Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım tədbiri keçirilib
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Həmkarlar Təşkilatının birgə təşkilatıçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 20-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tarixi şəxsiyyətin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən Yeni Azərbaycan Partiyası İdarə Heyətinin üzvü, İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev qeyd edib ki, dahi lider Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının yetişdirdiyi ən böyük tarixi şəxsiyyətdir. O, bütün həyatını şüurlu surətdə xalqımızın, millətimizin, dövlətimizin inkişaf etməsinə, təşəkkül tapmasına və bütövlükdə ölkəmizi bəlalardan xilas olmasına həsr edib. O vurğulayıb ki, Heydər Əliyev hər zaman Azərbaycan xalqına bağlı olub və onun şərəfli ömür yolu elə Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsidir.
O çıxışında bildirib ki, müstəqil Azərbaycan Ümummilli lider Heydər Əliyevin şah əsəridir: “Onun qəlbi həmişə Azərbaycanla döyünüb. Onun apardığı uzaqgörən siyasət müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalan ölkəni qurtuluşdan tərəqqiyə apardı, onun layiqli davamçısı cənab prezident İlham Əliyev isə ölkəmizi tərəqqidən Böyük Zəfərə daşıdı”.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının sədri Günay İsmayılovanın sözlərinə görə, Azərbaycanın bu gününə nəzər salsaq, qeyd-şərtsiz iddia edə bilərik ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın gələcəyini 20-30 il öncədən görən lider olub: “Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi sovet Azərbaycanında əldə edilən iqtisadi nailiyyətlər, təməli atılan nəhəng layihələr, bu layihələrin bugünkü müstəqil Azərbaycan üçün strateji önəmi barədə çox danışmaq olar. Amma mən bircə faktı qeyd etməklə kifayətlənmək istərdim ki, Heydər Əliyev 30 il öncə sovet rejiminin ən güclü vaxtlarında Azərbaycanda milli hərbi kadr hazırlığı üçün baza rolunu oynayacaq bir məktəbin yaradılmasına nail olub. O məktəb ki, Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun əsas tədris ocaqlarından birinə çevrildi. 30 il öncə həmin məktəbin müdavimləri olanlar indi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin komandirləri, generallarıdır. Əlbəttə, indi bəziləri 1973-cü ildə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi məktəbin yaradılmasını bir zavod, fabrik tikintisi qədər adi qərar hesab edə bilərlər. Amma bu qərarı vermək üçün həqiqətən böyük iradə, cəsarət və uzaqgörənlik lazım idi”.
İnstitutun aparıcı elmi işçisi, k.ü.f.d. Nüsrət Əliyev Ümummilli lider Heydər Əliyev haqqında eşitdiyi, gördüyü maraqlı xatirələrindən danışıb.

В Институте химии присадок состоялось мероприятие, посвященное памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева
295
Сегодня при совместной организации Территориальной организации партии «Ени Азербайджан», Совета молодых ученых и специалистов и Профсоюзной организации Института  химии присадок имени академика Али Гулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось торжественное мероприятие, посвященное 20-летию со дня смерти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Член правления партии «Ени Азербайджан», исполнительный директор института доктор Афсун Суджаев, выступивший со вступительной речью на мероприятии, которое началось с минутного молчания и исполнения государственного гимна, отметил, что блестящий лидер Гейдар Алиев – величайшая историческая личность азербайджанского народа. Всю свою жизнь он сознательно посвятил развитию и становлению нашего народа, нации и государства, спасению нашей страны от бед в целом. Он подчеркнул, что Гейдар Алиев всегда был предан азербайджанскому народу и его славная жизнь является большой частью истории Азербайджана. Он сказал: «Независимый Азербайджан является шедевром Общенационального лидера Гейдара Алиева. Его сердце всегда билось с Азербайджаном. Его дальновидная политика привела страну, стоящую перед угрозой потери независимости, от освобождения к прогрессу, а его достойный преемник господин Президент Ильхам Алиев повел нашу страну от прогресса к Великой Победе».
На мероприятии выступила Гюнай Исмайлова — председателя Совета молодых ученых и специалистов  института: «Если мы посмотрим на сегодняшний Азербайджан, то можно безоговорочно заявить, что Гейдар Алиев был лидером, видевшим будущее независимого Азербайджана на 20-30 лет вперед. Много можно сказать об экономических достижениях, достигнутых в Азербайджане, о заложенных огромных проектах и ​​о стратегическом значении этих проектов для сегодняшнего независимого Азербайджана. Но мне хотелось бы ограничиться упоминанием лишь одного факта: 30 лет назад Гейдару Алиеву удалось создать в Азербайджане школу, которая служила базой для подготовки национальных военных кадров в самые сильные времена советского режима. Школа, ставшая одним из главных учебных центров строительства национальной армии в Азербайджане. Те, кто учился в этой школе 30 лет назад, сегодня являются командирами и генералами Вооружённых Сил Азербайджана. Конечно, сейчас некоторые могут считать создание в 1973 году военного училища имени Джамшида Нахчыванского таким же обычным явлением, как строительство завода. Но чтобы принять это решение, действительно потребовалась огромная воля, смелость и дальновидность».
Ведущий научный сотрудник института, к.т.н. Нусрат Алиев поделился своими интересными воспоминаниями об общенациональном лидере Гейдаре Алиеве.