Aşqarlar Kimyası İnstitutunda ekoloji təhlükəsizliyə xidmət edən elmi tədqiqatlar genişləndirilir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı tədbirlər planına uyğun olaraq ekoloji maarifləndirmə seminarları davam etdirilir. 09 iyul 2024-cü il tarixində institutda “Yaşıl energetika və onun perspektivləri” mövzusunda növbəti seminar təşkil edilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun icraçı direktoru professor Əfsun Sucayev bildirib ki, qlobal ekoloji problemlərin həlli, ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində çox ciddi dövlət əhəmiyyətli işlər aparılır. Alimlərimiz də elan olunan yaşıllaşdırma hərəkatına kömək göstərmək məqsədilə, öz tədqiqat sahələrinə uyğun fundamental və tətbiqyönlü elmi araşdırmalar aparmaqla öz töhfələrini verməyə çalışırlar.
Ə.Sucayev qeyd edib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr etdiyimiz seminarların məqsədi də indiyə qədər yerinə yetirlimiş tədqiqatların nəticələrini müzakirə etmək və bundan sonra həmin tədqiqatların davamı olaraq perspektiv fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirməkdir.
Sonra “Yanacaq  kompozisiyaları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi kimya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Mahmudova “Yaşıl energetika və onun perspektivləri”  mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, qeyd edib ki, çalışdığı laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətlərindən biri dizel yanacaqlarının setan ədədini artırmaq və onların istismarı zamanı tüstülənməni və zərərli qazların miqdarını azaltmaq məqsədilə bir sıra asetallar, ketallar və alkilfenollar əsasında metalsaxlayan birləşmələr sintezi və tədqiqini əhatə etmişdir. Onun tərəfindən sintez edilmiş birləşmələrin yanacaqların saxlanılması və istismarı zamanı onlarda gedən proseslərə təsiri öyrənilmişdir.
L.Mahmudova onu da əlavə etmişdir ki, laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin bir istiqaməti də biodizel yanacağı əsasında ekoloji təhlükəsiz, yüksək keyfiyyətli aşqar və yanacaq kompozisiyalarının yaradılması ilə bağlıdır: “Bu məqsədlə bitki yağlarının efirləşmə reaksiyası aparılır, alınmış qarışıq məhsulların tərkibinə heteroatomlar (N, S), qələvi metallar və müəyyən keyfiyyət göstəricilərinə malik funksional qruplar daxil edilır”.
Onun sözlərinə görə, laboratoriyada inkişaf etdirilən bu elmi istiqamətlər ölkə iqtisadiyyatının bir sıra məsələlərinin səmərəli şəkildə həll edilməsinə və ətraf mühitin ekoloji təhlükəsizliyinin qorunmasına imkan verəcək.
Təqdimatla bağlı laboratoriya müdiri tex.e.d. Yulduz Ramazanova, aparıcı elmi işçi k.ü.f.d. Nüsrət Əliyev və digərləri öz fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

At the Institute of Chemistry of Additives scientific research serving environmental safety is being expanded
215
In accordance with the plan of events related to the “Green World Solidarity Year,” seminars on environmental education continue at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. On July 9, 2024, the institute organized another seminar on the topic “Green energy and its prospects.”
The executive director of the institute, Professor Afsun Sujayev, who made an opening speech, said that very serious work of national importance is being carried out in our country in the direction of solving global environmental problems, improving the environment in our country, restoring landscaping, ensuring the efficient use of water resources and sustainable energy sources. Our scientists are also trying to contribute to the declared environmental movement by conducting fundamental and applied scientific research in their fields.
A.Sujayev noted that the purpose of the seminars dedicated to the “Green World Solidarity Year” is to discuss the results of research carried out to date and identify promising areas of action as a continuation of these studies.
Then the leading researcher at the Fuel Compositions laboratory, Doctor of Philosophy in Chemistry Lala Mahmudova gave an extensive report on the topic “Green Energy and Its Prospects.”
She noted that one of the main areas of research work carried out in the laboratory where she works is the synthesis and study of compounds based on a number of acetals, ketals and alkylphenols in order to increase the cetane number of diesel fuel and reduce the amount of smoke and harmful gases when used. The influence of the compounds synthesized by her on the processes occurring during the storage and operation of fuels has been studied.
L. Mahmudova also added that one of the areas of research work carried out in the laboratory is related to the creation of environmentally friendly, high-quality additives and fuel compositions based on biodiesel fuel: “For this purpose, the esterification reaction of vegetable oils is carried out, heteroatoms (N, S) and functional groups with certain quality indicators are included.”
According to her, these scientific directions developed in the laboratory will make it possible to effectively solve a number of issues of the country’s economy and protect the environmental safety.
The head of the laboratory, Doctor of Technical Sciences Yulduz Ramazanova, Ph.D. in chem., leading reseacher Nusrat Aliyev and others expressed their opinions and suggestions regarding the presentation.