Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin apardıqları müştərək beynəlxalq tədqiqatlarının nəticələri nüfuzlu jurnalda dərc olunub
261
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə Bakı Dövlət Universiteti və Türkiyənin Bartin Universitetinin bir qrup alimlərinin beynəlxalq səviyyəli əməkdaşlıq çərçivəsində apardıqları müştərək elmi tədqiqatların mühüm nəticələri növbəti məqalə şəklində Q2 kateqoriyalı “Web of Science” bazasında impakt faktoru 2.9, Scopus bazasında impakt faktoru 3.9 olan dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının  “Chemistry & Biodiversity” jurnalında (Shahla Tahirli, Nastaran Sadeghian, Farqana Aliyeva, Afsun Sujayev, Sevilay Günay, Yavuz Erden, Namig Shikhaliyev, Savaş Kaya, Eda Mehtap Özden, Famil Chiragov, Avni Berisha, Parham Taslimi, New Azo Derivative of β-Diketones and Its Cu(II), Co(II) Complexes:  Synthesis, Theoretical Study and Biological Activity, 2024, e202301861, https://doi.org/10.1002/cbdv.202301861) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, məqalə kompüter kimyasının imkanlarından istifadə etməklə β-diketonların yeni azo törəməsinin və onun bəzi metallarla komplekslərinin strukturunun və xassələrinin müfəssəl nəzəri , o cümlədən bioloji fəallığının tədqiqi ilə bağlıdır. Alimlərimizin araşdırması nəticəsində məlum olmuşdur ki, yeni komplekslər canlı orqanizmlərdə gedən bir çox patoloji proseslərdə butirilxolinesteraza və asetilkolinesteraza qarşı effektiv inhibə təsirinə malikdir. Potensila dərman təsiri göstərən xolinesteraza inhibitorları asetilxolinin miqdarını tənzimləyir.

Результаты совместных международных исследований, проведенных азербайджанскими и турецкими учеными, опубликованы в престижном журнале
292
Важные результаты совместных научных исследований, проведенных группой ученых Института химии присадок  имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Бакинского государственного университета и  университета Бартин Турции в рамках международного сотрудничества опубликованы ​​в очередной статье в журнале “Chemistry & Biodiversity” всемирно известного издательства “Wiley” с импакт фактором 2.9 в базе “Web of Science” категории Q2, импакт фактором 3.9 в базе Scopus (Шахла Тахирли, Настаран Садегян, Фергана Алиева, Афсун Суджаев, Севилай Гюнай, Явуз Эрден, Намиг Шихалиев, Саваш Кая, Эда Мехтап Озден, Фамиль Чирагов, Авни Бериша, Пархам Таслими, Новое азопроизводное β-дикетонов и его Cu(II), Комплексы Co(II): синтез, теоретическое исследование и биологическая активность, 2024, e202301861, https://doi.org/10.1002/cbdv.202301861).
Как сообщили в институте, статья посвящена детальным теоретическим исследованием структуры и свойств нового азопроизводного β-дикетонов и его комплексов с некоторыми металлами, в том числе биологической активности, с использованием возможностей компьютерной химии. В результате исследований наших ученых установлено, что новые комплексы оказывают эффективное ингибирующее действие в отношении бутирилхолинэстеразы и ацетилхолинэстеразы при многих патологических процессах в живых организмах. Ингибиторы холинэстеразы, оказывающие лекарственное влияние на потенцию, регулируют количество ацетилхолина.