Aşqarlar kimyası məktəbinin banisi
Mayın 31-də görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) ilk direktoru akademik Əli Quliyevin anadan olmasının 111-ci ildönümü tamam olur. O, müəllimi akademik Yusif Məmmədəliyevlə birlikdə yüksəkkeyfiyyətli aviasiya yanacağı sayılan alkilbenzinin alınması prosesinin tədqiqi ilə məşğul olub. İkinci Dünya müharibəsi başlayanda Əli Quliyev laboratoriyanın əsas işi olan aviasiya benzinlərinin tədqiqindən kənarlaşdırılıb. O illərdə gənc tədqiqatçıya cəbhə üçün tank əleyhinə yandırıcı butulkaların istehsalında elmi yeniliklər etmək və indiyə qədər mövcud olanların təsir imkanlarının artırılması kimi daha məsul bir iş tapşırılıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirlər Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayevin “Aşqarlar kimyası məktəbinin banisi” məqaləsində yer alıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, Əli Quliyevin müharibə illərində diqqətçəkən nailiyyətlərindən biri tank əleyhinə butulkaların – başqa sözlə “Molotov kokteyli”nə yeni növ qarışıqların yaradılması olub. Təxmini hesablamalara görə, onun tərəfindən hazırlanmış alışdırıcı qarışıqdan hər il cəbhəyə yüz minlərlə butulka göndərilirdi.
Hərbi sahənin tələb etdiyi işlərdən biri də əl qumbaralarının yaradılması olub. Cəbhəyə göndərilməzdən əvvəl onların üzərində texniki yoxlama aparılıb. Sınaqlardan biri bədbəxtliyə səbəb olur – qumbara Əli Quliyevin əlində partlayır. O sağ əlini itirir, gözləri yanır, bir çox orqanları ciddi zədə alır. Müalicə nəticəsində görmə qabiliyyəti bərpa olunsa da, əlini itirməsi müharibəni ona və ətrafındakılara heç vaxt unutdurmayacaq aci xatirəyə dönür. Belə fiziki və mənəvi zərbəyə baxmayaraq, bu iradəli insan əvvəlki işinə qayıdır və iki əli olanlardan ikiqat çox çalışır və yeni elmi uğurlara imza atır. Onun haqqında diqqəti cəlb edən ibrətamiz bir faktda deyilir ki, akademik Əli Quliyev həm sol əli ilə işləyir, əvvəllər ona uzadılan sağ əli sol əli ilə sıxırmış. Amma bu hadisədən xəbərdar olanlar isə salamlaşarkən ona sol əllərini uzadırlar.
Aşqarların sintezi və tətbiqi sahəsində məqsədyönlü tədqiqatlar aparmaq üçün Y.Məmmədəliyevin təklifi ilə 1945-ci ildə Kuybışev adına Elmi-Tədqiqat Neft İnstitutunda Ə.Quliyevin rəhbərliyi ilə ixtisaslaşmış laboratoriya yaradıldı. İlk dəfə bu kollektiv tərəfindən aparılan fundamental tədqiqatlar ölkədə aşqarların sənaye istehsalının təməlini qoydu. Tezliklə bu laboratoriya tərəfindən SSRİ-də ilk dəfə olaraq bir sıra aşqarlar yaradıldı və istehsalata tətbiq edildi. Aşqarların işlənib-hazırlanması və sənayeyə tətbiqi sahəsindəki xidmətlərinə görə Ə.Quliyev bir sıra əməkdaşları ilə birlikdə 1948 və 1950-ci illərdə SSRİ Dövlət mükafatı laureatı adına layiq görüldü.
Laboratoriyada müxtəlif növ aşqarların işlənib-hazırlanması və sənayedə tətbiq edilməsi sahəsində aparılan intensiv tədqiqatlarla yanaşı, aşqarlar kimyası sahəsində fundamental tədqiqatlara da başlanılmışdı. Problemin vacibliyini və aşqarların yaradılması və tətbiqində əldə edilmiş nailiyyətləri, həmçinin aşqarlar kimyasının fundamental məsələləri üzrə əldə edilmiş mühüm elmi nəticələri nəzərə alan SSRİ-nin görkəmli alimlərinin təklifi ilə 1965-ci ildə AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun Aşqarların sintezi və texnologiyası laboratoriyasının əsasında ilk ixtisaslaşmış Aşqarlar Kimyası İnstitutu yaradıldı.
