Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş “Gənc Tədqiqatçıların VIII Beynəlxalq Elmi Konfransı” keçirilib.
Beynəlxalq tədbirə 9 ölkədən ümumilikdə müxtəlif elm sahələri üzrə 700-ə yaxın tezis və məqalə göndərildiyini, onlardan 548-nin konfransın proqramına daxil edildiyi bildiriblər. Konfransa Azərbaycanın 35-dən çox ali təhsil müəssisəsindən məruzələrin təqdim olunduğunu deyən  rektor Yaqub Piriyev gənc tədqiqatçıların nailiyyətlərini ictimaiyyətə çatdırmaq, tədqiqat işlərinə marağın artırılması baxımından konfransın əhəmiyyətini yüksək dəyərləndirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun doktorantı Kazımzadə Lamiyə Kazım qızı məruzə ilə iştirak edib, konfrans iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.

Young scientist of the Institute of Chemistry of Additives has participated in the conference
The “VIII International Scientific Conference of Young Researchers”, dedicated to the 101st anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev, was held jointly by the Baku Engineering University (BEU) and the Academy of the State Customs Committee.
According to the information, about 700 theses and articles in various fields of science were sent to the international event from 9 countries, and 548 of them were included in the conference program.
Rector Yagub Piriyev said that reports from more than 35 higher educational institutions of Azerbaijan were presented at the conference. He highly appreciated the importance of the conference in terms of communicating the achievements of young researchers to the public and increasing interest in research work, and wished good luck to the participants.
Kazimzadeh Lamia Kazim gizi, a graduate student at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, made a report at the conference and answered questions from conference participants. Kazimzadeh Lamiya Kazim was awarded a certificate.