26-29 dekabr 2023-cü il tarixində   Türkiyənin Ankara şəhərində “9.ULUSLARARASI ANKARA BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR  KONGRESİ”  Beynəlxalq onlayn elmi konfransı  keçirilib.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Triboloji xassələrə malik üzvi birləşmələr” laboratoriyasının elmi işçisi, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay Gəray qızı Mustafayeva “Ditioltörəmələrin bəzi yeni nümayəndələrinin sintezi və triboloji xassələrinin tədqiqi” mövzusunda onlayn məruzə edib və sertifikatla təltif olunub.

Researcher of the Institute of Chemistry of Additives participated in the international conference
On December 26-29, 2023 in Ankara (Turkey) there was held the international online scientific conference “9th INTERNATIONAL ANKARA RESEARCH CONGRESS”.
Researcher of the laboratory “Organic compounds with tribological properties” of Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists Gunay Geray kyzy Mustafayeva spoke at the conference with an online report on the topic “Synthesis of some new representatives of dithiols derivatives and the study of their tribological properties” and was awarded a certificate.