Aşqarlar Kimyası İnstitutunda laboratoriya və şöbələrin 2024-cü ildəki elmi-təşkilati fəaliyyətinin hesabatları dinlənilib
300
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəaliyyət göstərən laboratoriya və şöbələrin 2024-cü ildəki elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş hesabat iclasları keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, 11-22 noyabr tarixlərində keçiriləcək “COP29” beynəlxalq konfrans və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə  həsr olunan bu il, institutumuzun elmi fəaliyyəti üçün də müəyyən nailiyyətlərlə yadda qalan bir il olmaqdadır: “Bu nailiyyətlər fundamental və tətbiqyönlü mühüm nəticələrin əldə olunması, həmin nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq bazalarda arxivləşmiş, yüksək impakt faktorlu Q1-Q4 klasifikasiyalı jurnallarda dərc olunması, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmin populyarlaşdırılması və gənclərin elmə həvəsləndirilməsi, cəlb olunması və sair istiqamətləri əhatə edir”.
Sonra laboratoriya müdirləri təqdimatlarla çıxış edərək rəhbərlik etdikləri şöbə və laboratoriyaların 2024-cü il fəaliyyət planına və prioritet istiqamətlərinə uyğun olaraq hesabat dövründə yerinə yetirilən konkret elmi tədqiqatlar, əldə olunan nəticələr və onların müxtəlif məqalə, patent, konfrans materiallarında əks olunması, yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı ilə bağlı məlumatlar veriblər, qarşıda duran prioritet məsələlər, problemlər və onların həlli yolları haqqında təklif və tövsiyələrini səsləndiriblər.
Məruzələr ətrafında İnstitutun icraçı direktoru, professor. Əfsun Sucayev, elmi katib k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdirləri tex.e.d., prof. Həqiqət Cavadova, k.e.d., prof. Pərvin Məmmədova, k.e.d. Elmira Nağıyeva və digərləri müzakirə olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda hesabatlara yekun vuran akademik V.Fərzəliyev görülən işləri məqbul hesab edib, amma aparılan elmi tədqiqatlarda kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində laboratoriyaların mövcud potensialı və maddi-texniki bazasının imkanlarının tam səfərbər edilməsinin zəruriliyini qeyd edib. O, xüsusən növbəti ildə institutda elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılması, ölkənin beynəlxalq səviyyəli müştərək fundamental və tətbiqi araşdırmalarla əlaqələndirilməsi, onların nəticələrinin sosial-iqtisadi və digər sahələrdə tətbiqinin təmin edilməsi, elmi kadrlardan düzgün istifadə edilməsi istiqamətlərinə diqqət yetirilməsini vacib hesab edib, lazımi tövsiyələrini verib.

Reports on the scientific and organizational activities of laboratories and departments in 2024 were heard at the Institute of Chemistry of Additives
171
Reporting meetings were held on the results of scientific and organizational activities of laboratories and departments operating at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in 2024.
As the Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, said, this year, dedicated to the International Conference “COP29” and the “Green World Solidarity Year”, which would be held on November 11-22, was a year that wiould also be remembered for certain achievements in the scientific activities of our institute: “These successes cover such areas as achieving fundamental and applied important results, publishing these results in journals with a high impact factor of the Q1-Q4 classification, archived in prestigious international databases, further expansion of international cooperation, training highly qualified personnel, integration of science and education, popularization of science, as well as encouraging and involving young people in science, etc.”
Then the heads of the laboratories made presentations according to the work plan for 2024 and the priority areas of the departments and laboratories they headed, spoke about specific scientific research conducted during the reporting period, the results obtained, published in various articles, patents, conference materials, provided relevant information on the training of highly qualified personnel, gave their proposals and recommendations on priority issues, problems and their solutions.
The executive director of the institute, professor Afsun Sujayev, scientific secretary PhD Mehpara Safarova, professor Hagigat Javadova, professor Parvin Mammadova and Dr.Sc. Elmira Nagiyeva and others exchanged views on the issues discussed.
Summarizing the reports, academician V.Farzaliyev considered the work done acceptable, but noted the need for full mobilization of the existing potential of the laboratories and material and technical base facilities in order to further improve the quantitative and qualitative indicators of the work carried out. He noted that in the new year it would be especially important to pay attention to further increasing the effectiveness of scientific activity at the institute, connecting the country to joint fundamental and applied research at the international level, ensuring the application of their results in socio-economic and other areas, the correct use of scientific personnel, and gave the necessary recommendations.