Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sürtkü yağlarının triboloji xassələri və onların təyini metodları” mövzusunda seminar keçirilib
293
7 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Sürtkü yağlarının triboloji xassələri və onların təyini metodları” mövzusunda maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun elmi katibi k.ü.f.d., dosent Mehparə Səfərova  “8 noyabr – Zəfər Günü” münasibətilə institut əməkdaşlarını təbrik edib və sözü “Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr ” laboratoriyasının böyük elmi işçisi İnqilab İsmayılova verib.
“Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr” laboratoriyasının böyük elmi işçisi İnqilab İsmayılov “Sürtkü yağlarının triboloji xassələri və onların təyini metodları” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, seminar iştirakçılarını müasir konstruksiyalı mühərriklərdə istifadə edilən transmissiya yağları, dördkürəli sürtünmə maşının quruluşu, iş prinsipi, siyrilmə indeksinin, böhran yükünün, qaynaq yükünün təyini metodları  haqqında məlumatlandırıb.
Təqdimatla bağlı elmi katib, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, professor Həqiqət Cavadova, professor Pərvin Məmmədova, aparcı elmi işçilər – tex.ü.f.d. Yulduz Ramazanova, k.ü.f.d. Elxan İsakov və k.ü.f.d. Ceyhun Həmidova fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

A seminar on “Tribological properties of lubricating oils and methods of their determination” was held at the Institute of Chemistry of Additives
On November 7, 2023, an educational seminar on the topic “Tribological properties of lubricating oils and methods for their determination” was held at Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The scientific secretary of the institute, Associate Professor Mehpara Safarova, who made an opening speech, congratulated the institute’s employees on “November 8 – Victory Day” and gave the floor to Ingilab Ismayilov, senior researcher at the laboratory “Organic compounds with tribological properties.”
Ingilab Ismayilov gave an extensive report on the topic “Tribological properties of lubricating oils and methods for their determination.” He told the seminar participants about transmission oils used in modern engines, the design of a four-ball friction machine, the principle of operation, methods for determining the slip index, crisis load, and welding load.
The scientific secretary, Ph.D. in Chem.Mehpara Safarova, Professor Hagigat Javadova, Professor Parvin Mammadova, leading researchers – Ph.D. in Chem. Yulduz Ramazanova,  Ph.D.Elkhan Isakov and Ph.D. Jeyhun Hamidova expressed their opinions and suggestions regarding the speech.