Aşqarlar Kimyası Institutunun Elmi Şurasının geniş tərkibdə iclası keçirilib
12 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Elmi Şuranın geniş tərkibdə  iclası keçirilib.
İlk öncə İnstitutun “Yanacaq kompozisuyaları” laboratoriyasının baş elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nüsrət Əliyev və “Korroziya inhibitorları” laboratoriyasının baş elmi işçisi k.e.d., professor Fikrət Məmmədov 85 illik yubileyləri  münasibətilə İnstitutun və Azad Həmkarlar Təşkilatının Fəxri Fərmanı və pul mükafatları ilə təltif ediliblər.
İnstitut kollektivinin hər iki yubiliyara təbrikini çatdıran institutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev qeyd edib ki, həm Nüsrət müəllim, həm də Fikrət müəllim bu elmi-tədqiqat müəssisəsinin elmi-ictimai fəaliyyətində böyük əmək sərf ediblər. O bildirib ki, Fikrət müəllim uzun müddət rəhbərlik etdiyi laboratoriyanın fəaliyyətinə uyğun korroziya inhibitorlarının yaradılması, Nüsrət müəllim isə biodizel yanacağı əsasında ekoloji təhlükəsiz, yüksək keyfiyyətli aşqar və yanacaq kompozisiyalarının yaradılması istiqamətində fundamental və tətbiqyönlü tədqiqatlar aparmışlar, kadr hazırlığına töhfələr vermişdirlər.
Daha sonra  professor Həqiqət Cavadova, professor Pərvin Məmmədova , İnstitutun elmi katibi  baş elmi işçi Mehparə Səfərova, Həmkarlar Təşkilatının sədri Elxan İsakov, aparıcı elmi işçi Mirzoyeva Mziya yubiliyarlar haqqında təbrik və arzularını çatdırmışlar.
Daha sonra gündəlikdə duran digər məsələlər haqqında məlumat verən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, institutun icraçı direktoru k.e.d., dos. Əfsun Sucayevin  nəfis tərtibatda hazırlanan “Canlı orqanizmlərin bəzi pataloji proseslərinin yeni nəsil inhibitorlarlı” adlı monoqrafiyası çapdan çıxmışdır. Kitab universitet və elmi-tədqiqat institutlarında üzvi kimya, zərif üzvi sintez, bioüzvi kimya, əczaçılıq kimyası istiqamətlərində dərinləşdirilmiş elmi tədqiqat aparan magistrant, doktorant və digər elmi işçilər üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Eyni zamanda Əfsun Sucayevin professor elmi adı almaq üçün bütün tələblərə cavab verdiyini, professor elmi adı almağa layiq olduğunu vuğulamış və səsvermə yolu ilə onun namizədliyi irəli sürülmüşdür.
Sonda qəbul edilmiş dissertant Süleymanlı Natiqə Rəhim qızının mövzusu “D-qlükozanın sorbitol və qlukan turşusuna katalitik oksidləşməsi prosesinin tədqiqi”, rəhbərləri isə kimya elmlər doktoru, dosent Ə.R.Sucayev və kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Y.Ə. Abdullayev təsdiq edilmişdir.

Scientific Council has held its expanded meeting at the Institute of Chemistry of Additives
On September 12, 2023, Scientific Council has held its expanded meeting at the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
First of all, Nusrat Aliyev, PHD, Associate Professor and the leading researcher of the “Fuel compositions” laboratory of the institute, and Fikret Mammadov, the doctor of chemical sciences, professor and chief researcher of the “Inhibitors of Corrosion” laboratory, were awarded Certificate of Honor and cash prizes on the occasion of their 85th anniversary.
The  director general of the institute, Academician Vagif Farzaliev, who conveyed the congratulations of the team of the institute to both anniversaries, noted that both Nusrat and Fikret Muallim worked a lot in the scientific and public activities of this research institution. He informed that Fikret mualim conducted fundamental and applied research for a long time in the direction of creating corrosion inhibitors suitable for the activities of the laboratory headed by him, and Nusrat mualim created environmentally safe, high-quality additives and fuel compositions based on biodiesel and contributed to the training of personnel.
Further, professor Agigat Javadova, professor Parvin Mammadova, academic secretary of the institute, chief scientific officer Mehpara Safarova, chairman of the Trade Union Organization Elkhan Isakov, leading scientific officer Mziya Mirzoyeva conveyed their congratulations and wishes for the anniversary.
Later, giving information about other issues on the agenda, the director general of the institute, academician Vagif Farzaliev, said that an elegantly designed monograph by the executive director of the institute, Ph.D., Assoc.Professor Afsun Sujayev “New generation inhibitors of some pathological processes of living organisms”.
The book is intended for graduate students, doctoral students and other scientific workers who conduct deep scientific research in the field of organic chemistry, fine organic synthesis, bioorganic chemistry, pharmaceutical chemistry in universities and research institutes. At the same time, he confirmed that Afsun Sujayev meets all the requirements for receiving the academic title of professor, he is worthy of receiving the academic title of professor, and his candidacy was nominated by voting.
Finally, there were approved title of Suleimanly Natigi Rahim’s dissertation  – “Insleding the process of catalytic oxidation of D-glucose to sorbitol and glucan acid”, supervisors – Doctor of Chemical Sciences, Associate Professor A.R.Sujayev and Doctor of Philosophy in Chemistry, Associate Professor Yu.A. Abdullayev.