Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 60 illiyi ilə bağlı kitab nəşr olunub
Azərbaycan Respublikası  Elm və Təhsil Nazirliyi Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyevin  ideya müəllifliyi ilə AKİ-nin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikası  Elm və Təhsil Nazirliyi Aşqarlar Kimyası İnstitutu – 60”  tanıtma kitabı  çapdan çıxıb.
Nəşrin tərtibçi-müəllifləri kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev və kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehparə Səfərovadır.
Kitab  Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyevin  müəllifi olduğu “Baş redaktordan”   ön sözü ilə başlayır.
Kitabın məqsədi Aşqarlar Kimyası İnstitutunun yarandığı vaxtdan indiyə qədər keçdiyi 60 illik şərəfli yola bir daha işıq salmaq, onun ayr-ayrı dövrlər üzrə inkişaf tarixi, strukturu, elmi fəaliyyət istiqamətləri, əldə olunan fundamental, tətbiqi elmi nailiyətləri, alim və mütəxəssisləri, beynəlxalq əlaqələri, yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülmüş işlər haqqında zəruri məlumatları ümumiləşdirərək elmi ictimayyətə çatdırmaqdır. Kitab universitet və elmi-tədqiqat institutlarında uyğun sahələrdə elmi fəaliyyətlə məşğul olan alim və mütəxəssislər üçün etibarlı mənbə kimi də nəzərdə tutulmuşdur.
Nəşrdə AKİ-nın fəaliyyətini vizual şəkildə təqdim edən fotoşəkillər və təsviri məlumatlar da əks olunub.

A book has been published on the 60th anniversary of the Institute of Chemistry of Additives
In honor of the 60th anniversary of the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the book “Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan – 60” was published. It was prepared at the initiative of Academician Vagif Farzaliyev, Director General of the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The compilers and authors of the publication are Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev, and Doctor of Philosophy in Chemistry, Associate Professor Mehpara Safarova.
The book begins with a preface, “From the Editor-in-Chief,” written by Academician Vagif Farzaliyev, Director General of the Institute of Chemistry of Additives.
The purpose of this book is to recapitulate the glorious 60-year history of the Institute of Chemistry of Additives, from its founding to the present day. It summarizes essential information about its history, structure, research areas, fundamental and applied scientific achievements, scientists and specialists, international relations, the training of highly qualified personnel, and the work to integrate science and education, and to share this information with the scientific community. The book is also intended as a reliable source for scientists and specialists engaged in research in relevant fields at universities and research institutes.
The publication also includes photographs and descriptive information, clearly presenting the activities of the Institute of Chemistry of Additives.