Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sintetik baza yağları, mürəkkəb efirlər və onların aviasiyada istifadəsi” mövzusunda seminar keçirilib
136
9 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sintetik baza yağları, mürəkkəb efirlər və onların aviasiyada istifadəsi” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən institutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova bu seminarların elmi işçi, doktorant, magistrant və institutda təcrübə keçən tələbələri laboratoriyalarda aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən böyük əhəmiyyəti olduğunu qeyd edib.
Sonra “Alkilfenol əsasında çoxfunksiyalı üzvi birləşmələr” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, dosent Əli Qədirov “Sintetik baza yağları, mürəkkəb efirlər və onların aviasiyada istifadəsi” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, sintetik yağlara yüksək temperatura davamlı oksidləşmə inhibitorlarının yaradılması, bu məqsədə nail olmaq üçün molekulun tərkibində azot, kükürd, bor, silisium atomları və müxtəlif funksional qruplar saxlayan, yüksək temperatura davamlı inhibitorların sintez metodlarınin işlənilməsi və onların təsir mexanizmi öyrənilməsindən, sintez edilmiş birləşmələr və əmtəə aşqarlarının tətbiqi ilə qazturbin mühərrikləri üçün sintetik efir yağları əsasında yüksək temperaturlara (200-240 ºC) davamlı sürtkü kompozisiyalarının hazırlanması haqqında  dünyada, Azərbaycanda, o cümlədən çalışdığı laboratoriyada yerinə yetirilən işlər, əldə olunan mühüm elmi nəticələr, bu istiqamətdə tanınmış alimlərimiz haqqında səlis məlumat verib və çoxsaylı sualları cavablandırıb.

A seminar on the topic “Synthetic base oils, complex esters and their use in aviation” was held at the Institute of Chemistry of Additives
137
On December 9, 2025, an educational seminar on the topic “Synthetic Base Oils, Esters, and Their Application in Aviation” was held at acad.Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
In her opening remarks, Mehpara Safarova, Scientific Secretary of the Institute  Associate Professor, PhD in Chemistry, noted the importance of these seminars for familiarizing the institute’s research staff, doctoral students, master’s students, and interns with the results of research conducted in its laboratories on relevant topics.
Then, Associate Professor Ali Gadirov, Lead Researcher of the Laboratory of Multifunctional Organic Compounds Based on Alkylphenols, presented a comprehensive presentation on “Synthetic Base Oils, Esters, and Their Application in Aviation.”
He provided clear information on the creation of high-temperature oxidation inhibitors for synthetic oils, the development of methods for synthesizing high-temperature inhibitors containing nitrogen, sulfur, boron, silicon atoms, and various functional groups in the molecule to achieve this goal, as well as studying their mechanism of action and the preparation of high-temperature (200-240 ºC) lubricating compositions for gas turbine engines based on synthetic ester oils using synthesized compounds and commercial additives. He clearly described the work being carried out worldwide and in Azerbaijan, including in the laboratory where he worked, the important scientific results obtained, and the renowned scientists in this field, and answered numerous questions.