Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində orta məktəblərin şagirdləri üçün “Açıq qapı” elan edib. Bu məqsədlə qəbul edilən Tədbirlər Planına uyğun olaraq 18 dekabr 2023-cü il tarixində Bakı şəhəri 264 saylı orta məktəb-liseyin 9-cu sinif şagirdləri Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiya ediblər.
Məktəblilərlə görüşdə qonaqları salamlayan İnstitutun icraçı direktoru kimya elmlər doktoru Əfsun Sucayev bildirib ki, elmlə təhsilin vəhdəti təkcə universitetlərlə deyil, orta məktəblərlə də olmalıdır: “Ona görə də tarixi muzeylər kimi elmi-tədqiqat müəssisələri də qapılarını istedadlı şagirdlərin üzünə açmalı, onların fiziki-kimyəvi proseslərlə əyani tanış olmalarını təmin etməlidir”.
Ə.Sucayev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun yaranma tarixindən, elmi fəaliyyət istiqamətləri, institutda aparılan fundamental tədqiqatlardan, əldə olunan nailiyyətlərdən, İnstitutda çalışmış və dünyasını dəyişən Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimləri – akademik Əli Quliyev və akademik İzzət Orucova haqqında məlimat verib və institutun laboratoriyalarında aparılan təcrübələrin şagirdlər üçün maraqlı olacağını söyləyib, şagirdlərin suallarını cavablandırıb.
Sonra şagirdlər “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr”, “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi”, “Sürtkü kompozisiyaları”, “Mühafizəedici üzvi birləşmələr”, “Müxtəlif funksiyalı polimer birləşmələr” və digər laboratoriyalara baş çəkərək orada aparılan elmi tədqiqatlarla, müasir fiziki-kimyəvi cihazların iş prinsipləri ilə yaxından tanış olublar, bəzi təcrübələri yaxından izləyiblər.

В Институте химии присадок провели день открытых дверей для учащихся
Институт химии  присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики объявил «Открытые двери» для учащихся средних школ в рамках «Года Гейдара Алиева». В соответствии с принятым в этих целях Планом действий, 18 декабря 2023 года учащиеся 9-х классов средней школы-лицея №264 города Баку совершили экскурсию в Институт химии присадок.
Приветствуя гостей на встрече со учениками, исполнительный директор института, доктор химических наук Афсун Суджаев сказал, что единство науки и образования должно быть не только с вузами, но и со средними школами: «Именно поэтому научно-исследовательские учреждения, также как исторические музеи, должны открыть свои двери перед талантливыми учениками, обеспечить им ознакомиться с физико-химическими процессами воочию».
А.Суджаев представил информацию об истории Института химии присадок, направлениях научной деятельности, фундаментальных исследованиях, проводимых в институте, достижениях, выдающихся ученых-химиках Азербайджана, работавших в институте и ушедших из жизни — академике Али Кулиеве и академике Иззат Оруджевой. Он рассказал об экспериментах, проводимых в лабораториях института, отметил, что это будет интересно для них и ответил на их вопросы.
Затем ученики посетили лаборатории «Физиологически активные органические соединения», «Анализ и физико-химическое исследование органических соединений и композиций», «Смазочные композиции», «Защитные органические соединения», «Полимерные соединения с различными функциями» и другие лаборатории, ознакомились с современными принципами работы физико-химических приборов, внимательно проследили за некоторыми экспериментами.