Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Canlı orqanizmlərin bəzi patoloji proseslərinin yeni nəsil inhibitorları” adlı monoqrafiyası çap olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayevin “Canlı orqanizmlərin bəzi patoloji proseslərinin yeni nəsil inhibitorları” adlı monoqrafiyası “Elm” nəşriyatında nəfis tərtibatda işıq üzü görüb.
Akademik Vaqif Fərzəliyevin redaktorluğu ilə nəşr olunan kitabda fermentlər, onların etimologiyası, nomenklatura və terminologiyası, təsnifatı, quruluşu və təsir mexanizmləri, kofaktorlar və kofermentlər, izofermentlər, ferment inhibitoru, fermentlərin ölçmə meyarları, ferment inhibitorlaşmasının molekulyar dokinq metodu ilə tədqiqi, canlı orqanizmdə baş verən patoloji proseslərə qarşı əsas müdafiə vasitəsi kimi antioksidantlar haqqında ən son ədəbiyyatı məlumatları, o cümlədən müəllif tərəfindən son 10 ildə sintez edilmiş müxtəlif heterotsiklik birləşmələrin antioksidant, antikanser və ferment-izofermentlər üzrə inhibitor fəallıqları ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə aparılan elmi tədqiqatlar zamanı əldə olunan əsas nəticələr müqayisəli və ümumiləşdirilmiş formada verilmişdir.
Kitab universitet və elmi-tədqiqat institutlarında üzvi kimya, zərif üzvi sintez, bioüzvi kimya, əczaçılıq kimyası istiqamətlərində dərinləşdirilmiş elmi tədqiqat aparan magistrant, doktorant və digər elmi işçilər üçün nəzərdə tutulmuşdur.

The monograph “New generation inhibitors of some pathological processes of living organisms” of the Institute of Chemistry of Additives has been published
239
The monograph of the Executive Director of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Afsun Sujayev “The new generation Inhibitors of some pathological processes of living organisms” was published in an elegant format by Elm Publishing House.
In the book, edited by Academician Vagif Farzaliyev, there are described enzymes, their etymology, nomenclature and terminology, classification, structure and mechanisms of action, co-factors and co-enzymes, isoenzymes, enzyme inhibitors, criteria for measuring enzymes, studying enzyme inhibition by molecular docking, the latest literature on antioxidants as the main means of protection against processes, including the main results obtained during international scientific studies on the antioxidant, anticancer and enzyme-isoenzyme inhibitory activity of various heterocyclic compounds synthesized by the author over the past 10 years.
The book is intended for graduate students, doctoral students and other researchers who conduct deep research in the field of organic chemistry, fine organic synthesis, bioorganic chemistry, pharmaceutical chemistry in universities and research institutes.