Akademik Ə.Quliyev 1987-ci ilədək institutun direktoru olub. Onun rəhbərlik etdiyi illər ərzində institut aşqarlar kimyası sahəsində görkəmli nailiyyətlər qazanıb.
Keçmiş İttifaqda istehsal edilən bəzi xüsusi təyinatlı mühərriklərin və transmissiya sistemlərinin normal işləməsini təmin edən sürtkü yağları da akademik Ə.Quliyevin bilavasitə rəhbərliyi və iştirakı ilə AKİ tərəfindən onun aşqarları əsasında yaradılıb. Strateji əhəmiyyətli bu yağlar hazırda da respublikanın müdafiə qabiliyyətinin möhkəmləndirilməsi üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Akademik Ə.Quliyev və əməkdaşları 1971-ci ildə Bakı neftindən alınan motor yağlarının keyfiyyətini yüksəldən yeni aşqarların sintezi, texnologiyasının hazırlanması, sənayedə tətbiqi və onların əsasında sürtkü kompozisiyaları yaratdıqlarına görə Azərbaycan SSR Dövlət mükafatına layiq görüldülər.
Akademik Ə.Quliyev 50 illik elmi fəaliyyəti ilə aşqarlar kimyası sahəsində elmi məktəb yaradıb. Onun məktəbinin yetirmələri sırasında 19 elmlər doktoru, 60-dan çox elmlər namizədi var. Ə.Quliyev neft kimyası, aşqarlar kimyası və üzvi kimyanın mühüm problemlərindən bəhs edən 600-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 200-ə yaxın ixtira və 10 monoqrafiyanın müəllifidir. 1972-ci ildə çapdan çıxan “Yağlara və yanacaqlara əlavə edilən aşqarların kimyası və texnologiyası” monoqrafiyası slovak və macar dillərinə tərcümə olunub. O, Azərbaycanı bir sıra xarici ölkələrin elmi mərkəzlərində, elmi konfrans, konqres və simpoziumlarda layiqli təmsil edib. Akademik Ə.Quliyevin 80 illik yubileyi ərəfəsində 1992-ci ildə Aşqarlar Kimyası İnstitutuna onun adı verilib.
2013-cü ildən institutda “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev mükafatı” təsis edilib. Bu institutda çalışan gənc alim və mütəxəssislərdən hər il bir nəfər həmin mükafata layiq görülür. Keçən il institutda akademik Ə.Quliyevin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müxtəlif təyinatlı üzvi maddələr və kompozision materiallar” mövzusunda respublika elmi konfransı yüksək səviyyədə keçirilib. Bütün bunlar böyük alimin yaratdığı aşqarlar kimyası məktəbinin yetirmələrinin, onun davamçılarının Əli Quliyev şəxsiyyətinə və alimliyinə olan vəfa borcudur.

Основатель школы химии присадок
31 мая исполняется 111 лет со дня рождения выдающегося ученого, Заслуженного деятеля науки, первого директора Института химии присадок (ИХП) академика Али Кулиева. Вместе со своим учителем, академиком Юсифом Мамедалиевым, он занимался исследованием процесса получения  алкилбензина, который считается высококачественным авиационным топливом. Когда началась Вторая мировая война, Али Кулиева отстранили от исследований авиационного бензина, которые были основной работой лаборатории. В те годы перед молодым исследователем были поставлены более ответственные задачи, такие как внесение научных новшеств в производство противотанковых зажигательных бутылок для фронта и повышение эффективности существующих.
