Azərbaycan aşqarlar kimyasına uğur qazandıran alim
Bu günlərdə ölkəmizdə texnika sahəsi üzrə akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 3 alimi – akademik Vaqif Fərzəliyev, professorlar Həqiqət Cavadova və Əfsun Sucayev “Xüsusi təyinatlı sürtkü yağlarının yaradılması və istehsalının təşkili” mövzusunda kompleks elmi-texniki araşdırmalara görə Dövlət Mükafatına layiq görülüblər. Əməkdaşımız laureatlardan biri – Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev ilə görüşərək ondan müsahibə götürüb. Məlumat üçün bildirək ki, istedadlı kimyaçı alim Ə.Sucayev 172 elmi əsərin müəllifidir. Məqalələrin 60-ı “Web of Science” və “Scopus” elmi bazalarına daxil olan nüfuzlu xarici jurnallarda çap olunub. Elmi əsərlərinə dünya alimləri tərəfindən 1679 istinad edilib. H-indeksi 23-dür.
– Əfsun müəllim, Dövlət Mükafatı­na layiq görülən elmi-texniki ixtiranız haqqında oxuculara qısa məlumat ver­məyinizi xahiş edirəm…
– Mən öz adımdan, digər alim yoldaş­larım adından, ilk növbədə, dövlətimizin başçısı, cənab İlham Əliyevə bizim əmə­yimizi yüksək qiymətləndirdiyi üçün dərin təşəkkür etmək istəyirəm. Hər birimiz dövlətimizin bu ali mükafatını, bütövlük­də elmimizə və alimlərə verilən yüksək qiymət kimi qəbul edirik.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu elmi-tex­noloji ixtira Azərbaycanda akademik Yu­sif Məmmədəliyev, Əli Quliyev kimi dün­ya şöhrətli alimlərin vaxtilə yaratdığı elmi məktəblərin parlaq ənənələrinin davam etdiyini təsdiq edir.
Xatırlatmaq istərdim ki, Aşqarlar Kim­yası İnstitutunun (AKİ) elmi-təcrübi fəa­liyyətinin əsas istiqamətini sürtkü mate­rialları və aşqarların yaradılması, onların tətbiqi əsaslarının işlənməsi təşkil edir.
Belə bir elmi-texniki nailiyyətin bizim institutda əldə olunması heç də təsadü­fi deyil. Məlumdur ki, hələ keçmiş SSRİ dövründə aşqarlar sahəsində üç mühüm elmi mərkəzdən biri, müstəqillik dönə­mində isə yeganə elmi mərkəz olan AKİ alimləri tərəfindən bir sıra xüsusi təyinatlı sürtkü yağları yaradılıb. Bu istiqamətdə nümunəvi fəaliyyətimizi davam etdirərək Aşqarlar Kimyası İnstitutu alimləri olaraq daha bir uğura imza atdıq.
Yeni motor yağının özəlliyi ilin bütün mövsümlərində işləməsi və ən son mar­kalı texnikalarda təcrübi sınaqdan uğurla keçməsi oldu. Nüfuzlu sınaq komissiyası bu yağın istifadəsini tam məqsədəuyğun hesab etdi.
– AKİ-nin alimlər qrupunun əldə et­diyi yeni elmi-texnoloji nailiyyətə bey­nəlxalq elm ictimaiyyətinin reaksiyası necə olub?
– AKİ-nin aşqarlar kimyası sahəsində böyük təcrübəsi və zəngin elmi ənənələri var. Sovet dövründə təkcə ölkəmiz üzrə demirəm, bütün keçmiş SSRİ üzrə sürtkü materiallarına, yağlara olan tələbatın 20 faizini bu elmi-tədqiqat müəssisəsi ödə­yib.
Təqdirəlayiq haldır ki, institutda yara­dılmış xüsusi təyinatlı motor yağının Pa­kistan, Banqladeş, Tailand və Mərakeş kimi yaxın və uzaq ölkələrə ixracı nəzər­də tutulur. Artıq müqavilələr də bağlanıb.
Dövlət Mükafatı laureatları olaraq fəxr edirik ki, ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam bərpa etmiş ölkəmizin iqtisadi inkişa­fına və müdafiə qüdrətinin artırılmasına xidmət edən bir nailiyyətə imza atmışıq.
