Aşqarlar Kimyası İnstitutunda laboratoriya və şöbələrin 2024-cü ildəki elmi-təşkilati fəaliyyətinin hesabatları dinlənilib
300
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəaliyyət göstərən laboratoriya və şöbələrin 2024-cü ildəki elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş hesabat iclasları keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, 11-22 noyabr tarixlərində keçiriləcək “COP29” beynəlxalq konfrans və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə  həsr olunan bu il, institutumuzun elmi fəaliyyəti üçün də müəyyən nailiyyətlərlə yadda qalan bir il olmaqdadır: “Bu nailiyyətlər fundamental və tətbiqyönlü mühüm nəticələrin əldə olunması, həmin nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq bazalarda arxivləşmiş, yüksək impakt faktorlu Q1-Q4 klasifikasiyalı jurnallarda dərc olunması, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmin populyarlaşdırılması və gənclərin elmə həvəsləndirilməsi, cəlb olunması və sair istiqamətləri əhatə edir”.
Sonra laboratoriya müdirləri təqdimatlarla çıxış edərək rəhbərlik etdikləri şöbə və laboratoriyaların 2024-cü il fəaliyyət planına və prioritet istiqamətlərinə uyğun olaraq hesabat dövründə yerinə yetirilən konkret elmi tədqiqatlar, əldə olunan nəticələr və onların müxtəlif məqalə, patent, konfrans materiallarında əks olunması, yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı ilə bağlı məlumatlar veriblər, qarşıda duran prioritet məsələlər, problemlər və onların həlli yolları haqqında təklif və tövsiyələrini səsləndiriblər.
Məruzələr ətrafında İnstitutun icraçı direktoru, professor. Əfsun Sucayev, elmi katib k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdirləri tex.e.d., prof. Həqiqət Cavadova, k.e.d., prof. Pərvin Məmmədova, k.e.d. Elmira Nağıyeva və digərləri müzakirə olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda hesabatlara yekun vuran akademik V.Fərzəliyev görülən işləri məqbul hesab edib, amma aparılan elmi tədqiqatlarda kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində laboratoriyaların mövcud potensialı və maddi-texniki bazasının imkanlarının tam səfərbər edilməsinin zəruriliyini qeyd edib. O, xüsusən növbəti ildə institutda elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılması, ölkənin beynəlxalq səviyyəli müştərək fundamental və tətbiqi araşdırmalarla əlaqələndirilməsi, onların nəticələrinin sosial-iqtisadi və digər sahələrdə tətbiqinin təmin edilməsi, elmi kadrlardan düzgün istifadə edilməsi istiqamətlərinə diqqət yetirilməsini vacib hesab edib, lazımi tövsiyələrini verib.

В Институте химии присадок были заслушаны отчеты о научно-организационной деятельности лабораторий и отделов в 2024 году
Состоялись отчетные собрания, посвященные результатам научной и организационной деятельности лабораторий и отделов, действующих в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в 2024 году.
Как сообщил генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, этот год, посвященный международной конференции «COP29» и «Году солидарности во имя зеленого мира», который пройдет 11-22 ноября, является годом, который запомнится также определенными достижениями в научной деятельности нашего института: «Эти успехи охватывают такие направления как достижение фундаментальных и прикладных важных результатов, публикация этих  результатов в журналах с высоким импакт-фактором классификации Q1-Q4, заархивированных в престижных международных базах данных, дальнейшее расширение связей международного сотрудничества, подготовка высококвалифицированных кадров, интеграция науки и образования, популяризация науки, а также поощрение и вовлечение молодежи в науку и др.».
Затем руководители лабораторий выступили с презентациями, согласно плану работ на 2024 год и приоритетным направлениям возглавляемых ими отделов и лабораторий, рассказали о конкретных научных исследованиях, проведенных за отчетный период, полученных результатах, опубликованных  в различных статьях, патентах, материалах конференций, предоставили соответствующую информацию о подготовке высококвалифицированных кадров, дали свои предложения и рекомендации по приоритетным вопросам, проблемам и их решениям.
Исполнительный директор института, профессор Афсун Суджаев, ученый секретарь д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, профессор Хагигат Джавадова, профессор Парвин Мамедова, доктор наук Эльмира Нагиева и другие обменялись мнениями по обсуждаемым вопросам.
Резюмируя доклады, академик В.Фарзалиев посчитал проделанную работу приемлемой, но отметил необходимость полной мобилизации имеющегося потенциала лабораторий и объектов материально-технической базы в целях дальнейшего улучшения количественных и качественных показателей проводимых работ. Он отметил, что в новом году особенно важно будет обратить внимание на дальнейшее повышение эффективности научной деятельности в институте, подключение страны к совместным фундаментальным и прикладным исследованиям международного уровня, обеспечение применения их результатов в социально-экономических и других областях, правильное использование научного персонала и дал необходимые рекомендации.