Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sintetik baza yağları, mürəkkəb efirlər və onların aviasiyada istifadəsi” mövzusunda seminar keçirilib
136
9 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sintetik baza yağları, mürəkkəb efirlər və onların aviasiyada istifadəsi” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən institutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova bu seminarların elmi işçi, doktorant, magistrant və institutda təcrübə keçən tələbələri laboratoriyalarda aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən böyük əhəmiyyəti olduğunu qeyd edib.
Sonra “Alkilfenol əsasında çoxfunksiyalı üzvi birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, dosent Əli Qədirov “Sintetik baza yağları, mürəkkəb efirlər və onların aviasiyada istifadəsi” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, sintetik yağlara yüksək temperatura davamlı oksidləşmə inhibitorlarının yaradılması, bu məqsədə nail olmaq üçün molekulun tərkibində azot, kükürd, bor, silisium atomları və müxtəlif funksional qruplar saxlayan, yüksək temperatura davamlı inhibitorların sintez metodlarınin işlənilməsi və onların təsir mexanizmi öyrənilməsindən, sintez edilmiş birləşmələr və əmtəə aşqarlarının tətbiqi ilə qazturbin mühərrikləri üçün sintetik efir yağları əsasında yüksək temperaturlara (200-240 ºC) davamlı sürtkü kompozisiyalarının hazırlanması haqqında  dünyada, Azərbaycanda, o cümlədən çalışdığı laboratoriyada yerinə yetirilən işlər, əldə olunan mühüm elmi nəticələr, bu istiqamətdə tanınmış alimlərimiz haqqında səlis məlumat verib və çoxsaylı sualları cavablandırıb.

В Институте химии присадок состоялся семинар на тему «Синтетические базовые масла, сложные эфиры и их применение в авиации»
51
9 декабря 2025 года в Институте  химии присадок им. академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся образовательный семинар на тему «Синтетические базовые масла, сложные эфиры и их применение в авиации».
В своем вступительном слове научный секретарь института, кандидат химических наук, доцент Мехпара Сафарова, отметила большое значение этих семинаров для ознакомления научных сотрудников, докторантов, магистрантов и стажеров института с результатами исследований, проводимых в лабораториях по актуальным темам.
Затем ведущий научный сотрудник лаборатории «Многофункциональные органические соединения на основе алкилфенолов», доцент Али Гадиров, представил исчерпывающую презентацию на тему «Синтетические базовые масла, сложные эфиры и их применение в авиации».
Он предоставил четкую информацию о создании высокотемпературных ингибиторов окисления для синтетических масел, разработке методов синтеза высокотемпературных ингибиторов, содержащих атомы азота, серы, бора, кремния и различные функциональные группы в молекуле для достижения этой цели, а также об изучении механизма их действия и о подготовке высокотемпературных (200-240 ºC) смазочных композиций для газотурбинных двигателей на основе синтетических эфирных масел с применением синтезированных соединений и товарных присадок. Он четко рассказал о работе, проводимой в мире и в Азербайджане, в том числе в лаборатории, где он работал, о важных полученных научных результатах и ​​известных ученых в этой области, а также ответил на многочисленные вопросы.