Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
12 dekabr 2025-ci il tarixində  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Həmkarlar Təşkilatının birgə təşkilatıçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 22-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin  əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən institutun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehparə Səfərova qeyd edib ki, dahi lider Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının yetişdirdiyi ən böyük tarixi şəxsiyyətdir. O, bütün həyatını xalqımızın, millətimizin, dövlətimizin inkişaf etməsinə həsr edib. O vurğulayıb ki, Heydər Əliyev hər zaman Azərbaycan xalqına bağlı olub və onun şərəfli ömür yolu elə Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsidir. Azərbaycanda dövlətçilik ənənələrinin XX əsrin sonlarında bərpa edilib zənginləşdirilməsi, Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, onun əbədi, dönməz xarakter alması, ölkəmizin dinamik iqtisadi inkişaf yolu ilə inamla irəliləməsi, onun beynəlxalq nüfuzunun sürətlə artması Heydər Əliyevin səmərəli fəaliyyəti sayəsində mümkün olmuşdur.
Daha sonra İnstitut Həmkarlar Təçkilatının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan İsakov təqdimatla çıxış edib.
O çıxışında bildirib ki, müstəqil Azərbaycan tarixi şəxsiyyət, ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəridir: “Onun qəlbi həmişə Azərbaycanla döyünüb. Cəmiyyətin ictimai-siyasi quruluşundan asılı olmayaraq, Heydər Əliyev bütün dövrlərdə xalqın dəstəyini hiss edərək Azərbaycanı inamla irəliyə aparırdı. Azərbaycanın bu gününə nəzər salsaq, qeyd-şərtsiz iddia edə bilərik ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın gələcəyini 20-30 il öncədən görən lider olub: “Heydər Əliyev hərbi təhsil sisteminin yaradılmasına və möhkəmləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verirdi. Məlumdur ki, hələ sovet dövründə Heydər Əliyev bu mühüm sahədə dəyərli işlər görmüşdü və milli hərbi kadrlar hazırlığı üçün qiymətli bir baza yaratmışdı.  O baza ki, Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun əsas tədris ocaqlarından birinə çevrildi”.

The Institute of Chemistry of Additives commemorated the memory of National Leader Heydar Aliyev
On December 12, 2025, a memorial event dedicated to the 22nd anniversary of the death of National Leader Heydar Aliyev was held. It was jointly organized by the Territorial Organization of the New Azerbaijan Party, the Council of Young Scientists and Specialists, and the Trade Union of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The event began with a moment of silence in memory of National Leader Heydar Aliyev and the playing of the national anthem.
Speaking at the event, Mehpara Safarova, Scientific Secretary of the Institute, PhD in Chemistry, and Associate Professor, noted that the great leader Heydar Aliyev is a remarkable historical figure raised by the Azerbaijani people. He dedicated his entire life to the development of our people, nation, and state. She emphasized that Heydar Aliyev always held a special affection for the Azerbaijani people, and his honorable life occupies an important place in the history of Azerbaijan. The restoration and development of statehood traditions in Azerbaijan at the end of the 20th century, the strengthening of Azerbaijan’s independence, our country’s confident advancement along the path of dynamic economic development, and the rapid growth of its international reputation were made possible by the effective work of Heydar Aliyev.
Then, the Chairman of the Institute’s Trade Union, PhD in Chemistry, Associate Professor Elkhan Isakov, delivered a report.
In his speech, he said: “Independent Azerbaijan is the masterpiece of the historical figure and great leader Heydar Aliyev. His heart always beat with Azerbaijan. Regardless of the socio-political structure of society, Heydar Aliyev always felt the support of the people and confidently led Azerbaijan forward. Looking at Azerbaijan today, we can unequivocally assert that Heydar Aliyev was a leader who envisioned the future of independent Azerbaijan 20-30 years ahead: Heydar Aliyev attached particular importance to the creation and strengthening of the military education system. It is well known that even during the Soviet period, Heydar Aliyev accomplished valuable work in this important area and created a valuable foundation for training personnel for the national army. The base has become one of the main training centers for the formation of a national army in Azerbaijan.”