Azərbaycan, Türkiyə və Rusiyanın kimyaçı alimləri mühüm elmi nəticə əldə ediblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun aparıcı alimlərinin Rusiyanın İrkutsk Kimya İnstitutu və Türkiyənin Atatürk və Bartin universitetlərindən olan həmkarları ilə “Asetilxolinesteraza (AChE) və α-qlikozidazanın (α-Gly) ikili inhibitorları kimi yeni və yüksək aktivlikdə olan pirrol-heterosikl törəmələrinin sintezi, “in vitro” və “in vivo” bioloji fəallığının tədqiqi” mövzusunda apardıqları beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlar zamanı növbəti mühüm nəticələr əldə olunmuşdur.
İnstitutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən verilən məlumata görə, həmin mühüm nəticələr “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q2 kateqoriyalı impakt faktoru 4.06 olan dünyaca məşhur “Elsevier” nəşriyyatının  “Journal Molecular Structure” jurnalında müfəssəl araşdırma məqaləsi kimi (Ol’ga V. Petrova, Denis N. Tomilin, Halil Şenol, Kseniya V. Belyaeva, Lina P. Nikitina, Ludmila A. Oparina, Lyubov N. Sobenina, Boris A. Trofimov, Nastaran Sadeghian, Parham Taslimi, Vagif Farzaliyev, Afsun Sujayev, İlhami Gulçin, Synthesis of pyrrole-heterocyclic derivatives as anti-Alzheimer and antidiabetic candidates: An in vitro-in silico study, Journal of Molecular Structure, 2024, 1315, 138998, https://doi.org/10.1016/j.molstruc.2024.138998) dərc olunub.
Məlumatda qeyd edilir ki, əlverişli farmakokinetik profillərə malik AChE və α-Gly fermentləri güclü inhibə nümayiş etdirən yeni nəsil inhibitorların analoqları ilə müqayisədə daha təsirli olduğu məlum olmuşdur. Bioloji fəallıqların molekulyar dokinq, dinamika simulyasiya və ADME proqnozlaşma çalışmaları belə bir nəticəyə gəlməyə imkan vermişdir ki, bu birləşmələr AChE və α-Gly üçün seçici inhibitor olmaq potensialına sahibdirlər. Xüsusən, yeni yaradılan inhibitorlar yaxın gələcəkdə Alzeymer xəstəliyi və şəkərli diabet də daxil olmaqla, dünyada geniş yayılan bəzi qlobal xəstəliklərin müalicəsi üçün yeni bioloji əlavələrin inkişafına kömək edə bilər.

Ученые-химики Азербайджана, Турции и России добились важного научного результата
Ведущие ученые Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и их коллеги из Иркутского института химии России, университетов Ататюрка и Бартина Турции получили очередные важные результаты в ходе совместных исследований международного уровня, проводимых по теме «Синтез новых высокоактивных производных пиррол-гетероциклов как двойных ингибиторов ацетилхолинэстеразы (АХЭ) и α-гликозидазы (α-Gly), изучение их биологической активности in vitro и in vivo.»
По информации отдела по связям с общественностью института, эти важные результаты заархивированы в базе данных «Web of Science» в виде подробной исследовательской статьи в журнале «Journal Molecular Structure» всемирно известного издательства «Elsevier» с импакт-фактором категории Q2 4,06 (Петрова Ольга Владимировна, Томилин Денис Н., Сенол Халил, Беляева Ксения Владимировна, Никитина Лина Петровна, Опарина Людмила Александровна, Собенина Любовь Н., Трофимов Борис Александрович, Садегян Настаран , Пархам Таслими, Вагиф Фарзалиев, Афсун Суджаев, Ильхами Гульчин, Синтез пиррол-гетероциклических производных как вариантов против болезни Альцгеймера и противодиабетических средств: исследование in vitro in silico, Journal of Molecular Structure, 2024, 1315, 138998, https://doi .org/10.1016/j.molstruc.2024.138998).
В отчете отмечается, что ферменты AChE и α-Gly с благоприятными фармакокинетическими профилями оказались более эффективными по сравнению с аналогами ингибиторов нового поколения, которые показали сильное ингибирование. Молекулярный докинг, динамическое моделирование и прогнозирование биологической активности ADME позволили нам заключить, что эти соединения потенциально могут быть селективными ингибиторами AChE и α-Gly. В частности, недавно разработанные ингибиторы могут в ближайшем будущем помочь в разработке новых биологических добавок для лечения некоторых из наиболее распространенных глобальных заболеваний, включая болезнь Альцгеймера и диабет.