Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri 2023-cü ildə 7 patent alıblar
Azərbaycan elmi öz inkişaf səviyyəsinə görə qloballaşan dünyanın elm sisteminin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilib. Bu gün Azərbaycanda elm sahəsində ciddi islahatlar aparılır. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası  İnstitutunda da bu sahəni inkişaf etdirmək üçün alimlərimiz istər fundamental, istərsə də tətbiqi sahədə mühüm elmi nəticələr əldə ediblər.
İnstitut əməkdaşlarının 2023-ci ilin 6 ayı ərzindəki fəaliyyəti qənaətbəxş olmuşdur. Patent tədqiqatları, innovasiyalar və üzvi kimya sahəsində elmi işlərin proqnozlaşdırılması laboratoriyasının müdiri, k.ü.f.d. Minaxanım Musayevanın verdiyi məlumata görə, bu müddətdə institut əməkdaşları 19 konfransda məqalə və tezislərlə təmsil olunmuşlar. Bu konfransların 9-u respublikada, 10-u isə xaricdə keçirilmiş, konfranslara 50 tezis (39 tezis respublika konfranslarına, 11 tezis xarici konfranslara) təqdim olunmuşdur. 2022-ci illin hesabat dövründə isə bu göstəricilər 14 konfransda 104 tezis və məqalədən ibarət olmuşdur ki, həmin konfranslardan 8-i respublikada (97 tezis), 6-sı xaricdə (7 tezis) keçirilmişdir.
Cari ildə müxtəlif elmi jurnallarda institut əməkdaşlarının 23 (5 respublika, 18 xarici jurnallarda), konfrans materiallarında isə 9 məqaləsi (7 respublika, 2 xarici konfrans materiallarında) – cəmi 32 məqalə dərc olunmuşdur. İmpakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrin sayı 15 (РИНЦ 5, Web Of Science 10) olmuşdur. Nəzərə alsaq 2022-ci ilin müqayisə olunan dövründə AKİ alim və mütəxəssislərinin 16 (4 respublika və 12 xarici jurnalda) məqaləsi dərc olunmuşdur ki, bunlardan 13-ü (4 РИНЦ, 9 Web Of Science) impakt faktorlu jurnallardadır, onda bu il elmmetrik göstəricilərin yaxşılaşdırılması istiqamətində əməli addımlar atıldığını söyləmək olar.
Cari ilin hesabat dövründə elmi məqalələrə olan istinadların sayında da artım qeydə alınmışdır. Belə ki, bu il istinadların sayı 174, 2022-ci I yarısında isə institut əməkdaşlarının məqalələrinə edilən istinadların sayı 160 təşkil etmişdir.
M.Musayeva qeyd edib ki, hesabat dövründə Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinə AKİ tərəfindən 10 ixtiraya dair iddia sənədi göndərilmiş, ixtiranın dərci üçün 3 müsbət qərar, 7 patent alınmışdır.
2022-cü ildə isə bu göstərici Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinə göndərilən 11 ixtiraya dair iddia sənədi, ixtiranın dərci üçün 7 müsbət qərar və 1 patentdən ibarət olmuşdur.

Ученые Института химии присадок получили 7 патентов в 2023 году
15 из 32 научных статей, опубликованных за 6 месяцев текущего года, находятся в престижных зарубежных журналах с импакт-фактором
Благодаря своему уровню развития азербайджанская наука стала неотъемлемой частью системы науки глобализированного мира. Сегодня в Азербайджане проводятся серьезные реформы в области науки. В целях развития этой области наши ученые добились важных научных результатов как в фундаментальных, так и в прикладных областях в Институте химии присадок им.А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Деятельность сотрудников института за 6 месяцев 2023 года была удовлетворительной.
По информации, предоставленной заведующей лабораторией прогнозирования научных работ в области патентных исследований, инноваций и органической химии, д.ф.п.х. Минаханум Мусаевой, за этот период сотрудники института были представлены на 19 конференциях со статьями и тезисами. 9 из этих конференций проведено в республике и 10 за рубежом, на конференции представлено 50 тезисов (39 тезисов на республиканские конференции, 11 тезисов на зарубежом).
В отчетном периоде 2022 года данные показатели складывались из 104 тезисов и статей на 14 конференциях, из них 8 проведено в республике (97 тезисов), а 6 — за рубежом (7 тезисов). В текущем году в различных научных журналах опубликовано 23 (5 республиканских, 18 зарубежных журналов) и 9 статей (7 республиканских, 2 зарубежных материалов конференций) сотрудников института — всего 32 статьи. Количество статей, опубликованных в журналах с импакт-фактором, составило 15 (РИНЦ 5, Web Of Science 10). Если учесть, что за сопоставимый период 2022 г. опубликовано 16 статей (в 4 республиканских и 12 зарубежных журналах) ученых и специалистов ИХП, из них 13 (4 РИНЦ, 9 Web Of Science) в журналах с импакт-фактором, то по улучшению наукометрических показателей в этом году можно сказать, что в этом направлении были предприняты практические шаги.
В отчетном периоде текущего года также зафиксировано увеличение количества ссылок на научные статьи. Так, количество ссылок в этом году составило 174, а в первом полугодии 2022 года количество ссылок на статьи сотрудников института составило 160.
М.Мусаева отметила, что за отчетный период в Центр экспертизы патентов и товарных знаков ИХП направлено 10 заявочных документов на изобретения, получено 3 положительных решения на публикацию изобретений и 7 патентов. В 2022 году этот показатель состоял из 11 документов на заявку на изобретение, направленных в Центр экспертизы патентов и товарных знаков, 7 положительных решений на публикацию изобретения и 1 патента.