Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sürtkü yağlarının triboloji xassələri və onların təyini metodları” mövzusunda seminar keçirilib
293
7 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sürtkü yağlarının triboloji xassələri və onların təyini metodları” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova  “8 noyabr – Zəfər Günü” münasibətilə institut əməkdaşlarını təbrik edib və sözü “Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr ” laboratoriyasının böyük elmi işçisi İnqilab İsmayılova verib.
“Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr” laboratoriyasının böyük elmi işçisi İnqilab İsmayılov “Sürtkü yağlarının triboloji xassələri və onların təyini metodları” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, seminar iştirakçılarını müasir konstruksiyalı mühərriklərdə istifadə edilən transmissiya yağları, dördkürəli sürtünmə maşının quruluşu, iş prinsipi, siyrilmə indeksinin, böhran yükünün, qaynaq yükünün təyini metodları  haqqında məlumatlandırıb.
Təqdimatla bağlı elmi katib, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, professor Həqiqət Cavadova, professor Pərvin Məmmədova, aparcı elmi işçilər – tex.ü.f.d. Yulduz Ramazanova, k.ü.f.d. Elxan İsakov və k.ü.f.d. Ceyhun Həmidova fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

В Институте химии присадок состоялся семинар на тему «Трибологические свойства смазочных масел и методы их определения»
271
7 ноября 2023 года в Институте химии присадок им.Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся образовательный семинар на тему «Трибологические свойства смазочных масел и методы их определения».
Ученый секретарь института, доцент Мехпара Сафарова, выступившая со вступительной речью, поздравила сотрудников института с «8 ноября – Днем Победы» и предоставила слово Ингилабу Исмайлову, старшему научному сотруднику лаборатории «Органические соединения с трибологическими свойствами».  Ингилаб Исмайлов выступил с обширным докладом на тему «Трибологические свойства смазочных масел и методы их определения». Он рассказал участникам семинара о трансмиссионных маслах, используемых в современных двигателях, устройстве четырехшариковой машины трения, принципе работы, методах определения показателя скольжения, кризисной нагрузке, сварочной нагрузке.
По поводу выступления высказали свои мнения и предложения ученый секретарь д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, профессор Хагигат Джавадова, профессор Парвин Мамедова, ведущие научные сотрудники – д.ф.п.х. Юлдуз Рамазанова, д.ф.п.х.Эльхан Исаков и д.ф.п.х. Джейхун Гамидова.