Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Elm günü” qeyd edilib
381
Bu gün elmlə məşğul olan hər kəsin, bütövlükdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bayramıdır. 2019-cu ildə ölkədə ilk dəfə olaraq “Elm Günü”  yüksək səviyyədə qeyd edilib. O gündən etibarən hər il  27 mart tarixində “Elm Günü” bayram olaraq qeyd edilir.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda da 27 mart  “Elm günü” ilə bağlı bayram tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova açaraq, Azərbaycan elminin inkişaf etdirilməsinə dövlət səviyyəsində göstərilən böyük qayğı, ölkədə alimin və elmin nüfuzunun yüksəldilməsindən, elmdə olan kəşflərdən, elm sahəsində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin əldə etdikləri nailiyyətlərdən danışıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr İsmayılova Günay bu günün yaranma tarixi ilə bağlı geniş məruzə ilə çıxış edib.
İnstitutun qocaman alimi Nüsrət Əliyev çıxış edərək, gənclərin elmə gəlməsini, dövlətimizin yaratdığı geniş imkanlardan  istifadə edərək, Azərbaycan elminin inkişafı üçün   töhfələr vermək lazım olduğunu  vurğulayıb. İnstitutun alimlərini və  gəncləri bu gün münasibətilə təbrik edib, öz arzu və istəklərini bildirib.

Science Day was celebrated at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan
Today is a holiday for everyone involved in science, in the whole scientific community of Azerbaijan. In 2019, “Science Day” was celebrated at a high level for the first time in the country. Since this day, March 27 “Science Day” has been annually celebrated as a holiday. On March 27, the celebratory event “Day of Science” was held at academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The scientific secretary of the institute, Ph.D. in Chemistry Mehpara Safarova opened the event with an introductory speech. She spoke about the great concern shown at the state level for the development of Azerbaijani science, raising the authority of scientists and science in the country, about the achievements of scientists and specialists working in the field of science.
The chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, Gunay Ismaylova, made a detailed report on the history of this day.
Nusrat Aliyev, the leading researcher of the institute in his speech emphasized that it is necessary to contribute to the development of Azerbaijani science, using the wide opportunities created by our state. He congratulated the students and youth of the institute on this day and expressed his wishes.