Aşqarlar Kimyası İnstitutunun fərqlənən gəncləri “2 Fevral – Gənclər Günü”ndə təltif ediliblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “2 Fevral – Gənclər Günü” ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Azərbaycanın ən cəsarətli və qüdrətli gəncləri olan şəhidlərimizin və ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1997-ci il fevralın 2-də imzalanan Fərmana əsasən, hər ilin 2 fevral tarixi ölkədə “Gəncləri Günü” kimi qeyd edilir: “Ulu öndər hər zaman gənclərə diqqət və qayğı göstərib və onların inkişafı üçün hər bir sahədə köməklik göstərib. Bu günün təsis olunması da Heydər Əliyevin gəncilyə göstərdiyi diqqət və qayğının bir nümunəsi idi. Xatırlatmaq üçün deyim ki, Gənclər Günü MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda qeyd olunub. Məhz Azərbaycanda Gənclər günü qeyd olunandan sonra digər MDB ölkələrində və Şərqi Avropa dövlətlərində də bu gün qeyd olunmağa başlayıb. Dünyada yalnız 1998-ci il avqustun 8-dən 12-dək Lissabonda keçirilən Konfransda BMT-nin qərarı ilə avqustun 12-si gənclər günü elan edilmişdir”.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, ölkəmizdə gənc nəslin problemlərinin həlli, onların cəmiyyət həyatında layiqli təbəqə kimi iştirakının təmin olunması üçün həyata keçirilən bütün zəruri tədbirlər Azərbaycan gəncliyini daha işıqlı sabaha aparacaq.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, Azərbaycan gəncliyinə böyük borcumuz var: “44 günlük Vətən Müharibəsi və 23 saat 47 dəqiq davam edən antiterror əməliyyatla Azərbaycanın suverenliyinin əldə olunmasında gənclərimiz canları və qanları bahasına qəhrəmanlıq dastanı yazdılar, ön sırada oldular, mətinlik və cəsarət nümayiş etdirdilər.
Ə.Sucayev  qeyd edib  ki, indiki gənclər daha fəaldılar: “Gənclərimiz göstərilən diqqət və qayğını yüksək dəyərləndirməklə yanaşı, məsuliyyətini də dərk edir və dövlətimizin müəyyənləşdirdiyi strateji vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsinə, respublikamızın dinamik inkişaf edən qüdrətli dövlətə çevrilməsi prosesinə töhfəsini verməyə çalışır”.
O, elmi gəncliyi bundan sonra daha da fəal olmağa çağırıb.
İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü Leyla Vahidzadə “2 Fevral Gənclər günü”nə həsr olunan maraqlı təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra İnstitun laboratoriya müdiri professor Həqiqət Cavadova gəncləri təbrik edib və onlara öz dəyərli məsləhətlərini verib.
Sonda Aşqarlar Kimyası İnstitutunun  gənc alim və mütəxəssisləri arasında ən fəal gənclər – Məcidi Nərgiz və Kazımzadə Şəfa sertifikat və pul mükafatı ilə təltif ediliblər.

Самые активные представители молодежи Института химии присадок были награждены в День молодежи
В Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное «2 февраля – Дню молодежи».  Мероприятие началось с минуты молчания и исполнения государственного гимна.
Выступивший на мероприятии генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев сообщил, что  согласно Указу, подписанному  общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 2 февраля 1997 года, 2 февраля каждого года в стране отмечается как «День молодежи»: «Великий лидер всегда уделял внимание и заботу молодежи, помогал ей во всех сферах для ее развития. Установление этого дня также стало примером  заботы Гейдара Алиева о молодежи. Напомню, что День молодежи отмечался в Азербайджане впервые в СНГ и среди стран Восточной Европы. После того, как День молодежи был отмечен в Азербайджане, его начали отмечать и в других странах СНГ и Восточной Европы. По решению ООН 12 августа был объявлен Днем молодежи в мире только на конференции, проходившей в Лиссабоне с 8 по 12 августа 1998 года».
В.Фарзалиев отметил, что все необходимые меры, реализуемые для решения проблем молодого поколения в нашей стране, обеспечения его участия в жизни общества как достойного класса, приведут молодежь Азербайджана к светлому будущему.
Выступая на мероприятии, исполнительный директор института, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев сказал: «Мы в большом долгу перед молодежью Азербайджана. 44-дневной Отечественной войной и антитеррористической операцией, длившейся 23-часа 47 минут,  наша молодежь ценой своей жизни и крови написала героическую сагу в приобретении Азербайджаном суверенитета. Они стояли в передних рядах, проявив отвагу и мужество.»
А.Суджаев отметил, что сегодняшняя молодежь более активна: «Наша молодежь ценит проявленное внимание и заботу, но также понимает свою ответственность и старается внести свой вклад в успешную реализацию стратегических задач, определенных нашим государством, и процесс преобразования нашей республику в динамично развивающееся мощное государство». Он призвал научную молодежь впредь быть более активной.
Лейла Вахидзаде, член Совета молодых ученых и специалистов института, выступила с интересным докладом, посвященным «Дню молодежи 2 февраля».
Затем заведующая лабораторией института профессор Агигат Джавадова поздравила молодых людей и дала им ценные советы.
В конце наиболее активные молодые люди среди молодых ученых и специалистов Института химии присадок  – Маджиди Наргиз и Кязимзаде Шафа были награждены грамотой и денежной премией.