Belə bir deyim var, sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol. Tarixi Zəfərmizi gözü götürməyən bəzi xarici güc mərkəzləri bizi bir sıra strateji malların, o cümlədən hərbi təyinatlı məhsulların idxalına qada­ğa qoyulması ilə təhdid edirlər. Yaratdığı­mız strateji yağlar ölkəmizi bu məhsullar üzrə xarici asılılıqdan tam azad edir. Bu istiqamətdə nəzəri və təcrübi fəaliyyəti­mizi daha da genişləndirəcəyik.
Beynəlxalq elmi ictimaiyyətin əldə etdiyimiz elmi uğura reaksiyası müsbət­dir. Bağlanan müqavilələr məhz bunun göstəricisidir.
– AKİ-də son vaxtlar qazanılan di­gər yeni elmi uğurları barədə də söz açmağınız yerinə düşərdi…
– Məlumdur ki, AKİ-də hazırlanan bir sıra yeni aşqar üzvi birləşmələr həm də potensial dərman maddələri kimi tədqiq edilir. ABŞ, Portuqaliya, Türkiyə, İtaliya, Rusiya, Belarus kimi ölkələrin aparıcı elmi mərkəzlərinin alimləri ilə beynəlxalq tədqiqat qrupları yaratmışıq. Onlarla müştərək tədqiqatların nəticəsi olaraq sintez etdiyimiz 300-ə yaxın fizioloji fəal maddələrin bədxassəli şiş, Alzeymer, qlaukoma, şəkərli diabet kimi bəzi geniş yayılan xəstəlliklərə qarşı yeni nəsil en­zim-izoenzim inhibitorlarını yaratmışıq.
Bununla da biz, ilk növbədə yeni bir elmi istiqamət kimi bioüzvi kimyanı xa­ricdən ölkəmizə gətirmişik desək, yerinə düşər. Bu yeniliklərin nəticəsi olaraq son 10 ildə dünyanın nüfuzlu qlobal elmi ba­zalarında 70-ə yaxın məqalə dərc edil­miş, onlara dünya alimləri tərəfindən 2 minə yaxın istinad edilmişdir.
Bu günlərdə Azərbaycandan 3 univer­sitetin elmmetrik meyarlara görə dünya universitetlərinin reytinq siyahısında yer almasını həmin ali məktəblərin alimləri ilə yanaşı, həm də elmi-tədqiqat institutları, o cümlədən AKİ-nin aparıcı alimlərinin fəaliyyətinin nəticəsi hesab etmək olar.
– Ötən ay ABŞ-nin nüfuzlu bey­nəlxalq elm və mühəndislik yarışma­sında medal qazanan Bakı məktəb­lilərinin elmi layihəsi bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlara aid idimi?
– Tamamilə doğru vurğuladınız. Bu ilin 11–17 may tarixlərində Kaliforniya şəhərində keçirilən Beynəlxalq elm və mühəndislik yarışmasında (ISEF) pay­taxtdakı “Dünya məktəbi”nin X sinif şa­girdləri Səid Aslanov və İbrahim Allah­verdiyev “Biotibb və sağlamlıq elmləri” kateqoriyası üzrə bürünc medala layiq görülüblər. Onlar mənim elmi rəhbərliyim altında “Fizioloji fəal üzvi birləşmələr” laboratoriyasında “Alzeymer xəstəliyinə qarşı yeni nəsil enzim-izoenzim inhbitor­ların yaradılması” mövzusunda tədqiqat işləri aparıblar.
Həmin layihə bundan öncə ölkəmizdə keçirilən “Sabahın alimləri” XIII Respubli­ka müsabiqəsində qızıl medala layiq gö­rüldüyü üçün ISEF-ə vəsiqə qazanmışdı.
Ölkəmizdə elmi tədqiqat işinə meyli olan və yüksək elmi tədqiqat nəticələri əldə etmiş istedadlı şagirdlərin aşkarlan­ması üçün 2012-ci ildən etibarən ISEF-ə seçim turu olan “Sabahın alimləri” Res­publika müsabiqəsi keçirilir.
