Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Sürtkü kompozisiyaları ” laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Cavadova Həqiqət ƏliƏşrəf  qızının 85 yaşı tamam oldu. Yubileylə əlaqədar olaraq institutda Elmi Şuranın geniş iclası keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev professor Həqiqət Cavadovanın elmi-tədqiqatlarının əsas istiqamətinin üzvi birləşmələrin sürtkü yağlarında aşqar kimi tədqiqi olduğundan və onların əsasında müxtəlif növ daxili yanma mühərrikləri üçün yeni sürtkü kompozisiyaları sahəsində apardığı elmi fəaliyyətindən, onun həmmüəllifliyi ilə Aşqarlar Kimyası İnstitutu tərəfindən bir sıra xüsusi təyinatlı sürtkü yağları yaradılması və istehsalının təşkil olunmasından,  2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına layiq görülməsindən danışmış, eyni zamanda yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması sahəsində, institutun ictimai həyatında  uğurlu  fəaliyyətini də qeyd etmişdir.  Onu institutun bütün əməkdaşları adından təbrik etmiş, ona uzun ömür,  cansağlığı  və elmi fəaliyyətində  uğurlar arzulamışdır.
İnstitutun elmi katib  baş elmi işçi M.Səfərova Həqiqət  xanımın keçdiyi uğurlu həyat yolu haqqında geniş məruzə ilə çıxış etmişdir.
İnstitutun Azad Həmkarlar Təşkilatının sədri k.ü.f.d., dosent  Elxan İsakov   yubiliyara AHT-nın  Fəxri Fərmanını təqdim edib və ona xoş arzularını bildirmişdir.
Daha sonra  professor Əfsun Sucayev, baş elmi işçilər – Elmira Nağıyeva, Afayət Məmmədova, dosentlər – Nüsrət Əliyev, Mıziya Mirzoyeva, Xuraman Əfəndiyeva və başqaları professor Həqiqət Cavadovanı  təbrik etmiş, ona ən xoş arzularını bildirmişlər.

A jubilee event was held at the Institute of Chemistry of Additives
The head of the laboratory “Lubricant compositions” of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Technical Sciences, Professor Hagigat Ali Ashraf gizi Javadova turned 85 years old. In connection with the anniversary, a large meeting of the Academic Council was held at the institute.
The director of the institute, Academician Vagif Farzaliyev, who opened the event with an opening speech, spoke about the main direction of scientific research of Professor Hagigat Javadova – the study of organic compounds as additives to lubricants and the scientific activities carried out by her in the field of developing new lubricating compositions based on them, about the organization of the creation and production of a number of special-purpose lubricants by the Institute of Chemistry of Additives with her co-authorship, about being awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan in 2024, while he noted the successful activities in the field of training highly qualified scientific personnel and in the public life of the institute. He congratulated her on behalf of all the employees of the institute and wished her long life, good health and success in her scientific work.
The scientific secretary of the institute, chief researcher M.Safarova made a report on the successful life of Hagigat khanum.
The chairman of the Free Trade Union Organization of the institute, Associate Professor Elkhan Isakov presented the Honorary Decree of the FTU to the hero of the day and expressed good wishes.