Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım tədbiri keçirilib
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Həmkarlar Təşkilatının birgə təşkilatıçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 20-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tarixi şəxsiyyətin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən Yeni Azərbaycan Partiyası İdarə Heyətinin üzvü, İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev qeyd edib ki, dahi lider Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının yetişdirdiyi ən böyük tarixi şəxsiyyətdir. O, bütün həyatını şüurlu surətdə xalqımızın, millətimizin, dövlətimizin inkişaf etməsinə, təşəkkül tapmasına və bütövlükdə ölkəmizi bəlalardan xilas olmasına həsr edib. O vurğulayıb ki, Heydər Əliyev hər zaman Azərbaycan xalqına bağlı olub və onun şərəfli ömür yolu elə Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsidir.
O çıxışında bildirib ki, müstəqil Azərbaycan Ümummilli lider Heydər Əliyevin şah əsəridir: “Onun qəlbi həmişə Azərbaycanla döyünüb. Onun apardığı uzaqgörən siyasət müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalan ölkəni qurtuluşdan tərəqqiyə apardı, onun layiqli davamçısı cənab prezident İlham Əliyev isə ölkəmizi tərəqqidən Böyük Zəfərə daşıdı”.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının sədri Günay İsmayılovanın sözlərinə görə, Azərbaycanın bu gününə nəzər salsaq, qeyd-şərtsiz iddia edə bilərik ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın gələcəyini 20-30 il öncədən görən lider olub: “Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi sovet Azərbaycanında əldə edilən iqtisadi nailiyyətlər, təməli atılan nəhəng layihələr, bu layihələrin bugünkü müstəqil Azərbaycan üçün strateji önəmi barədə çox danışmaq olar. Amma mən bircə faktı qeyd etməklə kifayətlənmək istərdim ki, Heydər Əliyev 30 il öncə sovet rejiminin ən güclü vaxtlarında Azərbaycanda milli hərbi kadr hazırlığı üçün baza rolunu oynayacaq bir məktəbin yaradılmasına nail olub. O məktəb ki, Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun əsas tədris ocaqlarından birinə çevrildi. 30 il öncə həmin məktəbin müdavimləri olanlar indi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin komandirləri, generallarıdır. Əlbəttə, indi bəziləri 1973-cü ildə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi məktəbin yaradılmasını bir zavod, fabrik tikintisi qədər adi qərar hesab edə bilərlər. Amma bu qərarı vermək üçün həqiqətən böyük iradə, cəsarət və uzaqgörənlik lazım idi”.
İnstitutun aparıcı elmi işçisi, k.ü.f.d. Nüsrət Əliyev Ümummilli lider Heydər Əliyev haqqında eşitdiyi, gördüyü maraqlı xatirələrindən danışıb.

A commemorative event of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Chemistry of Additives
314
Today, under the joint organization of the Territorial Organization of the New Azerbaijan Party, the Council of Young Scientists and Specialists and the Trade Union Organization of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives  of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, an commemorative event dedicated to the 20th anniversary of the death of national leader Heydar Aliyev was held.
Board member of the New Azerbaijan Party, executive director of the institute, Dr. Afsun Sujayev, who made an opening speech at the event, which began with a minute’s silence and the playing of the national anthem said: “The brilliant leader Heydar Aliyev is the greatest historical figure of the Azerbaijani people. He consciously devoted his entire life to the development and formation of our people, nation and state, and saving our country from troubles as a whole. Heydar Aliyev was always devoted to the Azerbaijani people and his glorious life is a big part of the history of Azerbaijan. Independent Azerbaijan is the masterpiece of National Leader Heydar Aliyev. His heart always beat with Azerbaijan. His far-sighted policies led the country, facing the threat of losing independence, from liberation to the progress, and his worthy successor, Mr. President Ilham Aliyev, led our country from the progress to the Great Victory.”
Gunay Ismayilova, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, spoke at the event: “If we look at today’s Azerbaijan, we can unconditionally say that Heydar Aliyev was a leader who saw the future of independent Azerbaijan 20-30 years ahead. Much can be said about the economic progress achieved in Azerbaijan, the huge projects laid down and the strategic importance of these projects for today’s independent Azerbaijan. But I would like to limit myself to mentioning just one fact: 30 years ago, Heydar Aliyev managed to create a school in Azerbaijan, which served as a base for training national military personnel during the most powerful times of the Soviet regime. The school has become one of the main training centers for the construction of the national army in Azerbaijan. Those who studied at this school 30 years ago are today commanders and generals of the Armed Forces of Azerbaijan. Of course, now some may consider the creation of the Jamshid Nakhchivan Military School in 1973 as commonplace as the construction of a factory. But it really took a lot of will, courage and foresight to make this decision.”
Leading researcher of the institute, Ph.D. Nusrat Aliyev shared his interesting memories about the national leader Heydar Aliyev.