29 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Sürtkü kompozisiyaları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramazanova Yulduz Böyük Ağa qızının “2314.01 – Neft kimyası” ixtisasında elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün tamamladığı dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib.
Texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsinin iddiaçısı Y.Ramazanova “Müxtəlif təyinatlı dizel mühərrikləri üçün Bakı və müasir baza yağları əsasında yüksək keyfiyyətli motor yağlarının yaradılması” mövzusunda dissertasiya işini akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda müvəffəqiyyətlə müdafiə edib.
İddiaçının elmi məsləhətçiləri Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və professor Həqiqət Cavadova olmuşdur.
Y.Ramazanova mövzu ilə əlaqədar əldə etdiyi mühüm fundamental və tətbiqyönlü elmi yeniliklərdən danışıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Y.Ramazanova işlənmiş motor yağının regenerasiyası yaradılmış və regenerasiya olunmuş yağ məhsulları əsasında müxtəlif sürtkü kompozisiyalarının yaradılması sahəsində elmi tədqiqatlar aparıb.
Dissertasiya işi üzrə 80 elmi əsər, o cümlədən 23 məqalə, 38 konfrans materialı məruzə tezisi nəşr edilmiş, 19 patent alınmışdır.

Ведущий научный сотрудник лаборатории «Смазочные композиции» Института химии присадок защитила докторскую диссертацию
278
29 сентября 2023 года ведущий научный сотрудник лаборатории «Смазочные композиции» Института химии присадок им.академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики защитила завершенную диссертацию на получение ученой степени доктора химических наук.
Ю.Рамазанова, кандидат на получение ученой степени доктора технических наук, успешно защитила докторскую диссертацию на тему «Создание высококачественных моторных масел на основе бакинских и современных базовых масел для дизельных двигателей различного назначения» в Институте нефтехимических процессов им.академика Ю.Мамедалиева.
Научными консультантами претендента были генеральный директор Института химии присадок академик Вагиф Фарзалиев и профессор Хагигат Джавадова.
Ю.Рамазанова рассказала о важных фундаментальных и прикладных научных разработках, полученных по данной теме.
Согласно информации, Ю.Рамазанова создала систему регенерации отработанного моторного масла и провела научные исследования в области создания различных смазочных композиций на основе регенерированных нефтепродуктов.
Опубликовано 80 научных работ, в том числе 23 статьи, 38 материалов конференций, тезисы докладов, получено 19 патентов. Диссертационная работа выполнена в лаборатории «Смазочные композиции» Института химии присадок.