Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Elm günü” qeyd edilib
381
Bu gün elmlə məşğul olan hər kəsin, bütövlükdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bayramıdır. 2019-cu ildə ölkədə ilk dəfə olaraq “Elm Günü”  yüksək səviyyədə qeyd edilib. O gündən etibarən hər il  27 mart tarixində “Elm Günü” bayram olaraq qeyd edilir.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda da 27 mart  “Elm günü” ilə bağlı bayram tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova açaraq, Azərbaycan elminin inkişaf etdirilməsinə dövlət səviyyəsində göstərilən böyük qayğı, ölkədə alimin və elmin nüfuzunun yüksəldilməsindən, elmdə olan kəşflərdən, elm sahəsində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin əldə etdikləri nailiyyətlərdən danışıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr İsmayılova Günay bu günün yaranma tarixi ilə bağlı geniş məruzə ilə çıxış edib.
İnstitutun qocaman alimi Nüsrət Əliyev çıxış edərək, gənclərin elmə gəlməsini, dövlətimizin yaratdığı geniş imkanlardan  istifadə edərək, Azərbaycan elminin inkişafı üçün   töhfələr vermək lazım olduğunu  vurğulayıb. İnstitutun alimlərini və  gəncləri bu gün münasibətilə təbrik edib, öz arzu və istəklərini bildirib.

В Институте химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики отметили «День науки»
321
Сегодня праздник каждого, кто занимается наукой, в целом научной общественности Азербайджана. В 2019 году «День науки» впервые в стране был отмечен на высоком уровне. С этого дня 27 марта «День науки» ежегодно отмечается как праздник. 27 марта в Институте химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось праздничное мероприятие «День науки».
Ученый секретарь института, доктор философии по химии Мехпара Сафарова открыла мероприятие вступительной речью. Она рассказала о большой заботе, проявляемой на государственном уровне к развитию азербайджанской науки, подъему авторитета ученых и науки в стране, о достижениях ученых и специалистов, работающих в области науки.
С обстоятельным докладом об истории этого дня выступила председатель Совета молодых ученых и специалистов Гюнай Исмайлова.
Выступивший с речью ведущий научный сотрудник института Нусрат Алиев подчеркнул, что необходимо вносить свой вклад в развитие азербайджанской науки, используя широкие возможности, созданные нашим государством. Он поздравил ученых и молодежь института с этим днем ​​и высказал свои пожелания.