Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
12 dekabr 2025-ci il tarixində  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Yeni Azərbaycan Partiyası Ərazi Təşkilatı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Həmkarlar Təşkilatının birgə təşkilatıçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 22-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin  əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən institutun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehparə Səfərova qeyd edib ki, dahi lider Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının yetişdirdiyi ən böyük tarixi şəxsiyyətdir. O, bütün həyatını xalqımızın, millətimizin, dövlətimizin inkişaf etməsinə həsr edib. O vurğulayıb ki, Heydər Əliyev hər zaman Azərbaycan xalqına bağlı olub və onun şərəfli ömür yolu elə Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsidir. Azərbaycanda dövlətçilik ənənələrinin XX əsrin sonlarında bərpa edilib zənginləşdirilməsi, Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, onun əbədi, dönməz xarakter alması, ölkəmizin dinamik iqtisadi inkişaf yolu ilə inamla irəliləməsi, onun beynəlxalq nüfuzunun sürətlə artması Heydər Əliyevin səmərəli fəaliyyəti sayəsində mümkün olmuşdur.
Daha sonra İnstitut Həmkarlar Təçkilatının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan İsakov təqdimatla çıxış edib.
O çıxışında bildirib ki, müstəqil Azərbaycan tarixi şəxsiyyət, ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəridir: “Onun qəlbi həmişə Azərbaycanla döyünüb. Cəmiyyətin ictimai-siyasi quruluşundan asılı olmayaraq, Heydər Əliyev bütün dövrlərdə xalqın dəstəyini hiss edərək Azərbaycanı inamla irəliyə aparırdı. Azərbaycanın bu gününə nəzər salsaq, qeyd-şərtsiz iddia edə bilərik ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın gələcəyini 20-30 il öncədən görən lider olub: “Heydər Əliyev hərbi təhsil sisteminin yaradılmasına və möhkəmləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verirdi. Məlumdur ki, hələ sovet dövründə Heydər Əliyev bu mühüm sahədə dəyərli işlər görmüşdü və milli hərbi kadrlar hazırlığı üçün qiymətli bir baza yaratmışdı.  O baza ki, Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun əsas tədris ocaqlarından birinə çevrildi”.

Институт химии присадок почтил память национального лидера Гейдара Алиева
12 декабря 2025 года состоялось памятное мероприятие, посвященное 22-й годовщине со дня смерти Национального лидера Гейдара Алиева, организованное совместно Территориальной организацией партии «Новый Азербайджан», Советом молодых ученых и специалистов и Профсоюзной организацией Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о  Общенациональном лидере Гейдаре Алиеве и исполнения государственного гимна.
Выступившая на мероприятии научный секретарь института, кандидат химических наук, доцент Мехпара Сафарова отметила, что великий лидер Гейдар Алиев — величайшая историческая фигура, воспитанная азербайджанским народом. Он посвятил всю свою жизнь развитию нашего народа, нации и государства. Она подчеркнула, что Гейдар Алиев всегда был привязан к азербайджанскому народу, и его почетный жизненный путь занимает важное место в истории Азербайджана. Восстановление и развитие традиций государственности в Азербайджане в конце XX века, укрепление независимости Азербайджана,  уверенное продвижение нашей страны по пути динамичного экономического развития и стремительный рост ее международной репутации стали возможны благодаря эффективной деятельности Гейдара Алиева.
Затем с докладом выступил председатель профсоюза Института, доктор философии по  химии, доцент Эльхан Исаков.
В своем выступлении он отметил, что независимый Азербайджан — это шедевр исторической личности, великого лидера Гейдара Алиева: «Его сердце всегда билось с Азербайджаном. Независимо от социально-политической структуры общества, Гейдар Алиев всегда чувствовал поддержку народа и уверенно вел Азербайджан вперед. Если мы посмотрим на сегодняшний Азербайджан, мы можем безоговорочно утверждать, что Гейдар Алиев был лидером, который видел будущее независимого Азербайджана на 20-30 лет вперед: Гейдар Алиев придавал особое значение созданию и укреплению системы военного образования. Известно, что даже в советский период Гейдар Алиев проделал ценную работу в этой важной области и создал ценную базу для подготовки кадров национальной армии. Базу, ставшую одним из главных центров подготовки кадров для формирования национальной армии в Азербайджане».