Sözügedən müsabiqədə şagirdlərin əsasən riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, eko­logiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri olmaqla 8 istiqamət üzrə elmi-tədqiqat layihələri dəyərləndirilir.
Diqqəti cəlb edən fakt odur ki, 2012-ci ildən ISEF-də yarışan Azərbaycan mək­təbliləri indiyə qədər heç vaxt medal qa­zanmamışlar. Bu il bugünün şagirdi, sa­bahın böyük alimi olacaq yetirmələrimizin bürünc medal qazanmaqla ölkəmiz adına bir ilkə imza atması qürurverici uğurdur.
– Əfsun müəllim, elm daim inki­şafdadır. Sizin özünüzün bir alim kimi hansı yeni hədəflərniz var?
– Elm bir yerdə durmur, daim inki­şafdadır. Qarşıya qoyulan hər bir hədəfə çatmaq üçün daim fədakarcasına çalış­maq tələb olunur. Bu gün elmi fəaliyyətin elmmetrik meyarlar üzrə dəyərləndiril­məsinə görə ölkəmiz Cənubi Qafqazda birinci yerdədir. Amma bundan sonra regionda birinciliyi qorumaq bizim üçün yeni hədəf ola bilməz. Alimlərimizin bun­dan sonrakı əsas hədəfi dar çərçivədə MDB, geniş anlamda Avropa ölkələri ilə elmi rəqabət aparmaqdır. Əlbəttə, mənim özümün də bir çox yüksək hədəflərim var. Mən əminəm kimi, Azərbaycan alim­ləri bir çox sahələrdə, xüsusilə aşqarlar kimyası istiqamətndə qlobal səviyyədə parlaq uğurlara imza atmaq potensialına maliikdirlər.
Bir məqamı da vurğulamaq istərdim. Məşğul olduğumuz kimya elə bir elm sahəsidir ki, onu müasir fiziki-kimyəvi cihazlar, reaktivlər olmadan təsəvvür etmək çətindir. Tədqiqat institutlarının laboratoriya avadanlıqlarını, reaktiv təc­hizatını dünyanın aparıcı elm mərkəzlə­rinin səviyyəsinə yüksəldə bilsək, inanın ki, həsəd apardığımız Nobel mükafatını Azərbaycana qazandıra biləcək istedadlı alimlərimiz vardır.

A scientist who brought success to the chemistry of additives in Azerbaijan
Recently in our country, 3 scientists from Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives – Academician Vagif Farzaliyev, Professors Hagigat Javadova and Afsun Sujayev were awarded the State Prize in the field of technology for complex scientific and technical research on the topic of “Creation and organization of production of special-purpose lubricating oils.” Our employee met with one of the laureates – Executive Director of the Institute of Chemistry of Additives, Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev and interviewed him. For information, we inform you that the talented chemist A.Sujayev is the author of 172 scientific papers. 60 articles have been published in prestigious foreign journals included in the scientific databases “Web of Science” and “Scopus”. His scientific works have been cited by world scientists 1679 times. The Hirsch index is 23.
– Afsun muallim, please give readers brief information about your scientific and technical invention, which was awarded the State Prize…
– On behalf of myself and my fellow scientists, first of all, I would like to deeply thank the head of our state, Mr.Ilham Aliyev, for the high assessment of our work. Each of us accepts this highest award of our state as a high assessment given to our science and scientists in general.
It should be noted that this scientific and technical invention confirms the continuation of the bright traditions of scientific schools created in Azerbaijan by world-famous scientists such as Academicians Yusif Mammadaliyev and Ali Guliyev.
Let me remind you that the main direction of scientific and experimental activity of the Institute of  Chemistry of Additives(ICA) is the creation of lubricants and additives, as well as the development of the principles of their application.
Such scientific and technical success was achieved at our institute for a reason. It is known that a number of special-purpose lubricants were created by scientists from the Institute of Chemistry of Additives, which was one of three important scientific centers in the field of additives during the former USSR and the only scientific center during the period of independence. Continuing our exemplary work in this direction, we have achieved another success as scientists of the Institute of Chemistry of Additives.
A special feature of the new motor oil was that it worked at any time of the year and successfully passed tests on the latest branded equipment. The authoritative test commission considered the use of this oil to be entirely appropriate.
