18 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sürtkü yağlarının inkişaf tarixi və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən icraçı direktor, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev bildirib ki, elmi işçi, doktorant, magistrantların və institutda təcrübə keçən tələbələri laboratoriyalarda aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələri ilə tanış etmək nöqteyi-nəzərdən belə seminarların böyük əhəmiyyəti var. Onun sözlərinə görə, hər bir laboratoriya orada təcrübi vərdişlər qazanan tələbələrə həm də həmin sahədə elmi tədqiqatlar aparmış Azərbaycanın tanınmış alimləri haqqında geniş məlumatlar vermək lazımdır ki, yetişən gənclik görkəmli elm adamlarını tanısınlar.
Sonra “Sürtkü kompozisiyaları” laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Həqiqət Cavadova “Sürtkü yağlarının inkişaf tarixi və perspektivləri” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, laboratoriyanın 1965-ci ildən akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu yarandığı tarixdən fəaliyyət göstərməsindən, laboratoriyaya texniki elmlər doktoru, AEA-nın akademiki İzzət Orucovanın rəhbərlik etməsindən, onun həyat və yaradıcılığından, institutda işlənilən və sənayedə tətbiq edilən müxtəlif funksional xassələrə malik ИХП-101 aşqarının istifadəsi ilə aparılan tədqiqat işləri nəticəsində benzin və müxtəlif təyinatlı dizel daxili yanma mühərrikləri üçün mineral, sintetik və yarımsintetik mənşəli baza yağları, o cümlədən Azərbaycan neftlərindən alınan distillə yağlarından istismar xassələrinə görə xarici analoqlardan geri qalmayan, müasir tələblərə cavab verən B, Г, Г1, Г2, ВБ, ГБ və ДМ qrup sürtkü yağlarının yaradılmasından geniş məlumat verib.
O, seminar iştirakçılarını müasir konstruksiyalı dizel mühərriklərində istifadə edilən sürtkü yağlarının istismar xassələrinə qoyulan tələblərin sərtləşməsi ilə əlaqədar olaraq yüksək qələvi ədədi və aşağı kül göstəricilərinə malik, tərkibində P, S, N, Ca, Zn, B və s. elementlər və funksional qruplar olan aşqarlar əsasında yeni sürtkü kompozisiyalarını  işlədiklərini və təkibində müxtəlif heteroatomlar saxlayan yeni alkilfenolyatların ИХП-114, ИХП-130, ИХП-105, AKİ-140, AKİ-150, AKİ-219 və digər aşqarların yüksək effektliyini nəzərə alaraq, yaradılan aşqar kompozisiyalarının müasir tələblərə uyğun sürtkü yağlarının istehsalında istifadəsini tövsiyə etdikləri haqqında məlumatlandırıb.
H.Cavadova onu da qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətlərindən biri də müxtəlif növ texnikada istifadə olunan sürtkü yağlarının işlənmiş nümunələrinin regenerasiya texnologiyasının yaradılması və regenerasiya olunmuş yağ məhsulları əsasında müxtəlif sürtkü kompozisiyalarının yaradılmasına dair elmi tədqiqatların davam etdirilməsidir.
O, sonda istehsal olunan bütün motor yağları və tətbiq üçün tövsiyə edilən sürtkü kompozisiyalarının patentləşdirildiyini və son bir ildə bu mövzuda 2 monoqrafiyanın çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Təqdimatla bağlı elmi katib, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdiri k.e.d. Afayət Məmmədova, aparcı elmi işçilər – k.ü.f.d., dos. Nüsrət Əliyev və tex.ü.f.d. Yulduz Ramazanova fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

Семинар на тему «История и перспективы развития смазочных материалов» состоялся в Институте химии присадок
254
18 мая 2023 года в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся образовательный семинар на тему «История и перспективы развития смазочных материалов».
Исполнительный директор, доктор химических наук Афсун Суджаев, выступивший со вступительной речью, сказал, что подобные семинары имеют большое значение с точки зрения ознакомления научных работников, докторантов, магистрантов и студентов, проходящих практику в институте, с результатами исследований, проводимых в лабораториях по актуальным темам. По его словам, каждая лаборатория должна предоставить студентам, получающим в ней практические навыки, обширную информацию об известных ученых Азербайджана, проводивших научные исследования в этой области, чтобы подрастающая молодежь могла познакомиться с выдающимися учеными.
Затем с широким докладом на тему «История и перспективы развития смазочных масел» выступила руководитель лаборатории «Смазочные композиции», доктор технических наук, профессор Хагигат Джавадова. Она дала обширную информацию о работе лаборатории с 1965 года, когда был создан Институт химии присадок, руководстве лабораторией доктором технических наук, академиком АНА Иззет Оруджовой, ее жизни и творчестве, разработке базовых масел  минерального, синтетического и полусинтетического происхождения для бензиновых и дизельных двигателей внутреннего сгорания различного назначения, в том числе создании группы смазочных масел B, Г, Г1, Г2, ВБ, ГБ и ДМ  из дистиллятов, полученных из азербайджанских нефтей, не уступающих зарубежным аналогам по эксплуатационным свойствам и отвечающих современным требованиям.
Она проинформировала участников семинара о разработке новых смазочных композиций на основе присадок с повышенным щелочным числом и низкими зольными показателями, содержащих P, S, N, Ca, Zn, B, и т.д. элементы  и функциональные группы в связи с ужесточением требований к эксплуатационным свойствам смазочных материалов, применяемых в дизелях современной конструкции и рекомендации использования созданных композиций присадок с учетом высокой эффективности новых алкилфенолятов, содержащих различные гетероатомы ИХП-114, ИХП-130, ИХП-105, АКИ-140, АКИ-150, АКИ-219 и др.при разработке современных смазочных масел.
Х.Джавадова также отметила, что одним из основных направлений научно-исследовательских работ, проводимых в руководимой ею лаборатории, является создание технологии регенерации отработанных образцов смазочных масел, применяемых в различных видах техники и продолжение научных исследований по созданию различных смазочных композиций на основе регенерированных масел.
В конце она отметила, что все выпускаемые моторные масла и рекомендованные к применению смазочные композиции запатентованы и за последний год опубликованы 2 монографии по этой теме.
По поводу доклада высказали свои мнения и предложенияученый секретарь к.ф.п.х. Мехпара Сафарова, заведующая лабораторией д.х.н. Афаят Мамедова, ведущие научные работники – д.ф.п.т.н., доц. Нусрат Алиев и Юлдуз Рамазанова.