Aşqarlar Kimyası İnstitutunda ekoloji təhlükəsizliyə xidmət edən elmi tədqiqatlar genişləndirilir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı tədbirlər planına uyğun olaraq ekoloji maarifləndirmə seminarları davam etdirilir. 09 iyul 2024-cü il tarixində institutda “Yaşıl energetika və onun perspektivləri” mövzusunda növbəti seminar təşkil edilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun icraçı direktoru professor Əfsun Sucayev bildirib ki, qlobal ekoloji problemlərin həlli, ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində çox ciddi dövlət əhəmiyyətli işlər aparılır. Alimlərimiz də elan olunan yaşıllaşdırma hərəkatına kömək göstərmək məqsədilə, öz tədqiqat sahələrinə uyğun fundamental və tətbiqyönlü elmi araşdırmalar aparmaqla öz töhfələrini verməyə çalışırlar.
Ə.Sucayev qeyd edib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr etdiyimiz seminarların məqsədi də indiyə qədər yerinə yetirlimiş tədqiqatların nəticələrini müzakirə etmək və bundan sonra həmin tədqiqatların davamı olaraq perspektiv fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirməkdir.
Sonra “Yanacaq  kompozisiyaları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi kimya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Mahmudova “Yaşıl energetika və onun perspektivləri”  mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, qeyd edib ki, çalışdığı laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətlərindən biri dizel yanacaqlarının setan ədədini artırmaq və onların istismarı zamanı tüstülənməni və zərərli qazların miqdarını azaltmaq məqsədilə bir sıra asetallar, ketallar və alkilfenollar əsasında metalsaxlayan birləşmələr sintezi və tədqiqini əhatə etmişdir. Onun tərəfindən sintez edilmiş birləşmələrin yanacaqların saxlanılması və istismarı zamanı onlarda gedən proseslərə təsiri öyrənilmişdir.
L.Mahmudova onu da əlavə etmişdir ki, laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin bir istiqaməti də biodizel yanacağı əsasında ekoloji təhlükəsiz, yüksək keyfiyyətli aşqar və yanacaq kompozisiyalarının yaradılması ilə bağlıdır: “Bu məqsədlə bitki yağlarının efirləşmə reaksiyası aparılır, alınmış qarışıq məhsulların tərkibinə heteroatomlar (N, S), qələvi metallar və müəyyən keyfiyyət göstəricilərinə malik funksional qruplar daxil edilır”.
Onun sözlərinə görə, laboratoriyada inkişaf etdirilən bu elmi istiqamətlər ölkə iqtisadiyyatının bir sıra məsələlərinin səmərəli şəkildə həll edilməsinə və ətraf mühitin ekoloji təhlükəsizliyinin qorunmasına imkan verəcək.
Təqdimatla bağlı laboratoriya müdiri tex.e.d. Yulduz Ramazanova, aparıcı elmi işçi k.ü.f.d. Nüsrət Əliyev və digərləri öz fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

В Институте химии присадок расширяются научные исследования по экологической безопасности
В соответствии с планом мероприятий, связанных с «Годом солидарности во имя зеленого мира», в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики продолжаются семинары по экологическому просвещению. 9 июля 2024 года в институте был организован очередной семинар на тему «Зеленая энергетика и ее перспективы».
Выступивший со вступительным словом исполнительный директор института, профессор Афсун Суджаев сообщил, что в направлении решения глобальных экологических проблем, улучшения экологии в нашей стране, восстановления озеленения, обеспечения эффективное использование водных ресурсов и устойчивых источников энергии в нашей стране проводятся очень серьезные работы государственной важности. Наши учёные также стараются внести свой вклад в объявленное экологическое движение, проводя фундаментальные и прикладные научные исследования в своих областях.
А.Суджаев отметил, что целью семинаров, посвященных «Году солидарности во имя зеленого мира», является обсуждение результатов проведенных к настоящему времени исследований и определение перспективных направлений действий в качестве продолжения этих исследований.
Затем ведущий научный сотрудник лаборатории «Топливные композиции», доктор философии по химии Лала Махмудова выступила с обширным докладом на тему «Зеленая энергетика и ее перспективы».
Она отметила, что одним из основных направлений научно-исследовательских работ, проводимых в лаборатории, где она работает, является синтез и исследование соединений на основе ряда ацеталей, кеталей и алкилфенолов с целью повышения цетанового числа дизельного топлива и снижения количества дыма и вредных газов при их работе. Изучено влияние синтезированных ею соединений на процессы, протекающие при хранении и эксплуатации топлив.
Л.Махмудова также добавила, что одно из направлений научно-исследовательской работы, проводимой в лаборатории, связано с созданием экологически безопасных, качественных присадок и топливных композиций на основе биодизельного топлива: «С этой целью проводится реакция этерификации растительных масел, осуществляется включение гетероатомов (N, S) и функциональных групп с определенными показателями качества».
По ее словам, эти научные направления, разработанные в лаборатории, позволят эффективно решить ряд вопросов экономики страны и защитить экологическую безопасность окружающей среды.
По поводу презентации выразили свое мнение, высказали свои мнения и предложения заведующая лабораторией д.т.н. Юлдуз Рамазанова, ведущий научный сотрудник, д.ф.п.х. Нусрат Алиев и другие.