Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənclərə nüfuzlu jurnallara elmi məqalə yazmaq qaydaları öyrədilir
13 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənc alim və mütəxəssislər üçün “Nüfuzlu jurnallara məqalələrin yazılması qaydaları” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Təqdimatla çıxış edən İnstitutun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru, dosent Əfsun Sucayev öncə bildirib ki, bu mövzularda keçirilən seminarların yenicə akademik elmlə məşğul olmağa başlayan gənc tədqiqatçılar – doktorant, dissertant, magistrantlardan ötrü daha böyük əhəmiyyəti vardır. Çünki onlar həm nəzəri biliklər əldə edmək, həm tədqiqat aparmaq bacarıqları və vərdişləri mənimsəməklə yanaşı, həm də əldə etdikləri elmi nəticələrin məqalə şəklində yazılması və dərc edilməsi qaydalarını öyrənmiş olurlar.
Ə.Sucayev qeyd edib ki, aparılan statistik təhlillərə görə, respublikamızın uzun illər tərkibində olduğu keçmiş Sovetlər Birliyində digər sahələr kimi elmdə də “qapalı rejim” olduğu üçün dünyanın aparıcı elm mərkəzləri, elmi bazaları və elmi jurnalları ilə beynəlxalq əməkdaşlıq mümkün olmurdu: “1965-ci ildən fəaliyyət göstərən Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri sovet və müstəqilliyimizin ilk illərində elmi əsərini ən yaxşı halda Rusiya jurnallarında dərc etdirmişlər. Həmin jurnalların bəziləri istisna olmaqla, əksəriyyəti indinin özündə açıq akademik sistemlərdə görünmür. Ona görə də sovet dövründə nəşr olunan məqalələrə dünya alimləri tərəfindən istinad edilməsi mümkün olmamışdır”.
O bildirib ki, bu mövzuda təqdimat Elsevier, Springer, Wiley, Taylor&Francis, Web of Knowledge nəşriyyatlarının nəşr tələbləri və tövsiyələri əsasında hazırlanmışdır.
Ə.Sucayev vurğulayıb ki, həm elmi məqalələrin beynəlxalq standartlara uyğun hazırlanması, həm də dünyanın aparıcı nəşrlərinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üçün qoyulan tələb və qaydalara düzgün əməl etmək lazımdır, həmçinin məqalələrin dünyanın aparıcı elmi bazalarında (“Web of Science”, “Scopus”) arxivləşən jurnalların tələblərinə uyğun tərtib olunub, yayınlanması üçün bu seminarın müsbət rolu olacaq. İcraçı direktor seminar iştirakçılarına məqalələrin dünyanın ən məşhur nəşriyyatlarının müxtəlif, yüksək impakt faktorlu, nüfuzlu jurnallarının qaydalarına uyğun şəkildə tərtib olunması, xarici dildə səlis və qrammatik nöqteyi-nəzərdən səhvsiz yazılması, həmin jurnallara onlayn formatda göndərilməsi qaydaları haqqında müfəssəl məlumatlar vermişdir.
İcraçı direktor vurğulayıb ki, institutda çalışan  alimlərin məqalələrinin yüksək indeksə malik jurnallarda nəşrinin artırılmasına bir sıra dəstək tədbirləri həyata keçirilir və bundan sonra da belə maarifləndirici seminarlar mütəmadi olaraq davam etdiriləcək.
Təqdimat zamanı gənclərin sualları cavablandırılıb və mövzu ətrafında İnstitutun elmi katibi k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdirləri, professorlar – Həqiqət Cavadova, Pərvin Məmmədova, aparıcı elmi işçi, k.ü.f.d. Ceyhun Həmidova fikir mübadiləsi aparıblar.

At the Institute of Chemistry of Additives young people are taught the rules of writing scientific articles for prestigious journals
On April 13, 2023, an educational seminar “Rules for writing articles in prestigious journals” for young scientists and specialists was held at the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The Executive Director of the Institute, Doctor of Chemistry, Associate Professor Afsun Sujayev, who made a presentation, said that the seminars held on these topics were of greater importance for young researchers – doctoral students, dissertators and undergraduates who were just starting to engage in academic science. Because in addition to acquiring theoretical knowledge and mastering the skills of conducting research, they also learnt how to write and publish their scientific results in the form of articles.
A.Sujayev noted that, according to statistical analyzes, international cooperation with the world’s leading scientific centers, bases and journals was impossible in the former Soviet Union, a part of which our republic was for many years, since in science, as well as in other areas, there was “ closed regime”: “Scientists of the Institute of Chemistry of Additives, which had been operating since 1965, in the Soviet era and in the first years of our independence, at best, could publish their scientific work in Russian journals. Most of these journals, with the exception of a few, are not currently published in open academic systems. Therefore, world scientists did not have the opportunity to refer to articles published during the Soviet period.”
He said that the presentation on this topic was prepared on the basis of the requirements for publications and recommendations of publishers Elsevier, Springer, Wiley, Taylor & Francis, Web of Knowledge.
A.Sujayev emphasized that it was necessary to properly comply with the requirements and rules for the preparation of scientific articles in accordance with international standards, and this seminar would also be important for the preparation of articles in accordance with the requirements of journals archived in the world’s leading scientific databases (“Web of Science ”, “Scopus”).
The Executive Director familiarized the seminar participants in detail with the rules for preparing articles in accordance with the requirements of various, prestigious journals of the world’s most famous publishers with a high impact factor, writing articles in a foreign language without grammatical errors and sending them to these journals in an online format.
The Executive Director emphasized that a number of support measures were being implemented to increase the publication of articles by scientists working at the institute in journals with a high index, and in the future such educational seminars would continue on a regular basis.
During the presentation, answers were given to the questions of young researchers and the scientific secretary of the institute, Ph.D. Mehpara Safarova, heads of laboratories, professors – Hagigat Javadova and Parvin Mammadova, leading researcher, Ph.D. Jeyhun Hamidova exchanged views.