Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin apardıqları müştərək beynəlxalq tədqiqatlarının nəticələri nüfuzlu jurnalda dərc olunub
261
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə Bakı Dövlət Universiteti və Türkiyənin Bartin Universitetinin bir qrup alimlərinin beynəlxalq səviyyəli əməkdaşlıq çərçivəsində apardıqları müştərək elmi tədqiqatların mühüm nəticələri növbəti məqalə şəklində Q2 kateqoriyalı “Web of Science” bazasında impakt faktoru 2.9, Scopus bazasında impakt faktoru 3.9 olan dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının  “Chemistry & Biodiversity” jurnalında (Shahla Tahirli, Nastaran Sadeghian, Farqana Aliyeva, Afsun Sujayev, Sevilay Günay, Yavuz Erden, Namig Shikhaliyev, Savaş Kaya, Eda Mehtap Özden, Famil Chiragov, Avni Berisha, Parham Taslimi, New Azo Derivative of β-Diketones and Its Cu(II), Co(II) Complexes:  Synthesis, Theoretical Study and Biological Activity, 2024, e202301861, https://doi.org/10.1002/cbdv.202301861) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, məqalə kompüter kimyasının imkanlarından istifadə etməklə β-diketonların yeni azo törəməsinin və onun bəzi metallarla komplekslərinin strukturunun və xassələrinin müfəssəl nəzəri , o cümlədən bioloji fəallığının tədqiqi ilə bağlıdır. Alimlərimizin araşdırması nəticəsində məlum olmuşdur ki, yeni komplekslər canlı orqanizmlərdə gedən bir çox patoloji proseslərdə butirilxolinesteraza və asetilkolinesteraza qarşı effektiv inhibə təsirinə malikdir. Potensila dərman təsiri göstərən xolinesteraza inhibitorları asetilxolinin miqdarını tənzimləyir.

The results of joint international research conducted by Azerbaijani and Turkish scientists were published in a prestigious journal
288
Important results of joint scientific research conducted by a group of scientists at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Baku State University and Bartin University of Turkey within the framework of international cooperation were published in another article in the journal “Chemistry & Biodiversity” of the world famous publishing house “Wiley” with an impact factor of 2.9 in Q2 category “Web of Science” database, an impact factor of 3.9 in the Scopus database (Shahla Tahirli, Nastaran Sadeghyan, Ferghana Aliyeva, Afsun Sujayev, Sevilay Gunay, Yavuz Erden, Namig Shikhaliyev, Savash Kaya, Eda Mehtap Ozden, Famil Chiragov, Avni Berisha, Parham Taslimi, New azo-derivative of β-diketones and its Cu(II), Co(II) Complexes: Synthesis, Theoretical Study and Biological Activity, 2024, e202301861, https://doi.org/10.1002 /cbdv.202301861).
As the institute reported, the article is devoted to a detailed theoretical study of the structure and properties of a new azo-derivative of β-diketones and its complexes with certain metals, including biological activity, using the capabilities of computer chemistry. As a result of research by our scientists, it has been established that the new complexes have an effective inhibitory effect on butyrylcholinesterase and acetylcholinesterase in many pathological processes in living organisms. Cholinesterase inhibitors, which have a medicinal effect on potency, regulate the amount of acetylcholine.