Azərbaycanlı alimlərin “Scopus” bazasındakı göstəriciləri yüksəlib
2024-cü ilin ilk 8 ayında Azərbaycanlı alimlərin “Scopus” elmmetrik verilənlər bazasında göstəricilərində ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə nəzərəçarpan artım müşahidə olunub. Azərbaycan Respublikası Elm və Thsil Nazirliyinin Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin məlumatına görə, bu göstəricilərə istifadəçi sayı, dərc olunan elmi işlərin sayı, elmi işlərin sitatları, sahə üzrə istinad təsiri, məqalələrin dərc olunduğu jurnalların keyfiyyəti və beynəlxalq əməkdaşlıq aiddir.
Belə ki, “Scopus”dakı istifadəçi sayı təkcə bu ilin ilk 8 ayı ərzində ötən ilə nisbətdə 2 dəfədən çox artaraq 13 minə çatıb.
İstifadə göstəriciləri ilə bərabər Azərbaycanlı alimlərin ötən il 1800-dən bir qədər çox olan məqalə sayı bu il artaraq 2382-ə bərabər olub. Nəzərə alsaq ki, 2024-cü ildə dərc olunan elmi işlərin sayımı 2025-ci ilin may-iyun aylarınadək davam edəcək, ölkə üzrə ümumi elmi işlərin sayının tarixdə ilk dəfə 3000-dən çox olacağı istisna edilmir.
Dərc olunan elmi işlərin sayı ilə yanaşı keyfiyyəti də artmaqdadır. Belə ki, bu məqalələrin 11.2%-i dünyanın ən çox istinad alan 10% elmi işi arasındadır. Ötən il isə bu göstərici 9.2%-ə bərabər idi.
Həmçinin Azərbaycanın sahə üzrə istinad təsiri (Field Weighted Citation Impact – FWCI) 2024-cü ildə dünya üzrə orta həddi (1.0) keçərək 1.97-ə çatıb. Bu isə dərc olunan bütün elmi işlərin öz sahəsi üzrə ortalama 97% daha çox istinad alması deməkdir. Ötən il bu göstərici 1.05-ə bərabər idi.
2024-cü ilin ilk 8 ayı ərzində dərc olunan məqalələrin 1481-i Q1 (996) və ya Q2 (485) kvartilli jurnallarda dərc olunub. Bu göstərici isə ötən ilin eyni dövründə 733-ə (Q1 – 486, Q2 – 257) bərabər idi.
Ötən ilin 12 ayı ərzində beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində (yəni xarici həmmüəlliflərlə birgə) dərc olun elmi işlərin sayı 856 (47%) idisə, bu göstərici cari ilin ilk 8 ayı ərzində 1594-ə (67%) yüksəlib.

The indicators of Azerbaijani scientists in the Scopus database have increased
In the first 8 months of 2024, compared to the same period last year, there was a significant increase in the indicators of Azerbaijani scientists in the scientometric database Scopus. According to the State Agency for Science and Higher Education of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, these indicators include the number of users, the number of published scientific papers, the citation rate of scientific papers, the reference impact in the field, the quality of the journals in which the articles are published, and international cooperation.
Thus, the number of Scopus users has more than doubled compared to last year and reached 13 thousand in the first 8 months of this year alone.
Along with the usage indicators, the number of articles by Azerbaijani scientists increased to 2,382 this year, which was slightly more than 1,800 last year. Considering that the number of scientific papers published in 2024 will remain until May-June 2025, it is possible that the total number of scientific papers in the country will exceed 3,000 for the first time in history.
Along with the number of published scientific papers, their quality is also growing. Thus, 11.2% of these articles are among the 10% most cited scientific papers in the world. Last year, this figure was 9.2%. In addition, in 2024, the Field-Weighted Citation Index (FWCI) in Azerbaijan exceeded the world average (1.0) and reached 1.97. This means that all published scientific papers receive, on average, 97% more citations in their field. Last year, this figure was 1.05. In the first 8 months of 2024, 1481 articles were published in journals of the first quarter (996) or second quarter (485) quartiles. In the same period last year, this figure was 733 (first quarter – 486, second quarter – 257).
In the 12 months of last year, the number of scientific papers published within the framework of international cooperation (i.e. with foreign co-authors) was 856 (47%), while in the first period this figure increased to 1594 (67%) in the first 8 months of the current year.