– How did the international scientific community react to the new scientific and technological achievement by the ICA group of scientists?
– ICA has extensive experience and rich scientific traditions in the field of chemistry of additives. During the Soviet period, this research institution provided 20 percent of the need for lubricants not only in our country, but also throughout the former USSR. It is commendable that the special-purpose motor oil created at the institute is planned to be exported to countries of the near and far abroad, such as Pakistan, Bangladesh, Thailand and Morocco. Contracts have already been signed.
As laureates of the State Prize, we are proud to have achieved success that serves the economic development and defense power of our country, which has fully restored its territorial integrity and sovereignty.
There is a saying: if you want peace, prepare for war. Some foreign centers of power, who do not care about our historical victory, threaten us with a ban on the import of a number of strategic goods, including military products. The strategic oils that we create free our country from foreign dependence on these products. We will continue to expand our theoretical and practical activities in this direction. The reaction of the international scientific community to our scientific successes is positive. The signed contracts confirm this.
– It would be appropriate to tell about other recent scientific achievements of ICA…
– It is known that a number of new organic compounds produced in EIP are also studied as potential medicinal substances. We have created international research groups with scientists from leading scientific centers of such countries as the USA, Portugal, Turkey, Italy, Russia and Belarus. We have created a new generation of enzyme inhibitors-isoenzymes against some common diseases, such as malignant tumors, Alzheimer’s disease, glaucoma and diabetes.
At the same time, it would be appropriate to say that we brought bioorganic chemistry to our country from abroad as a new scientific direction. As a result of these innovations, over the past 10 years, about 70 articles have been published in prestigious world scientific databases, and about 2 thousand have been cited by world scientists.
The inclusion of 3 universities of Azerbaijan in the ranking list of world universities according to scientometric criteria today can be considered as a result of the activities of scientists from these universities, as well as leading scientists from research institutes, including ICA.
– Was the scientific project of the Baku schoolchildren, who won a medal at a prestigious international scientific and technical competition in the USA last month, related to the research conducted in this area?
– You are absolutely right. At the International Science and Engineering Competition (ISEF), held in California on May 11-17 this year, Said Aslanov and Ibrahim Allahverdiyev, 10th-grade students of the capital’s “World School”, were awarded a bronze medal in the nomination “Biomedicine and Healthcare”. Under my scientific supervision, the “Creation of a new generation of enzyme-isoenzyme inhibitors against Alzheimer’s disease” research was conducted in the “Physiologically Active Organic Compounds” laboratory.
This project was previously awarded a gold medal at the XIII Republican competition “Scientists of Tomorrow”, held in our country, and qualified for ISEF.
Since 2012, our country has been holding the republican competition “Scientists of Tomorrow”, which is a qualifying round for ISEF to identify talented students inclined to scientific research and who have achieved high results in scientific research.
In the mentioned competition, students’ scientific projects are assessed mainly in 8 areas, including mathematics, physics and astronomy, chemistry, biology, medicine and health care, ecology and nature management, engineering, and computer science.
It is noteworthy that Azerbaijani schoolchildren participating in ISEF since 2012 have never won medals. We are proud that our students of today and scientists of tomorrow have won a bronze medal for our country for the first time.
– Afsun muallim, science is constantly evolving. What are your new goals as a scientist? – Science does not stand still, it is constantly evolving. Achieving each goal requires constant selfless work. Today, our country is in first place in the South Caucasus in terms of scientific activity assessment according to scientific criteria. But after this, maintaining first place in the region cannot be a new goal for us. The next main goal of our scientists is to compete scientifically with the CIS countries in a narrow sense and European countries in a broad sense. Of course, I myself have many lofty goals. I am sure that Azerbaijani scientists have the potential to achieve brilliant success at the global level in many areas, especially in the field of  chemistry of additives.
I would like to emphasize one point. The chemistry we are engaged in is a field of science that is difficult to imagine without modern physical and chemical devices and reagents. If we can raise the level of supplying research institutes with laboratory equipment and reagents to the level of the world’s leading scientific centers, believe me, we have talented scientists who can win the enviable Nobel Prize for Azerbaijan.