Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 2023-cü ildəki elmi-təşkilati fəaliyyəti məhsuldar olub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda fəaliyyət göstərən laboratoriya və şöbələrin 2023-cü ildəki elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş hesabat iclasları keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan bu il, rəhbərlik etdiyi müəssisənin elmi fəaliyyəti üçün də müəyyən nailiyyətlərlə yadda qalan bir il olmaqdadır: “Bu nailiyyətlər fundamental və tətbiqyönlü mühüm nəticələrin əldə olunması, həmin nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq bazalarda arxivləşmiş, yüksək impakt faktorlu Q2-Q4 klasifikasiyalı jurnallarda dərc olunması, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmin populyarlaşdırılması və gənclərin elmə həvəsləndirilməsi, cəlb olunması və sair istiqamətləri əhatə edir”.
Sonra laboratoriya müdirləri təqdimatlarla çıxış edərək rəhbərlik etdikləri şöbə və laboratoriyaların 2023-cü il fəaliyyət planına və prioritet istiqamətlərinə uyğun olaraq hesabat dövründə yerinə yetirilən konkret elmi tədqiqatlar, əldə olunan nəticələr və onların müxtəlif məqalə, patent, konfrans materiallarında əks olunması, yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı ilə bağlı məlumatlar veriblər, qarşıda duran prioritet məsələlər, problemlər və onların həlli yolları haqqında təklif və tövsiyələrini səsləndiriblər.
Məruzələr ətrafında İnstitutun icraçı direktoru, k.e.d. Əfsun Sucayev, elmi katib k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, laboratoriya müdirləri tex.e.d., prof. Həqiqət Cavadova, k.ü.f.d. Oruc Nəbiyev, k.r.d., prof. Pərvin Məmmədova  və digərləri müzakirə olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda hesabatlara yekun vuran akademik V.Fərzəliyev görülən işləri məqbul hesab edib, amma aparılan elmi tədqiqatlarda kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində laboratoriyaların mövcud potensialı və maddi-texniki bazasının imkanlarının tam səfərbər edilməsinin zəruriliyini qeyd edib. O, xüsusən növbəti ildə institutda elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılması, ölkənin digər elmi müəssisələrində və ali məktəblərində aparılan fundamental və tətbiqi araşdırmaların əlaqələndirilməsi, onların nəticələrinin sosial-iqtisadi və digər sahələrdə tətbiqinin təmin edilməsi, elmi kadrlardan düzgün istifadə edilməsi istiqamətlərinə diqqət yetirilməsini vacib hesab edib, lazımi tövsiyələrini verib.

The Institute of Chemistry of Additives had fruitful scientific and organizational activity in 2023
Reporting sessions were held on the results of scientific and organizational activities of laboratories and departments operating at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in 2023.
The director general of the institute, academician Vagif Farzaliyev, said that this year, dedicated to the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev, was a year of certain achievements in the scientific activities of the institution: “This achievement is obtaining significant fundamental and applied results, publication in classified Q2-Q4 journals with a high impact factor, archived in prestigious international databases, further expansion of international cooperation ties, training of highly qualified personnel, integration of science and education, popularization of science and encouragement and involvement of youth in science and other areas.”
After this, the heads of the laboratories made presentations in accordance with the action plan for 2023 and the priority areas of the laboratories they headed, specific scientific research carried out during the reporting period, the results obtained and their reflection in various articles, patents and conference materials, the training of highly qualified personnel, they provided relevant information, their proposals and recommendations on priority issues, problems and ways to solve them.
Executive Director of the Institute Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev, scientific secretary of Ph.D. Mehpara Safarova, head of the laboratory, prof.Hagigat Javadova, Ph.D. Oruj Nabiyev, head of the laboratory, prof.Parvin Mammadova and others exchanged views on the issues discussed.
Summarizing the reports, Academician V.Farzaliyev considered the work done acceptable, but noted the need to fully mobilize the existing potential of laboratories and material and technical facilities in order to further improve the quantitative and qualitative indicators of the work being carried out and scientific research. He considered it important to pay attention to areas of further increasing the efficiency of scientific activity at the institute, coordinating fundamental and applied research conducted in other scientific institutions and universities of the country, ensuring the application of their results in socio-economic and other spheres, as well as the correct use of scientific personnel in next year, gave the necessary recommendations.