Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində orta məktəblərin şagirdləri üçün “Açıq qapı” elan edib. Bu məqsədlə qəbul edilən Tədbirlər Planına uyğun olaraq 18 dekabr 2023-cü il tarixində Bakı şəhəri 264 saylı orta məktəb-liseyin 9-cu sinif şagirdləri Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiya ediblər.
Məktəblilərlə görüşdə qonaqları salamlayan İnstitutun icraçı direktoru kimya elmlər doktoru Əfsun Sucayev bildirib ki, elmlə təhsilin vəhdəti təkcə universitetlərlə deyil, orta məktəblərlə də olmalıdır: “Ona görə də tarixi muzeylər kimi elmi-tədqiqat müəssisələri də qapılarını istedadlı şagirdlərin üzünə açmalı, onların fiziki-kimyəvi proseslərlə əyani tanış olmalarını təmin etməlidir”.
Ə.Sucayev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun yaranma tarixindən, elmi fəaliyyət istiqamətləri, institutda aparılan fundamental tədqiqatlardan, əldə olunan nailiyyətlərdən, İnstitutda çalışmış və dünyasını dəyişən Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimləri – akademik Əli Quliyev və akademik İzzət Orucova haqqında məlimat verib və institutun laboratoriyalarında aparılan təcrübələrin şagirdlər üçün maraqlı olacağını söyləyib, şagirdlərin suallarını cavablandırıb.
Sonra şagirdlər “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr”, “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi”, “Sürtkü kompozisiyaları”, “Mühafizəedici üzvi birləşmələr”, “Müxtəlif funksiyalı polimer birləşmələr” və digər laboratoriyalara baş çəkərək orada aparılan elmi tədqiqatlarla, müasir fiziki-kimyəvi cihazların iş prinsipləri ilə yaxından tanış olublar, bəzi təcrübələri yaxından izləyiblər.

An “Open Door” day was held for students at the Institute of Chemistry of Additives
Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan announced “Open Doors” for secondary school students within the framework of the “Year of Heydar Aliyev”. In accordance with the Action Plan adopted for these purposes, on December 18, 2023, 9th grade students of the secondary school-lyceum No. 264 of Baku took an excursion to the Institute of Chemistry of Additives.
Welcoming the guests at the meeting with students, the executive director of the institute, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev, said that the unity of science and education should be not only with universities, but also with secondary schools: “That is why research institutions, as well as historical museums, should open their doors to talented students, provide them with first-hand knowledge of physical and chemical processes.”
A.Sujayev presented information about the history of the Institute of Chemistry of Additives, directions of scientific activity, fundamental research conducted at the institute, achievements, outstanding chemist scientists of Azerbaijan who worked at the institute and passed away – academician Ali Guliyev and academician Izzat Orujeva. He spoke about the experiments carried out in the institute’s laboratories, noted that it would be interesting for them and answered their questions.
Then the students visited the laboratories “Physiologically active organic compounds”, “Analysis and physico-chemical study of organic compounds and compositions”, “Lubricating compositions”, “Protective organic compounds”, “Polymer compounds with various functions” and other laboratories, and became familiar with modern principles of the work of physical and chemical instruments, carefully followed some experiments.