Aşqarlar Kimyası Institutunun Elmi Şurasının geniş tərkibdə iclası keçirilib
12 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Elmi Şuranın geniş tərkibdə  iclası keçirilib.
İlk öncə İnstitutun “Yanacaq kompozisuyaları” laboratoriyasının baş elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nüsrət Əliyev və “Korroziya inhibitorları” laboratoriyasının baş elmi işçisi k.e.d., professor Fikrət Məmmədov 85 illik yubileyləri  münasibətilə İnstitutun və Azad Həmkarlar Təşkilatının Fəxri Fərmanı və pul mükafatları ilə təltif ediliblər.
İnstitut kollektivinin hər iki yubiliyara təbrikini çatdıran institutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev qeyd edib ki, həm Nüsrət müəllim, həm də Fikrət müəllim bu elmi-tədqiqat müəssisəsinin elmi-ictimai fəaliyyətində böyük əmək sərf ediblər. O bildirib ki, Fikrət müəllim uzun müddət rəhbərlik etdiyi laboratoriyanın fəaliyyətinə uyğun korroziya inhibitorlarının yaradılması, Nüsrət müəllim isə biodizel yanacağı əsasında ekoloji təhlükəsiz, yüksək keyfiyyətli aşqar və yanacaq kompozisiyalarının yaradılması istiqamətində fundamental və tətbiqyönlü tədqiqatlar aparmışlar, kadr hazırlığına töhfələr vermişdirlər.
Daha sonra  professor Həqiqət Cavadova, professor Pərvin Məmmədova , İnstitutun elmi katibi  baş elmi işçi Mehparə Səfərova, Həmkarlar Təşkilatının sədri Elxan İsakov, aparıcı elmi işçi Mirzoyeva Mziya yubiliyarlar haqqında təbrik və arzularını çatdırmışlar.
Daha sonra gündəlikdə duran digər məsələlər haqqında məlumat verən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, institutun icraçı direktoru k.e.d., dos. Əfsun Sucayevin  nəfis tərtibatda hazırlanan “Canlı orqanizmlərin bəzi pataloji proseslərinin yeni nəsil inhibitorlarlı” adlı monoqrafiyası çapdan çıxmışdır. Kitab universitet və elmi-tədqiqat institutlarında üzvi kimya, zərif üzvi sintez, bioüzvi kimya, əczaçılıq kimyası istiqamətlərində dərinləşdirilmiş elmi tədqiqat aparan magistrant, doktorant və digər elmi işçilər üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Eyni zamanda Əfsun Sucayevin professor elmi adı almaq üçün bütün tələblərə cavab verdiyini, professor elmi adı almağa layiq olduğunu vuğulamış və səsvermə yolu ilə onun namizədliyi irəli sürülmüşdür.
Sonda qəbul edilmiş dissertant Süleymanlı Natiqə Rəhim qızının mövzusu “D-qlükozanın sorbitol və qlukan turşusuna katalitik oksidləşməsi prosesinin tədqiqi”, rəhbərləri isə kimya elmlər doktoru, dosent Ə.R.Sucayev və kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Y.Ə. Abdullayev təsdiq edilmişdir.

Состоялось заседание Ученого совета Института химии присадок в расширенном составе
12 сентября 2023 года в Институте химии присадок Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось заседание Ученого совета в расширенном составе.
Прежде всего, Почетной грамотой и денежными премиями были награждены ведущий научный сотрудник лаборатории «Топливные композиции» института Нусрат Алиев и доктор химических наук, профессор и главный научный сотрудник лаборатории «Ингибиторы коррозии» Фикрет Мамедов по случаю их 85-летия.
Генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, передавший поздравления коллектива института обоим юбилярам, ​​отметил, что и Нусрат, и Фикрет муаллим много работали в научной и общественной деятельности этого научно-исследовательского учреждения. Он сообщил, что Фикрет муаллим на протяжении длительного времени проводил фундаментальные и прикладные исследования в направлении создания ингибиторов коррозии, пригодных для деятельности возглавляемой им лаборатории, а Нусрат муаллим создавал экологически безопасные, качественные присадки и топливные композиции на основе биодизельного топлива и способствовал обучению персонала.
Далее свои поздравления и пожелания по поводу юбиляров передали профессор Хагигат Джавадова, профессор Парвин Мамедова, ученый секретарь института, главный научный сотрудник Мехпара Сафарова, председатель профсоюзной организации Эльхан Исаков, ведущий научный сотрудник Мзия Мирзоева.
Позже, давая информацию о других вопросах повестки дня, генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев сообщил, вышла в свет элегантно оформленная монография исполнительного директора института, д.х.н., доц. Афсуна Суджаева «Ингибиторы нового поколения некоторых патологических процессов живых организмов». Книга предназначена для аспирантов, докторантов и других научных работников, которые проводят глубокие научные исследования в области органической химии, тонкого органического синтеза, биоорганической химии, фармацевтической химии в университетах и ​​научно-исследовательских институтах. При этом он подтвердил, что  Афсун Суджаев соответствует всем требованиям для получения ученого звания профессора, он достоин получения ученого звания профессора, и его кандидатура была выдвинута путем голосования.
Наконец были утверждены название диссертации Сулейманлы Натиги Рахим гызы — «Исследование процесса каталитического окисления D-глюкозы до сорбита и глюкановой кислоты», руководители — доктор химических наук, доцент А.Р.Суджаев и доктор философских наук по химии, доцент Ю.А.Абдуллаев.