Azərbaycan, Türkiyə və Rusiyanın kimyaçı alimləri mühüm elmi nəticə əldə ediblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun aparıcı alimlərinin Rusiyanın İrkutsk Kimya İnstitutu və Türkiyənin Atatürk və Bartin universitetlərindən olan həmkarları ilə “Asetilxolinesteraza (AChE) və α-qlikozidazanın (α-Gly) ikili inhibitorları kimi yeni və yüksək aktivlikdə olan pirrol-heterosikl törəmələrinin sintezi, “in vitro” və “in vivo” bioloji fəallığının tədqiqi” mövzusunda apardıqları beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlar zamanı növbəti mühüm nəticələr əldə olunmuşdur.
İnstitutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən verilən məlumata görə, həmin mühüm nəticələr “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q2 kateqoriyalı impakt faktoru 4.06 olan dünyaca məşhur “Elsevier” nəşriyyatının  “Journal Molecular Structure” jurnalında müfəssəl araşdırma məqaləsi kimi (Ol’ga V. Petrova, Denis N. Tomilin, Halil Şenol, Kseniya V. Belyaeva, Lina P. Nikitina, Ludmila A. Oparina, Lyubov N. Sobenina, Boris A. Trofimov, Nastaran Sadeghian, Parham Taslimi, Vagif Farzaliyev, Afsun Sujayev, İlhami Gulçin, Synthesis of pyrrole-heterocyclic derivatives as anti-Alzheimer and antidiabetic candidates: An in vitro-in silico study, Journal of Molecular Structure, 2024, 1315, 138998, https://doi.org/10.1016/j.molstruc.2024.138998) dərc olunub.
Məlumatda qeyd edilir ki, əlverişli farmakokinetik profillərə malik AChE və α-Gly fermentləri güclü inhibə nümayiş etdirən yeni nəsil inhibitorların analoqları ilə müqayisədə daha təsirli olduğu məlum olmuşdur. Bioloji fəallıqların molekulyar dokinq, dinamika simulyasiya və ADME proqnozlaşma çalışmaları belə bir nəticəyə gəlməyə imkan vermişdir ki, bu birləşmələr AChE və α-Gly üçün seçici inhibitor olmaq potensialına sahibdirlər. Xüsusən, yeni yaradılan inhibitorlar yaxın gələcəkdə Alzeymer xəstəliyi və şəkərli diabet də daxil olmaqla, dünyada geniş yayılan bəzi qlobal xəstəliklərin müalicəsi üçün yeni bioloji əlavələrin inkişafına kömək edə bilər.

Chemical scientists of Azerbaijan, Turkey and Russia have achieved an important scientific result
Leading scientists from Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and their colleagues from the Irkutsk Institute of Chemistry of Russia, Ataturk and Bartin Universities of Turkey have obtained further important results in the course of joint international research conducted on the topic of “Synthesis of new highly active derivatives of pyrrole heterocycles as dual inhibitors of acetylcholinesterase (AChE) and α-glycosidase (α-Gly), study of their biological activity in vitro and in vivo.”
According to the information from the Institute’s Public Relations Department, these important results have been archived in the Web of Science database as a detailed research article in the Journal Molecular Structure of the world-famous Elsevier Publishing House with an impact factor of category Q2 4.06 (Olga Vladimirovna Petrova, Denis N. Tomilin, Khalil Senol, Ksenia Vladimirovna Belyaeva, Lina Petrovna Nikitina, Oparina Lyudmila Aleksandrovna, Sobenina Lyubov N., Trofimov Boris Aleksandrovich, Sadegyan Nastaran, Parham Taslimi, Vagif Farzaliev, Afsun Sudjaev, Ilhami Gulchin, Synthesis of pyrrole-heterocyclic derivatives as anti-Alzheimer’s disease and antidiabetic agents: an in vitro in silico study, Journal of Molecular Structure, 2024, 1315, 138998, https://doi .org/10.1016/j.molstruc.2024.138998).
The article notes that AChE and α-Gly enzymes with favorable pharmacokinetic profiles were more effective compared to new generation inhibitor analogues, which showed strong inhibition. Molecular docking, dynamic modeling and prediction of ADME biological activity allowed us to conclude that these compounds have the potential to be selective inhibitors of AChE and α-Gly. In particular, the newly developed inhibitors may help in the near future to develop new biological supplements for the treatment of some of the most common global diseases, including Alzheimer’s disease and diabetes.