Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində  25-26 aprel 2024-cü il tarixində “Makromolekullu birləşmələr texnologiyasının müasir problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans  keçirilib.
Konfrans iki gün ərzində 4 bölmə üzrə – “Kompozit materialların hazırlanması və tətbiqi”, “Makromolekullu birləşmələrin müasir sintez üsulları, “Üzvi sintezdə yanaşmalar”, “Ətraf mühit və sağlam qida” plenar iclaslarla davam edib. Ümumilikdə konfransa 170-dək elmi məqalə və 220-dən artıq tezis təqdim olunub, 24 məqalə “Web of Science” beynəlxalq istinad bazasında indekslənən jurnallarda dərc olunacaq.
Aşqarlar Kimyası Institutunun “Zərif üzvi sintez” laboratoriyasının elmi işçisi Kəmalə Əsgərova “İşlənmiş  təyyarə yağı əsasında alınmış plastik sürtkünün yağları əsasında alınmış sürtkü ilə müqayisəsi ” mövzusunda məqalə ilə  konfransda çıxış  edib və sertifikatla təltif olunub.

The scientific worker of the Institute of Chemistry of Additives has participated in the conference
On April 25-26, 2024, within the framework of the “Green World Solidarity Year” and COP29, the International Scientific Conference “Modern Problems of Technologies of High-Molecular Compounds”, organized by the Azerbaijan State University of Oil and Industry (ASUOI) was held.
The conference continued for two days with plenary sessions in 4 sections – “Obtaining and using composite materials”, “Modern methods of synthesis of high-molecular compounds”, “Approaches in organic synthesis”, “Environment and healthy nutrition”.
In total, up to 170 scientific articles and more than 220 theses were presented at the conference, 24 articles will be published in journals indexed in the international reference database “Web of Science”.
Kamalya Askerova, scientific employee of the Fine Organic Synthesis Laboratory of the Institute of Chemistry of Additives, performed at the conference  the article “Comparison of plastic lubricants based on spent aviation oil with oil-based lubricants” and was awarded a certificate.