Как сказано в сообщении АЗЕРТАДЖ, эти идеи были включены в статью «Основатель школы химии присадок» исполнительного директора Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования д-ра Афсуна Суджаева. В статье упоминается, что одним из замечательных достижений Али Кулиева в годы войны стало создание противотанковых бутылок, иначе говоря, нового вида смеси для «коктейля Молотова». По подсчетам, ежегодно на фронт отправляли сотни тысяч бутылок приготовленной им зажигательной смеси.
Одной из задач, которую ставили военные, было создание ручных гранат. Перед отправкой на фронт был проведен их технический осмотр. В результате одно из испытаний произошло несчастье — в руках Али Кулиева взорвалась граната. Он потерял правую руку, у него были обожжены глаза, сильно повреждены многие органы. Хотя в результате лечения его зрение было восстановлено, потеря руки осталось горьким воспоминанием о войне, которое он и его окружающие никогда не забывали. Несмотря на такой физический и моральный удар, этот волевой человек вернулся к своей прежней работе и работал в два раза усерднее двух рук и добивался новых научных достижений. Поучительный факт, привлекающий внимание к нему, говорит о том, что академик Али Кулиев работал как левой рукой, так и сжимал левой рукой протянутую ему правую руку. Но те, кто был в курсе этого события, протягивал ему левую руку при приветствии.
Для проведения целенаправленных исследований в области синтеза и применения присадок по предложению Ю.Мамедалиева в 1945 году в НИИ нефти им.Куйбышев была создана специализированная лаборатория под руководством А.Кулиева. Фундаментальные исследования, проведенные этим коллективом, впервые заложили основы промышленного производства присадок в стране. Вскоре в этой лаборатории впервые в СССР был создан и внедрен в производство ряд присадок. В 1948 и 1950 гг. А.Кулиев и ряд его сотрудников были удостоены звания Лауреата Государственной премии СССР за заслуги в области разработки и применения присадок в промышленности. Помимо интенсивных исследований в области разработки и применения различных типов присадок в лаборатории, также были начаты фундаментальные исследования в области химии присадок. Учитывая важность проблемы и достижения в области создания и применения присадок, а также важные научные результаты, полученные по фундаментальным вопросам химии присадок, в 1965 г. на базе лаборатории  Синтез и технология присадок  Института нефтехимических процессов НАНА в 1965 году был создан Институт химии присадок.
Академик  А.Кулиев был директором института до 1987 года. За годы под его руководством институт добился выдающихся достижений в области химии присадок. Смазочные материалы, обеспечивающие нормальную работу некоторых двигателей специального назначения и систем трансмиссии, выпускавшихся в бывшем Союзе, также были созданы в институте  под непосредственным руководством и участием академика А.Кулиева на основе его присадок. Эти стратегически важные масла  важны для укрепления обороноспособности республики. В 1971 году академик А.Кулиев и его сотрудники были удостоены Государственной премии Азербайджанской ССР за синтез, разработку технологии, промышленное применение новых присадок, улучшающих качество моторных масел, получаемых из бакинской нефти, и создание смазочных композиций на их основе.
Академик А.Кулиев за 50 лет своей научной деятельности создал научную школу в области химии присадок. Среди выпускников его школы 19 докторов наук и более 60 кандидатов наук. А.Кулиев является автором более 600 научных работ, в том числе около 200 изобретений и 10 монографий, посвященных актуальным проблемам нефтехимии, химии присадок и органической химии. Монография «Химия и технология присадок к маслам и топливам», изданная в 1972 г., была переведена на словацкий и венгерский языки. Он представлял Азербайджан в ряде зарубежных научных центров, научных конференциях, конгрессах и симпозиумах. В 1992 году, накануне 80-летия академика А.Кулиева, Институту химии присадок было присвоено его имя.
С 2013 года в институте учреждена «Премия академика Али Кулиева для молодежи». Ежегодно кто-то из молодых ученых и специалистов, работающих в этом институте, удостаивается награды. В прошлом году в институте на высоком уровне прошла республиканская научная конференция, посвященная 110-летию академика А.Кулиева на тему «Органические вещества и композиционные материалы различного назначения». Все это долг верности личности и науке Али Кулиева учеников школы химии присадок, созданной великим ученым, и его последователей.