27 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə təhsil alan dissertant və doktorantların “Neft kimyası”  ixtisası üzrə minimum imtahanı keçirilib.
İmtahan verən namizədlər institutun sabiq doktorant və disertantı – elmi işçilər  Ulduz Cəfərova və Lamiyə Kazımzadə olub. Onların “Neft kimyası” ixtisasından bilikləri yoxlanılıb.
Məlumat üçün bildiririk ki, imtahanda komissiya üzvləri: sədr müavini professor P.Ş.Məmmədova, üzvlər:t.e.d. E.K.Nağıyeva, k.ü.f.d. M.R.Səfərova, k.ü.f.d. E.İ.Həsənova iştirak ediblər.

The minimum exam for the specialty “Petroleum Chemistry” was held at the Institute of Chemistry of Additives
121
On November 27, 2025, Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (ICA) held a minimum examination for PhD and doctoral candidates studying in the Petrochemistry specialty.
Former PhD and doctoral candidates at the institute, research associates Ulduz Jafarova and Lamiya Kazimzadeh, participated in the examination. Their knowledge of the Petrochemistry specialty was tested.
For your information, the following committee members participated in the examination: Deputy Chairperson Professor P.Sh.Mammadova, members Dr. E.Ye.Nagiyeva, Dr. M.R.Safarova, and Dr. E.I.Hasanova.