05 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda doktorant və dissertantlar  üçün maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə seminarın gündəliyi haqqında məlumat verən İnstitutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova bildirdi ki, gəncləri laboratoriyalarda aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən belə seminarların böyük əhəmiyyəti var.
Sonra “Mühafizəedici üzvi birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, k.ü.f.d. Leyla Şahgəldiyeva  “Sulfamid fraqmentli azometin törəmələrinin sintezi və  bioloji fəallığının tədqiqi” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
N-əvəzolunmuş arilsulfamidlərin sintezinin yeni üsulları, EMMD-arilsulfamidlərinin N-alkilləşmə reaksiyası ilə sulfamid azotu yanında yüksək reaksiya qabiliyyətli metilenmalononitril qrupu saxlayan sulfamidlər alınması, AMD, 1,3-diketonlarla və doymamış ketonlarla yüksək çıxımla pirimidinsulfamidlər əmələ gəlməsi haqqında geniş məlumat verib və çoxsaylı sualları cavablandırıb.

An educational seminar was held at the Institute of Chemistry of Additives
On December 5, 2023, an educational seminar for doctoral and dissertation students was held at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The scientific secretary of the institute, Associate Professor Mehpara Safarova, in her opening speech, gave information about the seminar program, noting that such seminars were of great importance in terms of familiarizing young people with the results of research conducted in the laboratory.
Next, the leading researcher at the Laboratory of Protective Organic Compounds, Ph.D. in  Chemistry Leyla Shahgeldiyeva gave an extensive report on the topic “Synthesis of azomethine derivatives with a sulfamide fragment and the study of their biological activity.” She gave detailed information on new methods for the synthesis of N-substituted aryl sulfonamides, the preparation of sulfonamides containing a highly reactive methylene malononitrile group with sulfonamide nitrogen, the formation of pyrimidine sulfonamides in high yield and answered many questions.