Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda  «Naqnotexnologiyanın inkişaf mərhələləri» mövzusunda seminar keçirilib.
Giriş nitqi ilə seminarın gündəliyi haqqında məlumat verən İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, gənc alim və mütəxəssislərin bu mövzülarda maarifləndirilməsi onların elmə olan marağının artırılmasında həlledici amildir.
Sonra İnstitutun “Yağlayıcı-soyuducu kompozisiyalar” laboratoriyasının  kiçik  elmi  işçisi Samir Cəfərov  mövzu üzrə geniş məruzə ilə çıxış edib. O, nanotexnologiyalar  nədir, tarixi, konseptual mənşəyi, inkişaf mərhələləri və eksperimental tədqiqatları haqqında məlumat verib.

A seminar on the topic “Stages of nanotechnology development” was held at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
In his opening remarks, the executive director of the institute, Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev noted that training young scientists and specialists on these topics is a decisive factor in increasing their interest in science.
Then, Samir Jafarov, a junior researcher at the Institute’s “Lubricating and Cooling Compositions” laboratory, gave an extensive report on the topic. He gave information about nanotechnology, its history, conceptual origins, development stages  and experimental studies.