Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində  25-26 aprel 2024-cü il tarixində “Makromolekullu birləşmələr texnologiyasının müasir problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans  keçirilib.
Konfrans iki gün ərzində 4 bölmə üzrə – “Kompozit materialların hazırlanması və tətbiqi”, “Makromolekullu birləşmələrin müasir sintez üsulları, “Üzvi sintezdə yanaşmalar”, “Ətraf mühit və sağlam qida” plenar iclaslarla davam edib. Ümumilikdə konfransa 170-dək elmi məqalə və 220-dən artıq tezis təqdim olunub, 24 məqalə “Web of Science” beynəlxalq istinad bazasında indekslənən jurnallarda dərc olunacaq.
Aşqarlar Kimyası Institutunun “Zərif üzvi sintez” laboratoriyasının elmi işçisi Kəmalə Əsgərova “İşlənmiş  təyyarə yağı əsasında alınmış plastik sürtkünün yağları əsasında alınmış sürtkü ilə müqayisəsi ” mövzusunda məqalə ilə  konfransda çıxış  edib və sertifikatla təltif olunub.

В конференции принял участие научный сотрудник Института химии присадок
25-26 апреля 2024 года в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» и COP29, организованного Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности (АГУНП), прошла Международная научная конференция «Современные проблемы технологии высокомолекулярных соединений».
Конференция продолжалась в течение двух дней пленарными заседаниями по 4 секциям — «Получение и применение композиционных материалов», «Современные методы синтеза высокомолекулярных соединений», «Подходы в органическом синтезе», «Окружающая среда и здоровое питание».
Всего на конференции было представлено до 170 научных статей и более 220 тезисов, 24 статьи будут опубликованы в журналах, индексируемых в международной справочной базе данных «Web of Science».
Камаля Аскерова, научный сотрудник лаборатории «Тонкого органического синтеза» Института химии присадок, выступила на конференции со статьей «Сравнение пластичных смазок на основе отработанного авиационного масла со смазками на основе масел» и была награждена сертификатом.