29 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Sürtkü kompozisiyaları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramazanova Yulduz Böyük Ağa qızının “2314.01 – Neft kimyası” ixtisasında elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün tamamladığı dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib.
Texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsinin iddiaçısı Y.Ramazanova “Müxtəlif təyinatlı dizel mühərrikləri üçün Bakı və müasir baza yağları əsasında yüksək keyfiyyətli motor yağlarının yaradılması” mövzusunda dissertasiya işini akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda müvəffəqiyyətlə müdafiə edib.
İddiaçının elmi məsləhətçiləri Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və professor Həqiqət Cavadova olmuşdur.
Y.Ramazanova mövzu ilə əlaqədar əldə etdiyi mühüm fundamental və tətbiqyönlü elmi yeniliklərdən danışıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Y.Ramazanova işlənmiş motor yağının regenerasiyası yaradılmış və regenerasiya olunmuş yağ məhsulları əsasında müxtəlif sürtkü kompozisiyalarının yaradılması sahəsində elmi tədqiqatlar aparıb.
Dissertasiya işi üzrə 80 elmi əsər, o cümlədən 23 məqalə, 38 konfrans materialı məruzə tezisi nəşr edilmiş, 19 patent alınmışdır.

The leading researcher of the “Lubricant compositions” laboratory of the Institute of Chemistry of Additives defended her doctoral thesis
312
On September 29, 2023, the leading researcher of the “Lubricating Compositions” Laboratory of Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan defended her completed thesis for the degree of Doctor of Chemical Sciences.
Yu.Ramazanova, a candidate for the degree of Doctor of Technical Sciences, successfully defended her doctoral thesis on the topic “Creation of high-quality motor oils based on Baku and modern base oils for diesel engines of various uses” at academician Yu.Mamedaliyev Institute of Petroleum Chemical Processes.
Scientific advisers of th contender were the director general  academician Vagif Farzaliyev and professor Hagigat Javadova.
Yu.Ramazanova spoke about the important fundamental and applied scientific developments obtained on this topic.
According to the information, Yu. Ramazanova created a system of regeneration of used motor oil and conducted scientific research in the field of creating various lubricating compositions based on regenerated petroleum products.
80 scientific works were published, including 23 articles, 38 conference materials, abstracts of reports, and 19 patents were obtained. The dissertation work was carried out in the laboratory “Lubricating compositions” of the Institute of Chemistry of Additives.