdirilir. 15 oktyabr 2024-cü il tarixində “Aşqarlar Kimyası İnstitutunda ekoloji problemlərin həlli istiqamətində aparılan elmi tədqiqat işləri” mövzusunda növbəti seminar keçirilib.
Seminarın gündəliyi haqqında institutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova məlumat verərək  ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi fəaliyyətə həmişə üstünlük verildiyini, bununla əlaqədar ayrı-ayrı laboratoriyalarda müxtəlif istiqamətlərdə tədqiqatlar aparıldığını və mühüm fundamental və tətbiqi nəticələr əldə edildiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, keçiriləcək ekoloji maarifləndirmə seminarları həmçinin bu ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçirilən COP29 konfransına verilən töhfədir.
Sonra İnstitutun “Müxtəlif funksiyalı polimer birləşmələr” laboratoriyasının  aparıcı  elmi  işçisi  k.ü.f.d., dosent  Elnarə Həsənova mövzu üzrə geniş məruzə ilə çıxış edib.
O, institut alimlərinin ölkəmizin ekoloji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verdiyi elmi layihələrdən olan ilk tüstü əleyhinə aşqar yaradılmasından, işlənmiş motor yağlarının regenerasiya texnologiyasının yaradılması və regenerasiya məhsulu əsasında müxtəlif təyinatlı sürtkü kompozisiyalarının yaradılmasından, neftlə çirklənmiş torpaqların bərpa və münbitləşdirilməsi üçün Azərbaycanın ekoloji-iqlim şəraitini nəzərə alan, bitkilər və destruktor mikroorqanizmlərin birgə təsirini təmin edən rasional fitoremediasiya texnologiyasının  hazırlanmasından məlumat verib.
E.Həsənova qeyd edib ki, institut alimlərinin ekoloji problemlərin həllinə yönələn ən son uğurlu tətbiqyönlü elmi işlərindən biri də Balaxanı ərazisində min tonlarla yığılmış və ekoloji problem yaradan “turş qudron”un emal prosesinin yaradılması və emal məhsulunun istifadəsi ilə əlaqəlidir.

Seminars devoted to the scientific research conducted in the direction of solving environmental problems continue at the Institute of Chemistry of Additives
In accordance with the plan of events related to the “Green World Solidarity Year”, seminars on environmental education continue at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. On October 15, 2024, the next seminar on the topic “Research work in the direction of solving environmental problems at the Institute of Chemistry of Additives” was held.
Scientific Secretary of the Institute, Associate Professor Mehpara Safarova informed about the program of the seminar and said that priority has always been given to scientific activities aimed at solving environmental problems, in this regard, research was carried out in different directions in separate laboratories and important fundamental and applied results were obtained. According to her, the upcoming seminars on environmental education are also a contribution to the COP29 conference, which will be held in our country in November this year.
Then, a leading researcher at the Institute’s Multifunctional Polymer Compounds Laboratory, PhD, Associate Professor Elnara Hasanova made an extensive report on the topic.
There was provided information  on the creation of the first anti-smoke additive, which is one of the scientific projects by which the Institute’s scientists have made a great contribution to the environmental safety of our country, the creation of a technology for the regeneration of used motor oils and lubricating compositions for various purposes based on the regeneration product, the development of a rational phytoremediation technology that ensures the combined effect of plants and destructive microorganisms on oil-contaminated  soils, taking into account the ecological and climatic conditions of Azerbaijan.
E.Hasanova noted that one of the latest successful applied scientific works by the Institute’s scientists aimed at solving environmental problems is related to the creation of a processing process and the use of the processing product of “acid tar”, which has accumulated in thousands of tons in the territory of Balakhani and creates environmental problems.
Professor P.Mammadova and Dr.Sci. inTech. Yu.Ramazanova expressed their opinions and suggestions on the topic.