Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş “Gənc Tədqiqatçıların VIII Beynəlxalq Elmi Konfransı” keçirilib.
Beynəlxalq tədbirə 9 ölkədən ümumilikdə müxtəlif elm sahələri üzrə 700-ə yaxın tezis və məqalə göndərildiyini, onlardan 548-nin konfransın proqramına daxil edildiyi bildiriblər. Konfransa Azərbaycanın 35-dən çox ali təhsil müəssisəsindən məruzələrin təqdim olunduğunu deyən  rektor Yaqub Piriyev gənc tədqiqatçıların nailiyyətlərini ictimaiyyətə çatdırmaq, tədqiqat işlərinə marağın artırılması baxımından konfransın əhəmiyyətini yüksək dəyərləndirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun doktorantı Kazımzadə Lamiyə Kazım qızı məruzə ilə iştirak edib, konfrans iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.

Молодой учёный Института химии присадок приняла участие в конференции
«VIII Международная научная конференция молодых исследователей», посвященная 101-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, прошла при совместной организации Бакинского инженерного университета (БИУ) и Академии Государственного таможенного комитета.
Согласно информации, на международное мероприятие из 9 стран было прислано около 700 тезисов и статей в различных областях науки, и 548 из них вошли в программу конференции.
Ректор Ягуб Пириев сообщил, что на конференции были представлены доклады более чем 35 высших учебных заведений Азербайджана. Он высоко оценил важность конференции с точки зрения доведения до общественности достижений молодых исследователей и повышения интереса к исследовательской работе, и пожелал. успехов участникам.
Кязимзаде Ламия Казим гызы, аспирант Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, выступила на конференции с докладом и ответила на вопросы участников конференции. Кязымзаде Ламии Кязиму вручен сертификат.