Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunan elmi seminar keçirilib
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər Planından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi məqsədi ilə 01 may 2024-cü il tarixində akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “İşlənmiş motor yağlarının regenerasiyası və alınan məhsullar əsasında onların yeni tətbiq sahələri” mövzusunda ekoloji maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun icraçı direktoru professor Əfsun Sucayev bildirib ki, bu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib: “İnstitutda da bu illə bağlı silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Həmçinin bu ilin noyabr ayında Bakı növbəti möhtəbər tədbirə – COP29 (“Conference of the Parties”) ev sahibliyi edəcək. Ölkəmizdə baş tutacaq COP29 elmi-tədqiqat institutları, eləcə də kimyaçı alimlərimizdən yeni vəzifələr kimi fundamental və tətbiqyönlü tədqiqatlar həyata keçirmək tələb edir. Bu tədqiqatları yerinə yetirmək isə respublikamıza iqtisadi inkişaf ilə yanaşı ekoloji problemlərin həllinə və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına böyük töhfələr vermis olacaq”.
Ə.Sucayev Aşqarlar Kimyasi İnstitutunun ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi fəaliyyətə həmişə üstünlük verildiyini, bununla əlaqədar İnstitutun ayrı-ayrı laboratoriyalarında 4 müxtəlif istiqamətlərdə tədqiqat aparıldığını və mühüm fundamental və tətbiqi nəticələr əldə edildiyini söylədi. Onun sözlərinə görə keçiriləcək ekoloji maarifləndirmə seminarların bir məqsədi də indiyə qədər yerinə yetirlimiş tədqiqatların nəticələrini müzakirə etmək və bundan sonra həmin tədqiqatların davamı olaraq perspektiv fəaliyyət planını müəyyənləşdirməkdir.
Sonra “Sürtkü kompozisiyaları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi kimya üzrə fəlsəfə doktoru Aida Yusifova “Işlənmiş motor yağlarının regenerasiyası və alınan məhsullar əsasında onların yeni tətbiq sahələri” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
O, qeyd edib ki, işlədiyi laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətlərindən biri də müxtəlif növ texnikada istifadə olunan sürtkü yağlarının işlənmiş nümunələrinin regenerasiya texnologiyasının yaradılması və regenerasiya olunmuş yağ məhsulları əsasında müxtəlif sürtkü kompozisiyalarının yaradılmasına dair elmi tədqiqatlar aparmaqla ətraf mühitə atılmış işlənmiş yağları aradan qaldırmaqla respublikamızın ekoloji problemlərinin həllinə töhfə verməklə bağlı olmuşdur.
Təqdimatla bağlı elmi katib, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdirləri, professorlar Həqiqət Cavadova və k.e.d. Elmira Nağıyeva fikirlərini bildirib, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

В Институте химии присадок состоялся научный семинар, посвященный «Году солидарности во имя зеленого мира»
242
В целях выполнения задач, вытекающих из Плана действий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики по объявлению 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» в Азербайджанской Республике, 1 мая 2024 года в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева проведен экологический семинар на тему «Регенерация отработанных моторных масел и новые области их применения на основе полученных продуктов».
Выступивший со вступительной речью исполнительный директор института профессор Афсун Суджаев сообщил, что нынешний год был объявлен Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым «Годом солидарности во имя зеленого мира». Также в ноябре этого года в Баку пройдет очередное престижное мероприятие — COP29 («Конференция сторон»). COP29, которая пройдет в нашей стране, требует от наших научно-исследовательских институтов, а также ученых-химиков проведения фундаментальных и прикладных исследований в качестве новых задач. Проведение этих исследований будет способствовать экономическому развитию нашей республики, а также решению экологических проблем и улучшению состояния окружающей среды.
А.Суджаев отметил, что  в Институте химии присадок всегда отдается предпочтение научной деятельности, направленной на решение экологических проблем, в связи с этим в отдельных лабораториях института проводятся исследования по 4 различным направлениям и получены важные фундаментальные и прикладные результаты. По его словам, одной из целей проводимых семинаров по экологическому просвещению является обсуждение результатов уже проведенных исследований и определение перспективного плана действий в качестве продолжения этих исследований.
Затем Аида Юсифова, д.ф.п.х., ведущий научный сотрудник лаборатории «Смазочные композиции», выступила с обширным докладом на тему «Регенерация отработанных моторных масел и новые области их применения на основе полученных продуктов». Она отметила, что одним из основных направлений научно-исследовательской работы, проводимой в лаборатории, где она работает, является создание технологии регенерации отработанных образцов смазочных материалов, применяемых в различных видах техники, и создание различных смазочных композиций на основе регенерированных нефтепродуктов путем проведения научных исследований по созданию различных смазочных композиций путем устранения отходов масел, выбрасываемых в окружающую среду и таким образом содействовать решению экологических проблем нашей республики.
По поводу выступления ученый секретарь д.ф.п.х. Мехпара Сафарова, заведующие лабораторией, профессора Хагигат Джавадова и д.х.н. Эльмира Нагиева высказали  свои мнения и предложения.