Aşqarlar Kimyası İnstitutunda qazilərin iştirakı ilə “27 sentyabr – Anım Günü” qeyd olunub
26 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) İlk Ərazi Təşkilatı, Azad Həmkarlar Təşkilatı və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “27 sentyabr – Anım Günü”nə həsr olunan “Vətən müharibəsi şəhidlərini hörmət və ehtiramla anırıq!” mövzusunda tədbir keçirilib.
Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanılan tədbirdə çıxış edən icraçı direktor k.e.d., dosent Əfsun Sucayev bildirib ki, 27 sentyabr müasir tariximizə qəhrəmanlıq və şərəfli gün kimi daxil olduğu üçün heç zaman xalqımızın yaddaşından silinməyəcək: “Bu gün biz həm şəhidlərimizi anırıq, həm də 44 günlük müharibənin qələbə hissini yaşayırıq. Ona görə ki, məhz bu gündə uzun illər işğal altında qalan torpaqlarımızın azad olunmasına başladıq və 44 gün müddətində qəhrəman oğullarımızın canı,qanı hesabına bu şərəfli missiyanı yerinə yetirdik, gələcək nəsillərə saxlamadıq”.
Ə.Sucayev  həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının 30 illik Qarabağ həsrətinə 27 sentyabr 2020-ci il tarixində son qoyulub: “Məhz həmin gün tarixi qələbəmizin başlandığı gündür. Bu Vətən Müharibəsində İnstitut əməkdaşlarımızın yaxın ailə üzvlərinin könüllü surətdə döyüşə gedib və qazi olaraq geri dönüblər. Onlardan ikisi hazırda bu günki tədbirimizdə iştirak edirlər”.
Tədbirdə AKİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay İsmayılova “Vətən müharibəsi şəhidlərini hörmət və ehtiramla anırıq!” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Sonra tədbirdə iştirak edən Qarabağ qaziləri – 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı Füzuli rayonunun azad edilməsinə rəhbərlik etmiş tabor komandiri, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən “RƏŞADƏT” ordeni, Füzuli və Xocavəndin azad olunmasına görə medalları ilə təltif olunmuş ehtiyatda olan mayor Elçin Allahverdiyev və Füzuli, Cəbrayıl, Xocavənd, Kəlbəcər uğrunda medallarla təltif olunmuş Rüfət Salmanov müharibə təəssüratlarını bölüşüblər, keçdikləri döyüş yolundan, xalqın həmrəyliyi və birliyindən, onlara dövlət və xalqın yüksək diqqət və qayğısından danışıblar.
AKİ Qadınlar Şurasının sədri, professor Həqiqət Cavadova və  İnstitutun qocaman alimi, aparıcı elmi işçi k.ü.f.d., dosent Nüsrət Əliyev çıxış edərək “27 sentyabr – Anım Günü”nün əhəmiyyətini vurğulayılar və bu əlamətdar təqvim gününün şəhidlərimizin xatirəsinə böyük hörmətin əlaməti olmasını qeyd ediblər.
Çıxış edənlər Aşqarlar Kimyası İnstitutunun I Qarabağ müharibəsində ordumuzun strateji məhsullarla təmin olunmasında xüsusi xidmət göstərdiyini faktlarla qeyd ediblər.

“September 27 – Memorial Day” was celebrated with the participation of veterans at the Institute of Chemistry of Additives
292
On September 26, 2023, the event on the topic “With respect and honor, we commemorate the martyrs of the Patriotic war!”, devoted to “September 27 – Memorial Day” was held at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan with the participation of the First Territorial Organization of the Party of New Azerbaijan (PWA), the Organization of Free Trade Unions and the Council of Young Scientists and Specialists.
Speaking at the event, which began with a minute’s silence and the performance of the National Anthem in memory of our heroes who died heroically in the Patriotic War, the executive director, Associate Professor Afsun Sujayev said that September 27 would never be erased from the memory of our people, entered into our modern history as a heroic and glorious day: “Today we honor the memory of our martyrs and feel a sense of victory in the 44-day war. Because it was on this day that we began the liberation of our lands, which were under occupation for many years, and for 44 days we fulfilled this honorable mission at the cost of the lives and blood of our heroic sons, and we did not leave it for future generations”.
Sujayev also noted that the 30-year longing of the Azerbaijani people for Karabakh ended on September 27, 2020: “It was the day when our historic victory began. In this Patriotic War, close relatives of the employees of our institute voluntarily went to war and returned as veterans. They are currently participating in today’s event”.
At the event, the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the ICA, Gunay Ismailova, said: “We honor the memory of the martyrs of the Patriotic War with respect and honor!”and gave a report on this topic.
Then the veterans of Karabakh who took part in the event – the battalion commander who led the liberation of the Fizulin district during the 44-day Patriotic War, Major Elchin Allahverdiev, awarded by Commander-in-Chief Ilham Aliyev with the “RESHADAT” order and Rufat Salmanov, awarded with medals for Jebrail, Khojavend and Kelbajar, shared their impressions ofwars, told about the military path they passed, solidarity and unity of the people, and great attention and care of the state and the people.
The Chairman of the Women’s Council of the ICA, Professor Hagigat Javadova and the leading researcher of the institute, Associate Professor Nusrat Aliyev made a speech and emphasized the importance of “September 27 – Remembrance Day” and noted that this significant calendar day is a sign of great respect for the memory of our martyrs.The speakers noted that the Institute of Chemistry of  Additives rendered a special service in providing our army with strategic production during the First Karabakh War.