Aşqarlar Kimyası İnstitutunun fərqlənən gəncləri “2 Fevral – Gənclər Günü”ndə təltif ediliblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “2 Fevral – Gənclər Günü” ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Azərbaycanın ən cəsarətli və qüdrətli gəncləri olan şəhidlərimizin və ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1997-ci il fevralın 2-də imzalanan Fərmana əsasən, hər ilin 2 fevral tarixi ölkədə “Gəncləri Günü” kimi qeyd edilir: “Ulu öndər hər zaman gənclərə diqqət və qayğı göstərib və onların inkişafı üçün hər bir sahədə köməklik göstərib. Bu günün təsis olunması da Heydər Əliyevin gəncilyə göstərdiyi diqqət və qayğının bir nümunəsi idi. Xatırlatmaq üçün deyim ki, Gənclər Günü MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda qeyd olunub. Məhz Azərbaycanda Gənclər günü qeyd olunandan sonra digər MDB ölkələrində və Şərqi Avropa dövlətlərində də bu gün qeyd olunmağa başlayıb. Dünyada yalnız 1998-ci il avqustun 8-dən 12-dək Lissabonda keçirilən Konfransda BMT-nin qərarı ilə avqustun 12-si gənclər günü elan edilmişdir”.
V.Fərzəliyev qeyd edib ki, ölkəmizdə gənc nəslin problemlərinin həlli, onların cəmiyyət həyatında layiqli təbəqə kimi iştirakının təmin olunması üçün həyata keçirilən bütün zəruri tədbirlər Azərbaycan gəncliyini daha işıqlı sabaha aparacaq.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, Azərbaycan gəncliyinə böyük borcumuz var: “44 günlük Vətən Müharibəsi və 23 saat 47 dəqiq davam edən antiterror əməliyyatla Azərbaycanın suverenliyinin əldə olunmasında gənclərimiz canları və qanları bahasına qəhrəmanlıq dastanı yazdılar, ön sırada oldular, mətinlik və cəsarət nümayiş etdirdilər.
Ə.Sucayev  qeyd edib  ki, indiki gənclər daha fəaldılar: “Gənclərimiz göstərilən diqqət və qayğını yüksək dəyərləndirməklə yanaşı, məsuliyyətini də dərk edir və dövlətimizin müəyyənləşdirdiyi strateji vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsinə, respublikamızın dinamik inkişaf edən qüdrətli dövlətə çevrilməsi prosesinə töhfəsini verməyə çalışır”.
O, elmi gəncliyi bundan sonra daha da fəal olmağa çağırıb.
İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü Leyla Vahidzadə “2 Fevral Gənclər günü”nə həsr olunan maraqlı təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra İnstitun laboratoriya müdiri professor Həqiqət Cavadova gəncləri təbrik edib və onlara öz dəyərli məsləhətlərini verib.
Sonda Aşqarlar Kimyası İnstitutunun  gənc alim və mütəxəssisləri arasında ən fəal gənclər – Məcidi Nərgiz və Kazımzadə Şəfa sertifikat və pul mükafatı ilə təltif ediliblər.

The active youth representatives of the Institute of Chemistry of Additives were awarded on Youth Day
222
An event dedicated to “February 2 – Youth Day” was held at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event began with a minute of silence and the playing of the national anthem.
Speaking at the event, the director general of the institute, academician Vagif Farzaliyev, said that according to the Decree signed by national leader Heydar Aliyev on February 2, 1997, February 2 of every year in the country is celebrated as “Youth Day”: “The great leader always paid attention and care to the young people, helped them in all areas for their  development. The establishment of this day also became an example of Heydar Aliyev’s care for youth. Let me remind you that Youth Day was celebrated in Azerbaijan for the first time in the CIS and among Eastern European countries. After Azerbaijan, this day began to be celebrated in other CIS and Eastern European countries. By decision of the UN, August 12 was declared World Youth Day only at a conference held in Lisbon from August 8 to 12, 1998.”
V. Farzaliyev noted that all the necessary measures taken to solve the problems of the younger generation in our country, ensuring their participation in the life of society as a worthy class, would lead Azerbaijan youth to a bright future.
Speaking at the event, the executive director of the institute, Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev said: “We are greatly indebted to Azerbaijan youth. By participation in the 44-day Patriotic War and the anti-terrorist operation, which lasted 23 hours and 47 minutes, our youth, at the cost of their lives and blood, wrote heroic saga in the history of  Azerbaijan’s sovereignty. They stood in the front ranks, showing bravery  and courage.”
A. Sujayev noted: “Today’s youth is more active. Our youth appreciate the attention and care shown, but also understand their responsibility and try to contribute to the successful implementation of the strategic objectives defined by our state, and the process of transforming our republic into a dynamically developing powerful state “. He called on young scientists to be more active in the future.
Leila Vahidzadeh, a member of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, made an interesting report dedicated to “February 2 – Youth Day”.
Then the head of the institute’s laboratory, Professor Agigat Javadova, congratulated the young people and gave them valuable advice.
At the end, the most active young people among young scientists and specialists of the Institute of Chemistry of Additives  – Majidi Nargiz and Kazimzadeh Shafa were awarded a diploma and a cash prize.