Aşqarlar Kimyası İnstitutunda qazilərin iştirakı ilə “27 sentyabr – Anım Günü” qeyd olunub
26 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İlk Ərazi Təşkilatı, Azad Həmkarlar Təşkilatı və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “27 sentyabr – Anım Günü”nə həsr olunan “Vətən müharibəsi şəhidlərini hörmət və ehtiramla anırıq!” mövzusunda tədbir keçirilib.
Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanılan tədbirdə çıxış edən icraçı direktor k.e.d., dosent Əfsun Sucayev bildirib ki, 27 sentyabr müasir tariximizə qəhrəmanlıq və şərəfli gün kimi daxil olduğu üçün heç zaman xalqımızın yaddaşından silinməyəcək: “Bu gün biz həm şəhidlərimizi anırıq, həm də 44 günlük müharibənin qələbə hissini yaşayırıq. Ona görə ki, məhz bu gündə uzun illər işğal altında qalan torpaqlarımızın azad olunmasına başladıq və 44 gün müddətində qəhrəman oğullarımızın canı,qanı hesabına bu şərəfli missiyanı yerinə yetirdik, gələcək nəsillərə saxlamadıq”.
Ə.Sucayev  həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının 30 illik Qarabağ həsrətinə 27 sentyabr 2020-ci il tarixində son qoyulub: “Məhz həmin gün tarixi qələbəmizin başlandığı gündür. Bu Vətən Müharibəsində İnstitut əməkdaşlarımızın yaxın ailə üzvlərinin könüllü surətdə döyüşə gedib və qazi olaraq geri dönüblər. Onlardan ikisi hazırda bu günki tədbirimizdə iştirak edirlər”.
Tədbirdə AKİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova “Vətən müharibəsi şəhidlərini hörmət və ehtiramla anırıq!” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Sonra tədbirdə iştirak edən Qarabağ qaziləri – 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı Füzuli rayonunun azad edilməsinə rəhbərlik etmiş tabor komandiri, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən “RƏŞADƏT” ordeni, Füzuli və Xocavəndin azad olunmasına görə medalları ilə təltif olunmuş ehtiyatda olan mayor Elçin Allahverdiyev və Füzuli, Cəbrayıl, Xocavənd, Kəlbəcər uğrunda medallarla təltif olunmuş Rüfət Salmanov müharibə təəssüratlarını bölüşüblər, keçdikləri döyüş yolundan, xalqın həmrəyliyi və birliyindən, onlara dövlət və xalqın yüksək diqqət və qayğısından danışıblar.
AKİ Qadınlar Şurasının sədri, professor Həqiqət Cavadova və  İnstitutun qocaman alimi, aparıcı elmi işçi k.ü.f.d., dosent Nüsrət Əliyev çıxış edərək “27 sentyabr – Anım Günü”nün əhəmiyyətini vurğulayılar və bu əlamətdar təqvim gününün şəhidlərimizin xatirəsinə böyük hörmətin əlaməti olmasını qeyd ediblər.
Çıxış edənlər Aşqarlar Kimyası İnstitutunun I Qarabağ müharibəsində ordumuzun strateji məhsullarla təmin olunmasında xüsusi xidmət göstərdiyini faktlarla qeyd ediblər.

В Институте химии присадок отметили «27 сентября – День памяти» с участием ветеранов
26 сентября 2023 года в Институте  химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики при участии Первой территориальной организации Партии Ени Азербайджан (ПЕА) , Организации свободных профсоюзов и Совета молодых учёных и Специалистов  состоялось мероприятие на тему «С уважением и почетом поминаем шехидов Отечественной войны!», посвященное «27 сентября – Дню Памяти».
Выступая на мероприятии, которое началось с минутного молчания и исполнения Государственного гимна в память наших героев, героически погибших в Отечественной войне, исполнительный директор д.х.н., доцент Афсун Суджаев заявил, что 27 сентября никогда не будет стёрто из памяти нашего народа, вошедшего в нашу современную историю как героический и славный день: «Сегодня мы чтим память наших мучеников и испытываем чувство победы в 44-дневной войне. Потому что именно в этот день мы начали освобождение наших земель, которые долгие годы находились под оккупацией, и в течение 44 дней мы выполняли эту почетную миссию ценой жизней и крови наших героических сыновей, и мы не оставили это для будущих поколений».
А.Суджаев также отметил, что 30-летняя тоска азербайджанского народа по Карабаху завершилась 27 сентября 2020 года: «Именно в этот день началась наша историческая победа. В эту Отечественную войну близкие родственники сотрудников нашего института добровольно пошли на войну и вернулись ветеранами. Двое из них в настоящее время участвуют в сегодняшнем мероприятии».
На мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов ИХП Гюнай Исмайлова заявила: «Мы с уважением и почетом чтим память шехидов Отечественной войны!» и выступила с докладом на эту тему.
Затем принявшие участие в мероприятии ветераны Карабаха — командир батальона, руководивший освобождением Физулинского района в годы 44-дневной Отечественной войны, майор Эльчин Аллахвердиев, награжденный главнокомандующим Ильхамом орденом «РЕШАДАТ» и Руфат Салманов, награжденный медалями за Джебраил, Ходжавенд и Кельбаджар, поделились впечатлениями от войны, рассказали о пройденном ими военном пути, солидарности и единстве народа, и большом внимании и заботе государства и народа.
Председатель Женсовета ИХП, профессор Агигат Джавадова и ведущий научный сотрудник института, доцент Нусрат Алиев выступили с речью и подчеркнули важность «27 сентября – Дня памяти» и отметили, что этот знаменательный календарный день является знаком большого уважения к памяти наших мучеников.
Выступавшие фактами отметили, что Институт химии присадок оказал особую услугу в обеспечении нашей армии стратегической продукцией во время Первой Карабахской войны. В завершение ветеранам были вручены подарки от  Союза свободных профсоюзов Института.